Neil Harbisson býval barvoslepý, ale před třemi roky si umělec a podnikatel nechal do lebky implantovat anténu, která mu umožňuje rozeznávat barvy podle zvukových vibrací. Dlouhé kovové zařízení přezdívané „okoborg“ se mu klene nad temenem a končí těsně nad úrovní očí. Harbisson se tak stal de facto jedním z prvních kyborgů na světě a plánuje, že kyborga udělá i z vás.

Harbissonově proměně věnovala média poměrně velkou pozornost a z celého světa se poté začaly sbíhat dopisy od lidí toužících po nových smyslech, informuje server Quartz. V reakci na to Harbisson se svými spolupracovníky založil společnost Cyborg Nest zaměřenou na výrobu a prodej implantovatelných smyslů. Za 250 liber, zhruba 8 tisíc korun, si dnes u této v Británii sídlící společnosti můžete objednat její první produkt – North Sense aneb „Smysl severu“ – a připojit se tak k řadě živočišných druhů, které umějí vnímat geomagnetické pole Země a využívat ho jako kompas.

Čtěte také: Jste ochotni stát se kyborgem? Příští wearable možná bude přímo na kůži

Smysl severu má asi čtvereční palec a můžete si jej nechat připevnit na kůži pomocí dvou titanových piercingů. Nemá žádné knoflíky, nesvítí ani nevydává zvuky, ale když je nositel natočen k severu, prostě zavibruje. Jakmile bude dokončeno testování, od srpna má společnost první extra smysl expedovat k zákazníkům.

Tím to však nekončí, tým Cyborg Nest plánuje zdokonalit všechny naše smysly, či dokonce nabídnout lidem úplně nové.

Vývoj kyborgů
I když byla Cyborg Nest založena teprve loni, její kořeny se dají vysledovat až k okamžiku, kdy se Harbisson v 11 letech dozvěděl, že vidí pouze černobíle. „Nikdy jsem neměl tušení, že nevidím barvy,“ říká. „Když se mě někdo zeptal, jakou barvu má obloha, řekl jsem: Modrou. Samozřejmě jsem ji neviděl, ale nevěděl jsem, že ji nevidím.“ Tohle zjištění v něm vzbudilo zájem o barvy, který se nakonec stal jeho životním cílem a posláním. Zkoumal fyzické vlastnosti barev a přišel s teoriemi mapujícími vztahy mezi barvami a zvuky, načež vytvořil vlastní převodové škály mezi barvami a zvuky coby způsob, jak barvám porozumět a interpretovat je.

V roce 2003 Harbisson navštívil přednášku digitálního futuristy Adama Montandona týkající se kybernetiky, rozpoznal potenciál technologií v konceptu vnímání a navázal s Montandonem spolupráci. Společně navrhli první verzi „okoborga“. Začal jako kamera se sluchátky propojenými s objemným počítačem, který s sebou Harbisson nosil v batohu, ale brzy byl redukován na čip, který nosil vzadu na hlavě.

Neil Harbisson

Neil Harbisson a jeho pomocník, který mu obarvuje svět.

Na začátku mu permanentní zvukový signál z okoborgu způsoboval bolesti hlavy, ale po pěti týdnech ustaly a jeho svět se proměnil na… „Byl to orchestr zvuků,“ říkal Harbisson. „Když jsem ucítil, že můj mozek a software konečně splynuly v jedno, začal jsem přemýšlet o způsobu, jak z okoborgu vytvořit nikoli nositelné zařízení, ale permanentní tělesný doplněk.“

Další dva roky strávil Harbisson lobbováním u bioetické komise ve španělské nemocnici, aby mu povolila nechat si chirurgicky implantovat anténu – nakonec byla ale jeho žádost zamítnuta. Poté se mu ale podařilo najít mladého chirurga, který sdílel jeho průkopnického ducha, a pod podmínkou přísné anonymity provedl operaci, při které mu zařízení upevnil do týlní kosti. Nyní je Harbisson schopen rozeznat 360 barevných odstínů prostřednictvím 360 not, a dokonce je schopen vnímat i infračervené a ultrafialové světlo.

Čtěte také: Přichází doba kyborgů, kteří mozkem ovládnou počítač?

„Myslím si, že časem to může být velice užitečné,“ předvídá doktor James Hughes, výkonný ředitel Institutu etiky a vznikajících technologií v Connecticutu. Dá se očekávat, že se takové technologie budou šířit přímo úměrně zmenšujícím se rozměrům, protože implantace bude méně invazivní. Jako zlomový bod uvádí Hughes vývoj nanorobotů, tedy něčeho, čeho bychom se mohli dočkat do roku 2030. „Menší zařízení budou znamenat menší rizika,“ věří Hughes.

Budoucí designy
V této chvíli už se Cyborg Nest zaměřuje na vytváření dalších nových smyslů, včetně zařízení schopných detekovat určité úrovně znečištění, rozšiřujících rozsah lidského sluchu či nových způsobů, jak vnímat tok času. Ale nečekejte, že je uvidíte hned na trhu. Ředitel společnosti Liviu Babitz uznává, že přimět lidi vůbec přemýšlet nad tímto konceptem bude zdlouhavý proces.

To je ostatně i důvodem, proč společnost své produkty zatím spojuje s již známým a zavedenějším oborem tělesných modifikací. „Legislativa na to není připravena a systémy zdravotní péče také ne,“ říká Babitz o vizi budoucnosti, jak ji vidí v Cyborg Nest. Na prvním místě je samozřejmě bezpečnost. „Zacházíme zde s živými těly, takže samozřejmě je tu jistá zodpovědnost.“

Nedávný report monitorující nejvýraznější technologické trendy roku 2016 konstatuje, že lidé začínají této myšlence přivykat – aspoň teoreticky. Ericsson ConsumerLab vyzpovídala více než 6000 uživatelů chytrých telefonů a zjistila, že 80 procent respondentů by mělo zájem vylepšit své smyslové vnímání a kognitivní schopnosti pomocí technologií.