Aktuální vydání magazínu Forbes

▶ Pietro Filipi letos otočíme do zisku, říká nový majitel Michal Mička

Pošli to dál

Na investorskou scénu vtrhl loni jako neřízená střela. To když teprve ve svých 30 letech začal nakupovat podíly v českých firmách, jako je Liftago, Favorit nebo Pietro Filipi. Do každé z nich nalil desítky milionů korun.

Čtěte také: ▶ Forbes Startup podcast s Rekoly, Ofem a Prahou o bikesharingu

„Zdrojem pro investování jsou mé vlastní peníze. Jako páku mám kvalifikované investory, kteří mi pomohou zafinancovat projekt. Ne ekvitně, ale dluhově,“ říká v prvním dílu ze série Forbes Investor podcastů Michal Mička, který je vlastníkem skupiny Capital 2 Human (C2H).

Divizí skupiny je i investiční společnost Incomming Ventures, která investuje do technologických projektů a kterou Michal Mička rozjel díky spolupráci Adama Kurzoka a Igora Třeslína. Ti stáli za projektem Lunchtime a prodali jej za 65 milionů indickému Zomatu.

Incomming Ventures má v portfoliu pět projektů (Expando, Shopsys, Apifier, Flatio a Liftago). Do mobilní aplikace Liftago přitom investoval loni v září nižší desítky milionů korun.

„Musíme dokázat, že produkt je škálovatelný a že najde uplatnění v zahraničí,“ říká v podcastu Mička s tím, že mobilní platformu letos čeká expanze na zahraniční trhy, kterou nyní řeší se zakladateli Martinem Hausenblasem a Ondřejem Krátkým.

Nejvíce jej dnes ale zaměstnává poslední investice. To když v listopadu koupil 80 procent české oděvní značky Pietro Filipi. „Firma není v dobré kondici, je na ní spousta práce. Super ale je, že má obrovský potenciál a víme, jak ji spravit,“ vysvětluje Mička s tím, že k problémům, které zdědil, patří vysoká zadluženost a také zaspání Pietro Filipi v onlinu.

Loni EBITDA značky klesla do záporných čísel. „Letos máme plánovanou kladnou EBITDA ve výši 23 milionů. Věříme, že je to realistický předpoklad,“ vypočítává.

A čeho během své investorské kariéry lituje? Mrzí jej neuskutečněná investice do Kiwi.com (dříve Skypicker) Olivera Dlouhého, kdy o ní sice vyjednával, ale nakonec se obě strany nedohodly.

„Beru to sportovně, je to byznys. Člověk se nemá dívat zpátky, ale samozřejmě mě to mrzí. Dnes jsme mohli být veselejší,“ říká s úsměvem.

Čtěte také