Přes den to sice na podzim pořád moc nevypadá, večery už ale začínají být delší. Takže jestli hledáte inspiraci, jak je strávit, pár tipů bychom pro vás měli. Plných inspirace.

Co takhle pustit si nějakou dobrou přednášku na netradiční téma, něco se přiučit a kdo ví, třeba být i díky tomu lepší?

Čtěte také: 3 rady, které by dal Bill Gates sám sobě, kdyby mu zase bylo 19

Filmy nebo seriály vám doporučujeme pravidelně, teď jsme zkusili zabrousit i do světa přednášek TED Talks, v nichž se světoví odborníci z nejrůznějších oborů dělí o své know-how s každým, kdo má chuť se rozvíjet. Během 20 minut jsou schopní vysvětlit i to, co jste třeba ve škole nebyli léta s to pochopit, a mnohem víc.

Pokud máte chuť dozvědět se něco, co jste doteď třeba vůbec netušili, tohle je osm přednášek, jejichž zhlédnutím rozhodně nebudete ztrácet čas.

David Blane: How I Held My Breath for 17 Minutes

David Blane je profesionální kouzelník a iluzionista, který se po celém světě proslavil neuvěřitelnými kousky, k nimž dokázal vytrénovat své tělo. Patří mezi ně i světový rekord v zadržování dechu pod vodou, kde dokázal vydržet těžko uvěřitelných 17 minut.

Ve svém talku, který je zhruba jen o tři minuty delší než jeho podvodní dobrodružství, popisuje, jak se mu to povedlo, co během této doby zažíval i proč vůbec podobné kousky provádí.

Sir Ken Robinson: Do Schools Kill Creativity?

Pokud si kliknete na tohle video, pravděpodobně si pustíte jeden z globálně nejpopulárnějších talků vůbec. Britský učitel, spisovatel a uznávaný poradce pro vzdělávání v jednom v něm popisuje, co to vlastně je přirozená tvořivost a jak se o ni nenechat připravit.

„Tenhle talk pro mě představuje jedno z nejzásadnějších sdělení pro perspektivní budoucnost jakéhokoli člověka. Výstižně shrnuje mé obavy a zkušenosti s kreativitou a jejím paradoxním přímým zabijákem,“ říká Jaroslav Beck, patrně nejúspěšnější Čech na poli zvuku, který ještě před třicítkou začal skládat hudbu k trailerům největších počítačových her a jehož podpis nesou i televizní upoutávky k hollywoodským trhákům, jako jsou nové filmy o Terminátorovi nebo nové Hvězdné války. O problémech s kreativitou toho tedy ví víc než dost.

Susan Cain: The Power of Introverts

Jestli zrovna nepatříte mezi hvězdy večírků a místo v centru pozornosti je vám nejlépe někde o samotě, pak je tenhle talk jednoznačně pro vás. Psycholožka Susan Cain se práci s introverty věnuje skoro celou svou kariéru a o tom, že rozhodně neplatí, že by tiší a plaší lidé byli slabí, napsala světový bestseller.

To nejzásadnější z něj vměstnala do talku, v němž se snaží dokázat, že za prvotní komunikační bariérou mají introverti právě díky vrozené plachosti řadu skvělých vlastností a schopností, za které se rozhodně nemusí stydět.

Mimochodem, Cain sama o sobě prohlašuje, že je introvertkou.

Suzanne Simard: How Trees Talk to Each Other

Fascinuje vás příroda a věříte, že se od ní máme pořád hodně co učit? Pak si musíte pustit tohle video s profesorkou lesní ekologie z Univerzity v Britské Kolumbii Suzanne Simard. Ta v něm popisuje většině lidí neznámé vztahy mezi stromy, které jsou schopné si mezi sebou pomáhat, a dokonce i komunikovat.

„Tahle přednáška pro mě představuje zboření mýtů, které nás učili ve škole. Podle mě je porozumění přírodě určující pro pochopení společnosti, komunikace, a především synergie, ve které nám jde příroda velkým příkladem,“ je přesvědčený Yemi Akinyemi Dele, tanečník a choreograf, jehož dovednosti už dávno překročily hranice Česka a místní televizní zábavy a o spolupráci s ním stojí taková jména jako Kanye West nebo Madonna.

