Na rozsáhlou rekonstrukci slavného karlovarského hotelu Thermal, která má zatím rozpočet 580 milionů korun, bude od října dohlížet nový generální ředitel Vladimír Novák. Ministerstvo financí dnes zveřejnilo nejen změnu ve vedení hotelu, ale také dlouho očekávané vizualizace bazénového komplexu.

Asi všichni rádi uslyší, že navazovat mají na původní architekturu Věry a Vladimíra Machoninových, autorů hotelu Thermal, který je významnou památkou pozdní moderny. A také každoročním srdcem karlovarského filmového festivalu.

Stát plánuje rozsáhlou modernizaci hotelu a v současnosti nefunkčního areálu bazénu, kde vznikne moderní wellness centrum s plánovaným termínem dokončení 1. června 2021. 

„Největší předností bazénového komplexu s nejkrásnějším výhledem na město bude využití teplé vřídelní vody ve venkovním bazénu. V České republice se jedná o naprosto unikátní koncept, který zvýší turistický potenciál Karlovarského kraje,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. 

Vizualizace rekonstrukce bazénového komplexu hotelu Thermal
Vizualizace rekonstrukce bazénového komplexu hotelu Thermal
Vizualizace rekonstrukce bazénového komplexu hotelu Thermal

V bazénu přibudou přepážky, aby tam mohl vzniknout bazén s vřídelní vodou a také bazének pro rodiny s dětmi. Sportovní část pro plavce se zmenší a bude doplněna o další vodní atrakce. Celková kapacita saunového a bazénového komplexu bude 700 lidí.

Společnost Thermal-F uzavřela smlouvu s firmou Saunia pro provoz bazénového a saunového komplexu po dobu 15 let s měsíčním nájmem ve výši jednoho milionu korun. Společnost do vznikajícího projektu investuje až 30 milionů korun. Většinu ale opraví stát, počítá se s investicí v hodnotě 110 milionů korun. Rekonstrukci bazénu bude mít na starosti architekt Mojmír Ranný, s nímž Saunia pracuje dlouhodobě. 

„Bazénový komplex se snažíme dostat do původní podoby podle návrhů Machoninových – včetně materiálů a barev. Snažíme se od Kordovských získat dobové fotografie, abychom tuto část mohli citlivě rekonstruovat,“ zmínil Ranný. Součástí bazénového komplexu budou také dva gastronomické provozy pro návštěvníky hotelu a bazénu a širokou veřejnost. 

Zaráží nás, že rekonstrukce hotelové části stále ještě nemá architekta.

Na rozdíl od bazénové části dosavadní vedení hotelu doposud nevybralo zodpovědného architekta na renovaci hotelové a kongresové části. To se nelíbí vnoučatům Věry a Vladimíra Machoninových – Marii a Janovi Kordovským. 

„Těší nás, že paní ministryně Schillerová myslí na zachování barev a materiálů, přesto nás zaráží, že rekonstrukce hotelové části stále ještě nemá architekta, přestože s firmou EBC již byla uzavřena smlouva na více než šest milionů korun za projekty interiérů, recepce a remodelingu spodních pater.“

Další hotelové pokoje by se měly rekonstruovat podle vzorových pokojů ve 14. patře s čísly 1418 a 1420. Na to Kordovští reagují s tím, že jejich podoba v ničem neodpovídá původním myšlenkám prarodičů a jejich kvalita je hluboko pod čtyřhvězdičkovým standardem. Nicméně souhlasí s tím, že rekonstrukce hotelu je nutná a zaslouží si výjimečnou pozornost. 

Vzorový zrekonstruovaný „červený“ pokoj v hotelu Thermal
Vzorový zrekonstruovaný „hnědý“ pokoj v hotelu Thermal

Nový ředitel hotelu dodal, že velký potenciál vidí také v nejvyšším, 15. patře, které by se dalo využít k vybudování apartmánů. Také by se rád pokusil znovu přilákat více ruských klientů a ve spolupráci s bazénovým centrem i české, a to i rodiny s dětmi.

Velkolepá historie hotelu

V 60. letech minulého století byla vypsána soutěž na stavbu hotelu a kina pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Tak byl v letech 1967–1976 postaven hotel Thermal, který se stal dominantou křehkého lázeňského města. 

Dobová fotografie ze stavby hotelu
Dobová fotografie ze stavby hotelu

Na přípravě rekonstrukce hotelu, který však není kulturní památkou, se podle Schillerové podílejí památkáři z karlovarského magistrátu i památkový ústav v Lokti. „Snažíme se, aby hotel byl v maximální míře tak jako kdysi, měl stejnou barevnost, stejné chodby, podobné dveře. Ale nemůžeme vést nekonečné debaty o tom, jestli má být něco tak, nebo jinak,“ řekla Schillerová.

Dobová fotografie. Foto: archiv architektky
Dobová fotografie. Foto: archiv architektky
Dobová fotografie. Foto: archiv architektky
Dobová fotografie. Foto: archiv architektky
Dobová fotografie. Foto: archiv architektky

Doposud byla v Thermalu opravena kvůli havarijnímu stavu střecha nad kongresovou částí i požárem poničené balneocentrum. Vyhlášena byla také zakázka na zateplení a opravu fasády hotelu, do které se ale žádná společnost nepřihlásila.

Podle anket mezi obyvateli města je současný stav venkovního bazénu jedním z největších problémů města. To by se ale mělo již brzy změnit.