„Všichni vás budou moci veřejně hodnotit, ať chcete nebo ne.“ Podobné apokalyptické titulky nesla většina článků k nové sociální síti Peeple. Její princip je jednoduchý – recenzovat můžete restaurace, hotely nebo filmy, tak proč byste veřejně na internetu nemohli „obodovat“ i vaše kolegy nebo bývalé milence?

Podle prvních dostupných informací vypadá Peeple opravdu jako ta nejhorší síť na světě. Recenze a až pětihvězdičkové ohodnocení můžete udělovat naprosto všem lidem, kteří spadají do kategorií osobní, pracovní nebo milostné známosti. Tedy přátelům, sousedům, kolegům. Pozor, ze sítě nemá být možné „vystoupit“. Jakmile vás někdo do systému uvede, zůstanete v něm, pokud neporušíte podmínky jeho používání.

Podle Washington Post mají být pozitivní recenze viditelné ihned, zatímco ty negativní budou 48 hodin čekat v soukromé poště uživatele a měly by mu tak dát šanci, aby je zvrátil.

peeple

Spoluzakladatelka sítě Julia Cordray celou myšlenku brání: „Lidé při vybírání nového auta věnují pročítání doporučení tolik času. Proč by neměl být podobný průzkum prováděn i v ostatních oblastech našich životů?“ Doslova při popisování aplikace pro Washington Post použila obrat „Yelp about people“.

Nicole McCullough, druhá jednatelka společnosti, jejíž hodnota podle zmíněného deníku aktuálně dosahuje 7,6 milionu dolarů, aplikaci představuje z pohledu matky, která se bojí svěřit dítě sousedům.

Ačkoliv Peeple ještě nefunguje v ostrém provozu (spuštění zakladatelé plánují na konec listopadu), nepřekvapivě si už na sociálních sítích vysloužila spoustu tzv. hejtů. Mnozí uživatelé hodnotící aplikaci považují za hoax nebo virální kampaň k britskému dystopickému TV seriálu Black Mirror, který často naráží na nezamýšlené důsledky používání nových technologií.

Cordray se rozhodla tsunami negativních ohlasů bránit. „Peeple je pouze pozitivní aplikace. Chceme do světa vnést pozitivní přístup a laskavost,“ napsala v postu na svém LinkedIn profilu.

Vyvrátila tedy, že by síť měla fungovat na principu „o nás bez nás“ – k zařazení do databáze podle Cordray musí všichni uživatelé dát souhlas. Kanadská byznysmenka také odmítla, že by aplikace měla mít 48hodinovou lhůtu na odmítnutí negativních recenzí o dané osobě. Veřejně bude Peeple zobrazovat jen ty pozitivní. „Jednoduše řečeno – pokud nebudou vysloveně obsahovat možnost ,potvrdit doporučení‘, nebudou na naší platformě viditelné,“ popisuje Cordray.

Uvidíme, jestli síť nakonec spatří světlo internetového světa. Magazín Newsweek prověřoval teorii, jestli Peeple nebude jeden velký chyták nebo aprílový vtip, a moc důkazů, že to zakladatelky s aplikací myslí vážně, nenašel. Webová stránka Peeple dokonce zmizela.

Navíc, myšlenka aplikace, prostřednictvím které můžete hodnotit ostatní, není nová. Služby Player Block nebo Don’t Date Him Girl, kde mohly ženy hodnotit muže, se kterými randí, se příliš neuchytily. Že by se to podařilo Peeple, například server Vox pochybuje.