Díky TED networku a internetu mohou tohle současně sledovat lidé všude na světě a posouvat své chápání toho, kde a s kým žijeme,“ dodává.

Julian Treasure: How to Speak So that People Want to Listen

Máte někdy pocit, že mluvíte, ale vůbec nikdo z těch, na které se obracíte, vás neposlouchá? Pak si musíte pustit dvacetiminutovou lekci veřejného vystupování kouče, který se ničím jiným než tím, jak efektivně promlouvat a naslouchat, nezabývá.

Pomohla si jí třeba i zakladatelka osvětového programu Loono Kateřina Vacková, která si vedle studia medicíny vytkla za cíl naučit české muže a ženy pravidelně si kontrolovat prsa a varlata. „Pustila jsem si ji před svým prvním veřejným vystoupením a rady z ní mě provázejí dodnes. Ať už se jedná o teorii komunikace jako takové, nebo o praktické rozehřátí hlasivek. Je to k nezaplacení.“

Takže pokud máte chuť dát si nějaké to hlasové cvičení nebo se naučit mluvit s dostatečnou empatií, na nic nečekejte a klikněte na play už teď.

Kelly McGonigal: How to Make Stress Your Friend

Stres není nepřítel. To je hlavní sdělení standfordské psycholožky Kelly McGonigal. Ve svých výzkumech došla k tomu, že navzdory všeobecnému přesvědčení, že stres nám škodí, se to děje jen ve chvíli, kdy tomu sami uvěříme a podlehneme.

Ve své přednášce proto nabádá, abychom si stres tolik nepouštěli k tělu a vnímali ho jako pozitivní element, který nám může pomoci posouvat se dát. Přece jen, nepracuje se vám někdy trochu líp, když se blíží deadline? Takže nádech, výdech a hurá do toho.

Benjamin Zander: On Music and Passion

Benjaminu Zanderovi bude za pár měsíců osmdesát, pokud byste ho ale jen poslouchali a neviděli, rozhodně byste mu tenhle věk netipovali. Málokdo má stejné množství elánu a chuti do práce jako světoznámý dirigent, který už 40 let stojí v čele Bostonského filharmonického orchestru.

„Můj jednoznačně nejoblíbenější talk ze všech. Benjamin Zander je charismatický dirigent a neuvěřitelně moudrý člověk. Zažil jsem ho osobně v New Yorku a v mnohatisícovém sále byste slyšeli spadnout jehlu, pokud jsme se zrovna nesmáli jeho vtipným šťouchům,“ vzpomíná bývalý guvernér České národní banky a exšéf České spořitelny Pavel Kysilka.  „A nikdo by si neměl nechat uniknout jeho film pro lídry Empowering People.“

Zander nemluví jen o hudbě, ale i o leadershipu a tom, čím se mohou světy hudby a byznysu vzájemně obohatit. Jeho přednáška je tedy určená všem, kdo rádi překračují hranice a objevují nové věci.

Jan Školník: Čeho lze dosáhnout trpělivostí

Do sítě zemí pořádajících TED přednášky už nějakou dobu patří i Česko a i vystoupení našich řečníků stojí za to. Třeba to Jana Školníka, podnikatele, který se rozhodl, že vedle vedení globálně působící firmy Hobra-Školník zkusí vrátit život i do jednoho z nejodlehlejších míst naší země – Broumovského výběžku. S manželkou založil před čtyřmi lety neziskovou Agenturu na obnovu Broumovska a společně pracují na rekonstrukci tamního kláštera, z něhož budují kulturní a vzdělávací centrum regionu.

Ve své přednášce mluví o tom, že všichni máme spoluzodpovědnost za prostředí, v němž žijeme, a že žádné individuální štěstí není možné bez štěstí místa, které považujeme za svůj domov. Pokud tedy i vy věříte, že krásný svět začíná v nás samotných, je tahle přednáška pro vás to pravé.


Jestli jsme se vám svým výběrem netrefili do chuti, není nic jednoduššího, než abyste si z archivu TED vystoupení vybrali sami pro sebe to pravé. A pokud byste to chtěli zkusit naživo, můžete zajít na některou z konferencí, které na podzim pořádá organizace TEDxPrague.