Úspěšní lidé často vyzařují sebevědomí a očividně věří sami sobě i tomu, co dělají. Nenechte se ale mýlit, sebevědomí nejsou kvůli svému úspěchu, důvěra ve vlastní schopnosti je naopak to, co úspěchu předchází.

Zamyslete se:

Pochybnosti plodí další pochybnosti. Proč by ve vás, vaše nápady a schopnosti měl věřit někdo jiný, když si nevěříte ani vy sami?

Lidé, kteří jsou nejistí nebo bojácní, mají tendence držet se svých zajetých kolejí. Ale ty se jen málokdy rozšíří samy od sebe. To je důvod, proč lidé postrádající sebevědomí zůstávají trčet na jednom místě a skvělé příležitosti jim protékají mezi prsty. Nejistí lidé často spoléhají na šťastnou náhodu. Sebevědomí lidé se naopak nebojí překážek a to je také hlavní důvod, proč to vždy dotáhnou tak daleko.

Nikdo jiný než vy sami vás v dosažení toho, po čem toužíte, nebrzdí. Je tedy na čase tuhle překážku – pochyby o vás samotných – odstranit. Tohle je osm neprůstřelných strategií, které vám s tím pomohou:

1. Upřímně se na sebe podívejte

Mezi sebevědomím a ješitností je velký rozdíl. Ješitnost znamená, že se člověk vychloubá. Sebevědomí je pak to, když člověk dokáže splnit svou práci. Jinými slovy, sebevědomí se získává tvrdou prací a sebevědomí lidé to dobře vědí. Když ale vaše sebevědomí předčí vaše schopnosti, tak překročíte hranici a stanete se arogantními. A na to byste si měli dát pozor.

Pravé sebevědomí je usazeno v realitě. Ke jeho zvýšení je potřeba upřímně a přesně posoudit své schopnosti. Pokud na sobě najdete nějakou slabost, vymyslete, jak ji odstranit anebo alespoň jak minimalizovat její negativní dopady. Ignorovat vaše slabosti nebo předstírat, že to naopak jsou vaše silné stránky, je nepřiměje zmizet.

Čtěte také: 12 věcí, které opravdu sebevědomí lidé dělají jinak 

2. Říkejte ne

Průzkum Univerzity v San Franciscu ukázal, že čím větší problém vám odmítání dělá, tím větší je pravděpodobnost, že se vystavíte stresu, syndromu vyhoření anebo depresím, přičemž všechny tyto faktory vaše sebevědomí ničí. Sebevědomí lidé vědí, že říkat „ne“ je zdravé a nebojí se to své říkat jasně a nahlas. Když nastane čas, sebevědomí lidé neříkají věci jako „nemyslím, že to dokážu“ nebo „nejsem si jistý“. Říkají ne se sebevědomím, protože vědí, že vzdát se nových závazků znamená zhodnocení těch předešlých a také jim to umožní je úspěšně splnit.

3. Vycházejte se svým šéfem

Problematický vztah s nadřízeným může zničit sebevědomí i sebetalentovanějšímu člověku. Je těžké být sebevědomý, pokud vás váš šéf neustále kritizuje nebo snižuje přínos vaší práce. Snažte se zjistit, kdy a proč se váš vztah pokazil a rozhodnout se, zda můžete udělat něco pro to, abyste jej zase vrátili na správnou cestu. Pokud je váš vztah skutečně tak špatný, možná by bylo lepší poohlédnout se po práci někde jinde.

4. Hledejte malá vítězství

Sebevědomí lidé mají rádi výzvy, i když přinesou jen malá vítězství. Malá vítězství budují nové androgenní receptory v té oblasti mozku, která je zodpovědná za odměnu a motivaci. Tento vzrůst v androgenních receptorech zároveň zvyšuje vliv testosteronu, který dále zvyšuje vaše sebevědomí a chuť postavit se dalším výzvám. Taková série malých vítězství může vaše sebevědomí napumpovat na měsíce dopředu.

Čtěte také: Naučte se být sebevědomí. 12 lekcí od Sheldona Coopera

5. Najděte si mentora

Nic vám nezvýší sebevědomí tak, jako talentovaný a zkušený člověk, který vám ukáže, jak na věc, a poplácá vás po zádech pokaždé, když se vám něco podaří. Dobrý mentor může fungovat jako zrcadlo, jehož odraz vám ukáže perspektivu, díky které si začnete věřit. Znalosti přinášejí sebevědomí – vědět, jak si stojíte, vám pomůže zaměřit vaši energii efektivněji. Mimo to, mentor vám může vysvětlit, jak fungují vnitřní zákony vaší organizace. Znát nepsaná pravidla vašeho pracoviště určitě pomůže.

6. Naplánujte si cvičení

Studie pořádaná Výzkumným institutem ve východním Ontariu dokázala, že lidé, kteří cvičili dvakrát týdně po dobu deseti týdnů, se cítili mnohem kompetentnější nejen sportovně ale i sociálně a akademicky.  Také hodnotili svůj vzhled a sebevědomí mnohem výše. A co je nejlepší ze všeho, sebevědomí jim nepolechtaly ani tak změny v jejich zevnějšku, jako spíš okamžitý, endorfiny nabitý zážitek z cvičení. Naplánujte si cvičení tak, aby k němu skutečně došlo.

7. Oblékněte se pro úspěch

Ať se vám to líbí, nebo ne, to, co máme na sobě, má velký vliv na to, jak nás ostatní vidí. Věci jako střih, barva nebo styl oblečení – a dokonce i doplňky – promlouvají nahlas. Co nosíme, má ale vliv i na to, jak se vidíme my sami. Studie dokázaly, že lidé mluví jinak, když jsou oblečeni formálně a jinak, když jsou v běžném oblečení. Chcete si zvednout sebevědomí? Oblečte se pěkně! Vyberte si takový oděv, které vystihuje vás i to, chcete vyzařovat. I za cenu, že v obchodech strávíte více času, než je vám milé.

8. Buďte asertivní, nikoliv agresivní

Agresivita není sebevědomí, je to šikana. A když jste nejistí, je velmi snadné k ní sklouznout. Naučte se být asertivní a po ostatních nedupat. Toho ale nedosáhnete, pokud se nenaučíte, jak držet svou nejistotu na uzdě.

Závěrem

Rozvoj, nebo naopak útlum vašeho sebevědomí závisí čistě na vás. Sebevědomí je založeno na realitě. Je to neochvějná znalost, která jde za pouhé doufání, že věci dobře dopadnou. Zajišťuje, že práci zvládnete – a v tom tkví síla pravého sebevědomí.