skip to main content

Parazit, 1917, Králíček JoJo: oscarové filmy se hlásí do českých kin. Kam a kdy na ně vyrazit?

2 minuty čtení

Některé z nich měly premiéru v tichosti už v loňském roce, jiné se do české distribuce teprve chystaly. Nedělní oscarový ceremoniál to ale změnil. Každý, kdo chce právě teď vidět filmy s oscarovým razítkem, vítěze letošního, 92. ročníku výročních cen americké Akademie filmových věd a umění, má nyní šanci.

Některé se do české distribuce po oscarovém triumfu svižně vracejí, jiné Oscary posunuly už do předpremiéry. Kdy jindy vyrazit do kina než právě teď?

Parazit (režie: Pon Džun-ho)

Překvapivý triumf na letošních Oscarech, které jako první cizojazyčný film v devadesátileté historii cen Akademie ovládl ve čtyřech hlavních kategoriích včetně Nejlepšího filmu roku, přitáhl k Parazitovi všeobecnou pozornost. Film, který se v českých kinech hrál loni na podzim (distribuční premiéru měl 3. října) se teď do kinosálů vrací. Aerofilms ho nasadil zpět například do pražského kina Světozor, kde se korejský film hraje nyní téměř denně.

1917 (režie: Sam Mendes)

Na oscarech nakonec z deseti nominací proměnil jen tři, a to ve vesměs technických kategoriích, ovšem válečný epos natočený na jeden záběr rozhodně stojí za zhlédnutí. Do plošné distribuce vstupuje až 27. února, ovšem některé kinosály film uvedou v předpremiéře už tento týden od 12. února. Předprodej zahájilo multikino Cinestar, Cinemacity i některá menší kina. 

Králíček JoJo (režie: Taika Waititi)

Reklama

Z šesti nominací proměnil jen jednu, za nejlepší adaptovaný scénář. Přesto by vás měla zdařilá komedie o tom, „jak těžké je stát se plnohodnotným nacistou, když vám pořád někdo hází klacky pod nohy“, rozhodně nalákat do kina. Hvězdné obsazení, fantastický námět, české lokace a také Nora Sopková, která byla za výpravu filmu rovněž nominována na Oscara, to jistí. Hraje se ve všech dobrých kinech, distribuční premiéru měl film 23. ledna. 

Judy (režie: Rupert Goold)

Že má Renée Zellweger za roli stárnoucí hvězdy Judy Garland svého dalšího Oscara téměř jistého, o tom se mluvilo už řadu měsíců: do role někdejší dětské star, která se ve středním věku potýká s alkoholem i dalšími závislostmi a přitom tolik touží být i skvělou matkou svým dětem, se Renée Zellweger převtělila dokonale. Biografický snímek nasadili čeští distributoři do kin právě teď, na dobu oscarovou: v některých kinech se hraje od minulého týdne, v dalších má premiéru od čtvrtka 13. února. 

Malé ženy (režie: Greta Gerwig)

Fantastická nová adaptace slavného románu Louise May Alcott získala šest oscarových nominací včetně nominace pro Nejlepší film roku, nakonec se ale musela spokojit „jen“ s jediným Oscarem, nepřekvapivě pro výpravný dobový film je to trofej za nejlepší kostýmy.

Přesto Malé ženy budí pozornost. Originální adaptace Grety Gerwig ctí svou knižní předlohu více než některé jiné, starší verze (v českém prostředí patří k nejslavnějším ta s mladou Winonou Ryder z poloviny 90. let) a budí pozornost jako nový feministický manifest.

A pozornost budila i na Oscarech: Greta Gerwig totiž rozšířila řadu žen režisérek, které sice měly film nominovaný v několika kategoriích včetně šance na nejlepší film roku, samy se však režijní nominace jako ženy nedočkaly. Na nespravedlnost upozornila svými šaty na oscarovém červeném koberci Natalie Portman, která si jména „nenominovaných žen“ nechala vyšít na kabát. V kině jsou k vidění právě teď, premiéru měly 30. ledna.

Reklama
Reklama
Reklama