Patřili k nejbohatším a nejmocnějším podnikatelům v zemi. Dnes počítají ztráty, propouštějí, rozprodávají majetek či rovnou zavírají své firmy. Řeč je o českých hazardních baronech let minulých, kterým vyhodila byznys do povětří přísná legislativa z dílny Andreje Babiše a také nekompromisní městské vyhlášky. 

Když Milutin Perič opustil v roce 1993 svou dobře rozjetou advokátní praxi ve válce zmítaném Sarajevu, nebylo mu ani 30 let. Zejména kvůli svému smíšenému manželství v obléhané bosenské metropoli nemohl zůstat. Podobně jako tisíce jeho krajanů našel domov v Česku, kde se vrhl na nový a extrémně rostoucí byznys s výherními přístroji, které po revoluci zaplavily české hospody a restaurace. Ostatně byznys se štěstím testoval už v sarajevských podnicích.   

Z Karlových Varů postupně vybudoval největšího provozovatele výherních automatů v Česku, který v největší slávě utržil 2,5 miliardy korun, provozoval přes 10 tisíc herních zařízení a kupoval jednoho konkurenta za druhým. Jeho jízda ale tento týden skončila – na svou herní skupinu podal návrh na insolvenci a chce soud a hlavní věřitele přesvědčit, že mu mají dát šanci firmu reorganizovat. 

„Firma musí zeštíhlet. Chceme se zaměřit na vybrané rentabilní provozovny, více o ně pečovat,“ shrnuje základní myšlenku reorganizačního plánu Jan Tůma, Peričova pravá ruku a provozní šéf Slot Group. Ostatně Slot v uplynulém roce už několik desítek poboček zavřel, prodal některé nemovitosti a zároveň hledal investora, který by firmu, nebo její část, koupil. Ale snažení Peričova týmu bylo nakonec marné.

Automaty bez práce. Dva tisíce výherních zařízení společnosti Slot Group ve skladu v Ostrově na fotografii z roku 2015.

„S městskými vyhláškami jsme si ještě dokázali poradit. I s nimi byla firma zisková, rostla. Stejně tak s novým zdaněním a koncentrací trhu na větší herny a kasina, na kterou tlačila nová legislativa, bychom se dokázali vypořádat. Ale další omezující zákonná opatření, jako je zpomalení samotných her a registrace hráčů, to už bylo vážně příliš,“ vysvětluje hlavní příčiny pádu skupiny Slot Jan Tůma. Firma dnes provozuje několik desítek heren a asi 2800 přístrojů.

Vydání Forbesu Druhé podání

Perič, který dříve patřil bezesporu k nejbohatším lidem v Česku s několikamiliardovým majetkem, tak dnes sčítá hlavně ztráty. Vedle hazardního byznysu ale stihl investovat do energetických projektů v Česku i v zahraničí a také do nemovitostí, jeho současný majetek se dá odhadnout na vyšší stovky milionů korun. Se svou rodinou nadále drží v rámci realitní společnosti JAMP řadu lukrativních nemovitostí v Karlových Varech a Praze, angažuje se také v horském byznysu na krušnohorském Plešivci.       

„Slot byl příliš velký na to, aby brutální změny pravidel vybral. Milutin se s tím do poslední chvíle pral jako lev, ale proti populistické zlovůli politiků a úředníků se nedá bojovat dlouho. Myslím, že Slot není poslední, budou ho následovat další,“ hodnotí také Richard Chlad, dobřichovický miliardář, automobilový závodník a majitel sbírky sportovních vozů v čele s Bugatti Veyron či raritním supersportem Maserati MC12.

Také jeho kdysi obrovská herní skupina Krijcos, kterou vybudoval před více než 25 lety, se pomalu ztrácí z české byznysové mapy. Někdejší provozovatel stovek heren a tisíců přístrojů už před pěti lety omezil svou síť asi na 60 provozoven. Aktuálně si jich chce nechat asi 20, zejména větších kasinových provozů. 

„Propustili jsme asi 50 procent lidí, další čistka nás bohužel čeká. Uvidíme, jak se bude dařit vybraným provozovnám, které si zatím chceme nechat. Teď jsme na nule. Naše herny si vydělají tak akorát na provoz a výplaty,“ vysvětluje a dodává, že hazard už pro něj dávno není hlavní byznys, a pokud by nemusel, nedal by do něj už ani jednu další korunu. 

„Ale je to moje dílo, kterému jsem věnoval 25 let života. Jsem z toho hodně otrávený. Uklízet svinčík, který jste si navíc sám nezpůsobil, je frustrující. Politici pod tíhou populismu zničili fungující obor, který zaměstnával lidi, platil daně, vytvářel spolehlivé nájemníky pro majitele nemovitostí. Místo toho se v této oblasti rozbujel státní aparát na obludnou velikost. V praxi na tom nevydělal nikdo,“ rozohní se dobřichovický podnikatel s tím, že cestu Peričovy skupiny Slot Group ale následovat nechce.     

„My jsme insolvencí prakticky prošli už před pár lety. Ale tím, že jsme příliš nevyužívali financování bank, vše jsem financoval ze svých zdrojů, přesouval jsem zdroje z jiných svých firem tak, abych mohl škody nějak minimalizovat, šlo o proces, který jsme si řídili sami,“ vysvětluje Chlad, proč na rozdíl od Slotu neskončil v soudem řízeném bankrotu. 

Chlad své aktivity už před lety postupně přesměroval jinam. Aktuálně se zbavuje některých nemovitostí, zainvestoval do solární energetiky a chystá například moderní dům pro seniory ve Všenorech. Zde má na jeho pozemcích vyrůst pět objektů s byty a s různým stupněm pečovatelských služeb. Chlad očekává, že výše investice výrazně přesáhne 100 milionů korun.

Dramaticky ovšem oslabili vlastně všichni velcí provozovatelé hracích automatů v Česku: Bonver, Auto Games i Valentův Synot. Ten dnes živí hlavně zahraničí. Rakouský Novomatic je místo Slotu a Synotu současnou jedničkou na českém trhu herních technických zařízení hlavně díky tomu, že jeho byznys stojí na velkých příhraničních kasinech. Obecně platí, že kdo měl byznys postavený na hernách v centrech měst a obcí – což platí pro Slot, Synot i Krijcos –, je na hranici přežití. Nová regulace totiž prakticky vyhnala automaty z měst, z restaurací a hospod a přelila je do velkých kasin stojících mimo obydlené oblasti. I proto kasina v pohraničí naopak zažívají poměrně úspěšné období.