Samota bolí a někdy může dokonce škodit zdraví: zvyšuje riziko předčasného úmrtí, je spojena s vysokým krevním tlakem, obezitou a úpadkem kognitivních schopností. Zejména pokud je to samota, pro kterou jsme se sami dobrovolně nerozhodli.

Odborníci se ale shodují na tom, že samota nemusí být špatná úplně vždycky. Naopak. Pokud si ji naplánujeme záměrně, řekněme třeba každý den po práci nebo naopak na začátku dne, může mít na nás až blahodárný vliv. 

Možná to bude znít jako protimluv, ale chvíle, které trávíme jen sami se svými myšlenkami, jsou klíčové pro dobré mezilidské vztahy. Důvod je jednoduchý. Pomáhají nám konfrontovat se s tím, co zažíváme, a zároveň nám dávají prostor pro reflexi toho, co se kolem nás děje.

Tyto momenty nám umožňují prožít a regulovat vlastní emoce, což je zásadní předpoklad pro korektní vztahy s ostatními. Díky nim posilujeme i schopnost empatie. Tím jsme ostatním blíže, jsme otevřenější jejich názorům, a jsme tedy i lepšími komunikačními partnery.

A tady výhody nekončí.

Záměrně vyhledávaná samota je také spojena se zvýšenou kreativitou. Absence druhých, kteří by nás mohli soudit, nám pomáhá překonat blok, který v jejich přítomnosti můžeme normálně mít. Necenzurujeme se, nerozhodujeme se podle toho, co si o nás druzí myslí, zkrátka následujeme vlastní instinkt a myšlenky. Potvrzuje to například tato studie, která zjistila, že lidé přicházejí s lepšími nápady, pokud brainstormují o samotě. 

A v neposlední řadě – chvíle bez přítomnosti druhých nám pomáhají vypnout a pořádně si odpočinout. Tak, jak si to žádá naše tělo a mysl, bez nutnosti přizpůsobovat se plánům a požadavkům ostatních.

Jaká z toho plyne rada pro dnešní den? Pokuste se do svého denního programu zařadit půlhodinu, během níž budete úplně sami. Zavřete se do klidné místnosti a prostě buďte. Dýchejte, rozjímejte, kontemplujte. I když to může být ze začátku nepříjemné, uvidíte, že si za chvíli zvyknete a že se na tyto momenty budete těšit. 

Pokud máte pocit, že ve svém nabitém programu na odpočívací půlhodinku nenajdete čas, podívejte se na následující tipy, jak ji najít. Její nesporná výhoda spočívá v tom, že k ní nepotřebujete nic jiného než sebe a že ji můžete vměstnat i do zdánlivě nabitého programu. 

Jděte sami na oběd

Chodíte běžně na oběd s kolegy? Zkuste tentokrát udělat změnu a vychutnejte si ho sami. Místo telefonu si s sebou vezměte třeba knížku (nebo také vůbec nic) a vyrazte se najíst. Zprvu se to možná bude zdát divné, po pár opakováních uvidíte, že to má své nesporné výhody. 

Přivstaňte si

I když ranní třicetiminutové nicnedělání může znít jako ztráta času, má minimálně tři benefity. Zaprvé budete mít díky němu čas se pořádně probrat, zadruhé vstanete s čistou hlavou a budete mít možnost chvíli pobýt jen se svými nápady a myšlenkami a zatřetí začnete den pozitivně a pěkně v klidu.

Myslete na to, že všechny moderní technologie jsou během této meditační třicetiminutovky přísně zakázány.

Vměstnejte samotu mezi mítinky

Třetí možností je vměstnat samotu mezi práci. Třeba mezi mítinky. Klidně v kanceláři nebo na krátké procházce po budově či v okolí vaší práce.

Samozřejmou podmínkou je, že nebudete vytahovat telefon nebo používat jiné přístroje, které odpoutávají vaši pozornost. 

Tato půlhodina, při které budete reflektovat svou práci (ale klidně cokoliv, co vám přijde na mysl), vám pomůže získat potřebný odstup pro správné rozhodování a leadership. Stačí si ji jen dobře naplánovat ‒ třeba po obědě nebo na konci pracovní doby.