Naproti mně v kavárně sedí upravená blondýna a přejíždí prsty po displeji mobilu. „Tady jsem očkovala stovky psů, tohle je, když jsme pracovali s paviány, a tohle byla taková kočička,“ ukazuje Kamila Paličková fotku, na které je s mládětem geparda

Ve svém vyprávění jde rovnou na věc. Nad fotkami ihned začínáme jejím odjezdem do Afriky, kde v tamních organizacích zjišťovala, co potřebují – a co potřebují ohrožená zvířata, o která se v různých rezervacích starají. „Jsou to samozřejmě peníze a jsou to taky lidské síly,“ odpovídá na svou původní otázku.

Sama si pobyty v rezervacích zaplatila a pak dny a týdny až do padnutí očkovala toulavé psy a pomáhala, s čím zrovna bylo potřeba. Silný dojem, který v ní africká cesta zanechala, dovedl Paličkovou až k rozjetí netradiční cestovní agentury Redline Expedition. Jejím cílem je zprostředkování podobného zážitku dalším lidem. V těchto dnech se z Jihoafrické republiky vrátili první klienti, kteří pomáhali v rezervaci vzácných bílých nosorožců. 

Jak taková pomoc vypadá? Ta finanční se rozdělí třeba na plat protipytlácké hlídky a nákup materiálu nebo stravy pro zvířata, která se v rezervacích nedostanou ke své běžné stravě. Rukama se pak dobrovolníci zapojují třeba do preventivního odstraňování rohů nebo stavění elektrických plotů.

Cestovka, sestávající momentálně jen z šéfové a několika pomocníků, od dobrovolníků vybere zhruba 15 tisíc za týden pobytu. Ti si musí sami obstarat letenku. Paličková pak vybírá vhodné, prověřené a nepodvodné organizace na místě, které opravdu pomáhají – právě za tuhle činnost zůstává podnikatelce provize. Organizace už si pak dobrovolníky vyzvedává na letišti a stará se o jejich další osud a zapojení.

Letos je to 10 let, co Kamila Paličková zakládala se svým kolegou Oto Jandou finanční poradenskou skupinu F&P Consulting, dnes zvanou Aido Group. Mezi ostatními hráči z oboru jde o uznávané jméno a finanční poradenství je podle mladé podnikatelky šlapající byznys, takže místo ředitelky si podržela. Přesto jí v jejích aktivitách něco chybělo a ke zvířatům měla vztah už od mládí, kdy snila o studiu veteriny.

Před necelými dvěma roky procestovala Bali a Nepál a vracela se s pocitem, že by měla dělat něco s větším přesahem. V létě 2018 se přimotala k možnosti adoptovat si dva orangutany z Bornea. „Protože se vždycky do všeho hrnu a položím, strávila jsem celou noc studiem článků a informací, jak to s tímto druhem vlastně je a jak moc devastujeme zvířatům jejich přirozené prostředí,“ vypráví.

V Indonésii se tou dobou kácely hektary pralesa kvůli navýšení produkce palmového oleje. A Kamila, matka jednoho syna, si ještě toho večera na dálku adoptovala Rockyho a Rickinu, dva zachráněné opičí sirotky. Oba vlastně rozhodli o podnikatelčině dalším směřování.

„Dnes už mám na seznamu několik dalších zájemců,“ říká a je přesvědčená, že tyhle cesty dají člověku mnoho – minimálně možnost vidět, jak to vypadá, když někdo vlastnoručně pracuje na tom, aby zachránil kus fauny a ekosystému důležitého pro celý svět.

Svou potenciální klientelu rozděluje do tří skupin: do jedné spadají studenti, do druhé podnikatelé a lidé z korporátu, kteří chtějí zažít „hodně jiné safari“, a nově vyjednává také příležitosti pro ty, kdo by chtěli do rezervace vyjet třeba na půl roku na výzkum nebo stáž.

Do budoucna by neměla být v nabídce jen Afrika, kterou má Paličková asi nejvíc obšlápnutou. „Přemýšlím opravdu pečlivě, kde jsou peníze skutečně potřeba,“ probírá se příležitostmi v Asii. Na konci roku ji čeká cesta na Maledivy, kde sice stráví kus dovolené se synem, ale souběžně jedná se dvěma tamními organizacemi – jedna má na starosti obnovu korálů, druhá výzkum podmořských želv.

Dostat cestovku do podoby, v níž je teď, stálo podnikatelku zatím asi půl milionu korun. Do karet hrála investici loňská transakce, když v listopadu se svým společníkem z firmy Aido Otou Jandou oba prodali polovinu ze svého 50procentního podílu investorovi Michalu Mičkovi (mimo jiné spolumajiteli značek Pietro Filipi nebo Kara). 

Z obchodu inkasovali Paličková s Jandou desítky milionů korun a část šla do rozvoje firmy. „Moje nové aktivity s tím nesouvisely, ale v jejich financování mi to samozřejmě pomohlo,“ připouští Paličková.

Její Redline Expedition však zatím neznačí restart nebo úplný exit ze světa finančního poradenství. „Naopak, pořád mám plnou exekutivní roli,“ směje se.