skip to main content
Ekonomika

Obchody a restaurace se zavírají. Zatím na 10 dní. Začíná hra nervů mezi firmami a pracovníky

1 minuta čtení

Vláda od sobotního rána rozhodla o uzavření všech obchodů kromě prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších, jako jsou například trafiky či prodejny výpočetní techniky. Opatření v boji proti šíření koronaviru platí od šesti hodin ráno.

Otevřeny mohou zůstat také obchody s krmivy pro zvířata, optiky, čistírny nebo provozovny zabývající se nyní tolik potřebným internetem. Opatření zatím platí 10 dní, tedy do 24. března.

Reklama

Zákaz provozu restaurací se nevztahuje na neveřejné zaměstnanecké stravování ve firmách či ve zdravotnických službách. Zároveň se od sobotního rána zavírají kasina a herny, a to bez časového desetidenního omezení. Další podrobnosti budou k dispozici v sobotu v osm hodin ráno. Každopádně to znamená vaření doma a případnou potřebnou knihu o vaření už nekoupíte. Na internetu je receptů dost.

„Situace je dynamická, museli jsme rozhodnout rychle, aby se nám lidé nenastěhovali do nákupních center,“ uvedl premiér a čtvrtý nejbohatší Čech Andrej Babiš. „Co se týká hotelů, lidé by neměli sedět v restauracích,“ dodal s tím, že restaurace mohou být otevřeny pouze „take away“. Co přesně to znamená a jak se k tomu restauratéři postaví, se zřejmě ukáže v  praxi. Restaurace by mohly fungovat principem jídlo do krabičky, zachován by měl být pravděpodobně také provoz fastfoodových řetězců mimo velká obchodní centra. Ty se navíc mohou odvolávat na obsluhu „drive thru“.

Drakonické opatření znamenají ještě hlubší dopad na českou ekonomiku. Babiš nechtěl komentovat, jak velkou ztrátu letos státní rozpočet vykáže, půjde ale o desítky možná i stovky miliard korun. A desítky miliard odepíšou pochopitelně také podnikatelé, přičemž je jasné, že budou muset propouštět, takže s výjimkou státních zaměstnanců jsou v ohrožení všichni pracovníci. Vše závisí na tom, jak dlouho celá situace potrvá a jak dlouho budou firmy ochotny ztrátový provoz dotovat.

Bude to hra nervů a lavírování s loajalitou, protože jinak je na tom česká ekonomika strukturálně dobře a jakmile nebezpečí nákazy poleví, dá se čekat velmi rychlý růst. A to znamená opětovnou přetahovanou o zaměstnance. Tam ale zatím nejsme.

„Provozovatelé restaurací přijdou v příštích deseti dnech o 4,1 miliardy, prodejci oděvů o 2,5 miliardy, obchody s nábytkem o 1,3 miliardy,“ uvedl dnes hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Vychází přitom z čísel Eurostatu, podle nichž například útraty lidí v ČR v restauracích loni přesáhly 175 miliard korun. „Z toho plyne, že za deset březnových dní, po něž úplný zákaz platí, přijdou provozovatelé restaurací dohromady o zhruba 4,1 miliardy korun,“ dodává.

Reklama
Reklama
Reklama