Poslední dekáda otřásla miliardářskými kruhy více než kterákoli předtím. Počet dolarových miliardářů podle Forbesu se více než zdvojnásobil, z 1011 na 2100, a jejich společné jmění vyšplhalo na neuvěřitelných 8,7 bilionu dolarů. Žebříček se navíc výrazně měnil i v řádu týdnů. Jen loni z něj vypadlo 247 lidí, které nahradilo 195 nových jmen.

Přesto bylo o některých slyšet více než o jiných. Podívejte se s Forbesem, které události za poslední dekádu zanechaly v miliardářských kruzích nejvýraznější stopu.

Smrt Steva Jobse

Ikonický vizionář zemřel v říjnu 2011 po sedmiletém boji s rakovinou slinivky. Na postu CEO společnosti ho už dva měsíce předtím nahradil Tim Cook.

Jobs založil Apple ještě jako středoškolák spolu s kamarádem Stevem Wozniakem v garáži v Silicon Valley v roce 1976. V roce 1985 musel z firmy odejít, o 11 let později se ale vrátil a několik let strávil obnovováním pověsti značky. Povedlo se mu to hlavně díky uvedení iPodu a posléze iPhonu na trh.

Jobs po sobě zanechal firmu v hodnotě 350 miliard dolarů a také tři dcery, syna a manželku Laurene Powell Jobs, která je díky dědictví 42. nejbohatší osobou světa se jměním 23,8 miliardy dolarů.

Berlusconi rezignuje na post premiéra

Trojnásobný italský premiér Silvio Berlusconi odstoupil v listopadu 2011 poté, co ztratil kontrolu nad parlamentem. K rezignaci se zavázal v návaznosti na prosazení úsporných opatření, která měla pomoci vyvést Itálii z krize.

Foto EPP

Berlusconi na premiérské křeslo usedl poprvé v roce 1994 – šest let poté, co jej Forbes zařadil na seznam miliardářů, zejména díky jeho mediální společnosti Fininvest (jejíž součástí je i Mediaset, největší italský mediální dům).

V roce 2011 dosahovalo Berlusconiho jmění šesti miliard dolarů, což není ani polovina z toho, čím se mohl chlubit v období největšího rozmachu, kdy to bylo miliard bezmála třináct. Zároveň v té době čelil obviněním z daňových úniků, korupce a kupování si sexu s nezletilými. Později byl ve všech záležitostech shledán vinným.

Elon Musk se stává miliardářem

Musk se poprvé objevil v žebříčku miliardářů v roce 2012 s celkovým jměním dvě miliardy, ke kterým ho posunul výrazný růst cen akcií jeho automobilky Tesla Motors. Tesla pak v únoru 2012 představila své první SUV a Muskův 29procentní podíl nabyl hodnoty zhruba jedné miliardy. Zbytek jmění měl technologický průkopník uložený v dalších projektech.

„Pokud by se někdo vrátil pár století v čase, dnešní samozřejmosti by jim tam připadaly jako kouzla. Možnost spojit se s lidmi na druhý konec světa, posílat obrázky, létání… Všechno tohle by považovali za čáry,“ řekl Musk Forbesu v roce 2012. „Právě technika je vlastně taková magie. A kdo by nechtěl být kouzelník?“

Chip Wilson opouští představenstvo Lululemonu

V březnu 2013 musela firma zaměřující se na sportovní oblečení stáhnout z oběhu tisíce legín na jógu v návaznosti na stížnosti zákazníků, podle kterých byly z příliš jemného materiálu. O půl roku později se přidal i problém se žmolkováním.

Zakladatel Chip Wilson na kritiku nezareagoval nejlépe a v rozhovoru s televizí Bloomberg prohlásil, že „některé ženy na legíny prostě nemají vhodnou postavu“.

To spoustu jeho zákazníků rozčílilo, stejně jako Wilsonova následná vlažná omluva. V představenstvu skončil ani ne měsíc po inkriminovaném rozhovoru, pokusil se neúspěšně vyhodit dva ředitele a v roce 2018 vydal vyčerpávající zpověď.

Přesto zůstává hlavním akcionářem Lululemonu a jeho majetek je momentálně na hodnotě 4,6 miliardy dolarů.

