Jeden z osmi českých dolarových miliardářů dnes slaví kulaté výročí. Pavlu Baudišovi, jednomu ze dvou zakladatelů původně antivirové společnosti Avast, je 60 let. K narozeninám jsme připravili přehled 10 věcí, které byste o něm měli vědět.

Avast je výraz ze starého pirátského slangu, něco jako zastavte loď. Zazněl i v prvních Pirátech z Karibiku.

S jeho byznysovým souputníkem Eduardem Kučerou se ještě za komunismu potkali ve Výzkumném ústavu matematických strojů. Baudiš v jednom z rozhovorů pro Forbes vzpomínal, že tam v oddělení softwaru bylo víc chartistů než komunistů – pracoval tam třeba Jan Sokol, filozof a někdejší kandidát na prezidenta.

Pavel Baudiš a Eduard Kučera retro Avast
Pavel Baudiš a Eduard Kučera (vpravo) | Foto: archiv

Základy Avastu položil Baudiš už v létě 1988, když napsal první antivirus na vir Vienna. Ten mu na disketě přinesl jeden z kolegů ve VÚMS. Baudiš se ho snažil analyzovat, ale v pátek ještě nebyl hotový, takže si od rodičů půjčil modrošedou dacii a přivezl si na víkend z práce domů počítač Olivetti (dodnes ho mají v Avastu vystavený). Přes víkend napsal program, který vir dokázal detekovat a odstranit.

Nedlouho poté přešli Baudiš s Kučerou z Výzkumného ústavu do Zenitcentra, patřícího pod Socialistický svaz mládeže. Měli tam třikrát větší plat (brali zhruba 10 tisíc korun měsíčně) a také tam mohli začít „podnikat“ – jinými slovy založit družstvo, což byl tehdy jediný legální způsob pro vlastní byznys.

Motivace pro rozjezd vlastního podnikání pro Baudiše s Kučerou byla jednoduchá: nechtěli mít šéfy. Družstvo Alwil paradoxně odstartovalo v listopadu 1989 a v širší skupině nadšenců začalo vyvíjet a prodávat software. Vyrobilo například program SUP, který v rámci MS DOS využívala spousta organizací, ministerstva nebo pošta. Jely na něm například pokladny na hlavním nádraží v Praze, a to až do roku 1998.

Pavel Baudiš v kanceláři Avastu v roce 1998 | Foto: archiv

Baudiš patří mezi skromné miliardáře, do kterých byste to neřekli. Nejraději chodí v džínách a obyčejné košili a často je doplňuje ledvinkou. Z dvojice zakladatelů je ten vyšší, klidnější a mladší. Rád jezdí na elektrokole, předloni si na něm ovšem zlomil klíční kost. Jeho oblíbenou kratochvílí je geocaching.

Vince Steckler, kterého zakladatelé v roce 2009 přivedli na pozici generálního ředitele, nechal Baudišovi s Kučerou natisknout na vizitky Chief Chaos Officer.

Pavel Baudiš a Eduard Kučera retro Avast
Pavel Baudiš a Eduard Kučera se nechali v roce 2012 při rozhovoru pro Forbes vyfotit jako Ghost Busters. | Foto: David Turecký

Baudiš s Kučerou po desítky let drželi v Avastu zrcadlově stejný podíl. To se změnilo až v roce 2014, kdy do firmy vstoupil fond CVC. Kučera prodal větší část svých akcií, což odhalilo až předloňské IPO na londýnské burze. Právě vstup na ni vynesl Baudišovi místo v klubu dolarových miliardářů. Letos jsme kvůli propadu cen akcií ocenili jeho jmění na 1,2 miliardy dolarů. V Avastu stále drží podíl 25,23 procenta.

Peníze, které získal na dividendách či prodejem svého podílu, Baudiš rozmnožuje v rámci startupových i jiných investic. Většinou sází na dlouhodobou a konzervativní hru. V rámci investičního partnerství s dalšími českými miliardáři mu patří hotel InterContinental, kancelářská budova Enterprise na Pankráci či výrobce netkaných textilií PFNonwovens. Předloni se také s Kučerou a Oldřichem Šlemrem pokoušeli neúspěšně koupit Pilsner Urquell.

Baudiš a Kučera s manželkami, Avast
Baudiš a Kučera s manželkami, Jarmilou a Miladou, při stejném focení v roce 2012 | Foto: David Turecký

Jeho manželka Jarmila je bývalá učitelka angličtiny, nyní se věnuje převážně charitativnímu fondu Avastu. Jako předsedkyně správní rady tam loni dohlížela na rozdělení 116 milionů korun na dobročinné účely. Klíčová je starost o paliativní péči v Česku.