„Myslím, že se na podzim letošního roku dočkáme pár zajímavých IPO,“ říká v aktuálním investičním vydání Forbesu Jan Sýkora z Wood and Company. A jeho slova už začínají mít konkrétnější obrysy.

Jako historicky první e-commerce projekt totiž na pražskou burzu zamíří lékárenská skupina Pilulka bratří Kasů. Na trhu PX Start nabídne v řádech týdnů 20 procent nově emitovaných akcií, za něž bude chtít získat nižší stovky milionů korun.

Pilulka za první letošní pololetí utržila rekordních 1,6 miliardy korun a meziročně vyrostla o 45 procent. Petr a Martin Kasovi jsou tedy rozhodně při chuti – a podobně jako Tomáš Čupr chtějí sešlápnout plyn.

„Chceme rychle růst, někde posílit v určitých segmentech, jinde při expanzi. Věděli jsme ale, že kdybychom čekali, až si na to vyděláme, budeme firmu zbytečně škrtit,“ říká spolumajitel Pilulky Petr Kasa.

„Naši investoři jsou relativně konzervativní, nejsou to paliči, kteří by nám házeli stovky milionů. A upřímně ani já s bráchou takoví nejsme. Začali jsme proto hledat možnosti a ty jsou v zásadě dvě: buď strategický investor, nebo burza,“ popisuje dále Kasa.

Významnou roli v jejich rozhodování sehrál i zmíněný zkušený burzovní investor Jan Sýkora, jehož investiční banka Wood and Company je právě největším vnějším investorem Pilulky. Po zhruba ročních konzultacích a formálních přípravách tak firma aktuálně stojí před branami, kdy všechny náležitosti leží v České národní bance, která musí dát zelenou.

Vydání Forbesu Pilulky

„Máme velkou radost, že se Pilulka.cz rozhodla pro vstup na pražskou burzu. Společnost Pilulka je první retailový brand a má velké růstové ambice,“ komentuje novinku ředitel pražské burzy Petr Koblic a dodává, že Pilulka může být jednou i titulem hlavního pražského trhu, Burzy cenných papírů.

Podle šéfa Patria Finance Tomáše Jaroše získává český akciový trh Pilulkou velmi atraktivní titul s obrovským potenciálem růstu. „Je to titul rozkročený mezi dva aktuálně snad nejatraktivnější sektory, farmacii a e-commerce,“ konstatuje Jaroš. Titul by podle něj mohl vyvolat zájem jak u běžných, tak u institucionálních investorů.

Sám Petr Kasa v tom vidí ještě další rovinu – inspiraci pro jiné firmy. „Najednou lidé a firmy uvidí, že je normální jít si na kapitálový trh pro peníze. Podle mě jde o obrovský posun,“ říká přesvědčeně Kasa.

Na menší trh PX Start nedávno vstoupila vývojářská společnost eMan, která tam upsala akcie za více než 46 milionů korun. Už před dvěma lety to byla například také obuvnická firma Prabos či společnost Primoco, vyrábějící za Prahou bezpilotní letouny. Zájem investorů o trh pro mladé společnosti tak zatím podle všeho neupadá, stejně jako nadšení bratrského dua pokračovat po sedmi letech v dalším budování Pilulky.

Se strategickými investory, jejichž nabídky měli Kasovi též k dispozici, se totiž rovnou otevírá – pro větší fondy a skupiny typická – otázka exitu, o němž bratrské duo zatím nechce slyšet. „Exit není na stole, i když do důchodu to mít nechceme… Nebo kdo ví, nechci předbíhat,“ směje se Petr Kasa.

„Aby firma opravdu fungovala, je na finální exit podle mého názoru potřeba tak 12 až 15 let. Pár let to zkrátka zabere a my tam zdaleka nejsme. Třeba plán na další tři roky je skočit do Maďarska, dobýt Rumunsko. Poté se uvidí.“