Jack Ma se stal nejbohatším Číňanem po rekordním vstupu společnosti Alibaba na burzu

Firma Alibaba, gigant v oblasti e-commerce, vstoupila na burzu v září 2014 a vstupní částka 25 miliard dolarů představovala tou dobou historický rekord.

Foto UN

Během dalších pěti let Alibaba více než zdvojnásobila. 11. listopadu, v den, který je v Číně známý jako „Den nezadaných“, dosáhly tržby na stránkách Taobao a Tmall, které spadají pod Maovo impérium, neuvěřitelných 38 miliard dolarů. Ma, jehož majetek je odhadován na miliard třiačtyřicet, v nedávné době opustil svou funkci předsedy.

Elizabeth Holmes, zakladatelka Theranosu, se propadla na nulu

Dva roky poté, co metoda Elizabeth Holmes, slibující revoluční krevní testování, nabyla na hodnotě devět miliard dolarů, zaznamenala Holmes v létě 2016 raketový propad. Neúspěšná studentka Stanfordu, kterou k pohádkovému růstu vyneslo přes 700 milionů dolarů od investorů jako Rupert Murdoch, Carlos Slim a Robert Kraft, musela čelit obviněním, že k testům používala cizí přístroje – a výsledky vlastních testů byly nepřesné.

Posledním hřebíkem do rakve bylo vyšetřování federálními úřady. Theranos ukončil činnost v září 2018 poté, co nedostál svým závazkům a neměl žádné prostředky na proplácení podílu svým akcionářům. Holmesovou navíc letos v létě čeká soud kvůli podvodu.

Donald Trump se stal prvním americkým prezidentem se statusem miliardáře

Po svém vítězství, které šokovalo celý svět, se Trump stal v lednu 2017 prvním americkým prezidentem miliardářem. Jeho majetek, z velké části tvořený nemovitostmi na Manhattanu, se od té doby sice zmenšil o 600 milionů dolarů, ale drží se na 3,1 miliardy.

Trumpově oceňovací a realitní značce sice hodnota klesla, nicméně hodnota jeho podílů v kancelářských budovách v New Yorku a San Francisku vystřelila nahoru. Trumpovi synové Eric a Donald Jr. už od inaugurace prodali otcovým jménem více než 100milionový díl jeho portfolia.

Smrt kanadského miliardáře Barryho Shermana a jeho ženy

Zakladatele a člena představenstva farmaceutické společnosti Apotex Barryho Shermana našli společně s jeho ženou Honey v prosinci 2017 oběšené ve sklepě jejich domu v Torontu. V době jeho smrti byl Shermanův majetek odhadován na tři miliardy dolarů.

Honey a Barry Shermanovi

Ani po dvou letech a vyslechnutí více než 240 svědků se policii nepodařilo dvojnásobnou vraždu vyřešit. Úspěšný nebyl ani soukromý detektiv, kterého si najali pozůstalí z rodiny. Přesto rodina nabízí odměnu 10 milionů dolarů za informaci, která povede k odhalení a zadržení pachatele nebo pachatelů.

Kylie Jenner utvrdila svou pozici

Loni na jaře ji Forbes v 21 letech označil za nejmladší miliardářku, čímž sesadila z trůnu Marka Zuckerberga. V listopadu nejmladší z klanu Kardashianových prodala 51procentní podíl ve svých značkách Kylie Cosmetics a Kylie Skin kosmetickému brandu Coty za 600 milionů dolarů.

A stvrdila tak miliardovou hodnotu svého majetku.

Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, se stal nejbohatším člověkem světa

Rok 2018 byl pro zakladatele a CEO Amazonu úspěšný, jeho majetek vzrostl více než dvojnásobně, na 160 miliard. Předběhl tak Billa Gatese a stal se nejbohatším člověkem světa. Rok předtím si to sice také na chvíli vyzkoušel, ale trvalo to jen čtyři hodiny.

Loni v lednu se Bezos rozvedl a jeho bývalá manželka, která dostala v rámci vyrovnání podíl akcií, se stala 27. nejbohatší osobou na světě. Bezosovi to ale neublížilo – jeho majetek ocenil Forbes na astronomických 111,1 miliardy.