Značka, která je jedním z největších světových prodejců módy a patří do skupiny Inditex Amancia Ortegy, čtvrtého nejbohatšího muže planety, se opět dostala do řečí a ne ve zrovna příjemných souvislostech. Z protižidovských názorů ZARU obvinil bývalý právník její americké divize Ian Jack Miller, který tvrdí, že ho kvůli jeho židovského původu vedení společnosti nechalo vyhodit.

Není to přitom první případ, kdy španělská firma čelí obviněním z antisemitismu. Loni v srpnu do prodeje zařadila dětská trička se žlutou hvězdou, která nápadně připomínala židovské uniformy z koncentračních táborů. Symbol, který se podobal Davidově hvězdě, byl ale podle společnosti inspirovaný odznakem amerických šerifů. Po vlně kritiky je řetězec stáhl z prodeje a veřejně se omluvil.

Ani to ale nebyl první kontroverzní případ, kdy se ZARA pro své výrobky ocitla pod drobnohledem. Už v roce 2007 uvolnila do prodeje kabelky s designovými prvky ve tvaru svastik. Podle společnosti se jednalo o zboží od externího dodavatele a při objednávání nebyl symbol na první pohled vidět.

Majitel ZARY, španělský miliardář Amancio Ortega, je podle Forbes čtvrtým nejbohatším mužem světa. Více v našem speciálu:

amancio done

V aktuálním případě, který od středy posuzuje Nejvyšší soud v New Yorku, tvrdí bývalý právní zástupce ZARY pro Spojené státy a Kanadu Ian Jack Miller, že byl vyhozen, protože je žid, Američan a gay. Kvůli diskriminaci se s firmou soudí o 1 miliardu korun.

Miller byl podle svých slov jediným židovským zaměstnancem americké ZARY. Jeho obvinění společnost vykreslují ve velmi špatném světle a naznačují, že podnět k jeho diskriminaci přišel z okolí samotného Amancia Ortegy. Celá žaloba je k nahlédnutí zde.

Obžaloba uvádí, že Ortegovi zástupci měli Millerovi poslat e-mailem obrázkové porno se zvýrazněnými homosexuálními scénami a chlubili se svými sexuálními výkony a návštěvami prostitutek v době služebních cest.

Ve sporu také se také objevují výsměšné  rasistické e-maily, které si mezi sebou údajně posílali vrcholní zaměstnanci ZARY a ve kterých vystupuje Michelle Obama prodávající smažené kuře a Barack Obama v masce Ku Klux Klan s vlajkou Konfederace v ruce.

Miller tvrdí, že své židovství držel v tajnosti kvůli hojným protižidovským tendencím v ZAŘE. Například ředitel společnosti a blízký přítel Ortegy měl opakovaně označit židovské maloobchodníky a prodejce nemovitostí za škrty a
jakmile se řídící zaměstnanci dozvěděli, že je Miller žid, tak byl podle svých slov zesměšňován, vyloučen z kolektivu a vyhozen po sedmi letech práce. Jeho právník přitom tvrdí, že v době výpovědi se Millerovi podařilo uzavřít pro ZARU výhodný obchod.

Miller nyní usiluje o odškodnění ve výši 1 miliardy korun za práci v nepřátelském prostřední, platovou diskriminaci, nevyplacenou mzdu, ušlé odměny, které by získal, kdyby nebyl vyhozen a další.

Komentář ZARY USA:

„ZARA USA je rozmanitá a multikulturní firma, která je součástí světové společnosti, jež zaměstnává více než 140 000 lidí různých národností, kultur, jazyků a přesvědčení z 88 zemí. Máme silnou sociální odpovědnost založenou na férovosti, respektu a rovnosti. Abychom byli celosvětově úspěšní, tvrdě pracujeme na vytvoření bezprostředního a odměňujícího pracovního prostředí pro každého z našich zaměstnanců.

Obvinění vydaná žalobcem v tisku jsou šokující, a přestože jsme ještě neobdrželi kopii spisu, budeme na obvinění důrazně reagovat u soudu.

Netolerujeme chování, které je diskriminující a neuctivé, naopak si vážíme přínosu každého jedince do naší dynamické společnosti.“