Ondřej Holoubek se od středy nezastavil. Mluvčí společnosti Global Payments, které patří víc než polovina platebních terminálů v českých obchodech, už druhý den uklidňuje zákazníky. Víkendová apokalypsa při bezkontaktním placení? Žádná nenastane.

„Jsme úplně zděšení, vůbec netušíme, proč k tomu došlo. Je to zbytečná hysterie,“ kroutí Holoubek hlavou nad zprávami, podle kterých hrozí, že od soboty v českých obchodech nezaplatíte bezkontaktní kartou, protože vám platební terminál platbu zamítne.

Kde se hysterie vzala? V sobotu 14. září vstoupí podle evropských nařízení v platnost nová pravidla pro ověřování platebních karet. Pokud půjde o šestou platbu bez zadaní PIN kódu nebo platbu, při které součet bez zadání PIN kódu přesáhne 150 eur (zhruba čtyři tisíce korun), banka si musí vyžádat ověření i při platbách pod 500 korun.

Zamítnuté platby budou tvořit jedno až dvě procenta ze všech transakcí.

V praxi to znamená, že vám může terminál v takové situaci platbu zamítnout a tvářit se u toho, jako byste na účtu například neměli dost peněz. A pokud vám prodavač neporadí, že stačí jen kartu do terminálu zasunout, zadat PIN a platba normálně proběhne, můžete mít problém.

Právě na něj včera upozornila ČNB, jejíž tisková zpráva zněla dramaticky. „My ale nečekáme, že by se něco zásadním způsobem měnilo, naši klienti jsou navíc poměrně zvyklí, že musí občas zadat PIN,“ říká mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Vtip je v tom, že nová regulace má za úkol sjednotit bezpečnostní pravidla při placení v rámci celé Evropské unie. Česko však bylo v otázce bezpečnosti napřed, takže pravidla, která teď ČNB po bankách vyžaduje striktně, už většina z nich v podobné míře dávno uplatňovala.

Například Česká spořitelna vyžaduje ověření pomocí PIN kódu u šesté platby už delší dobu, Komerční banka měla podle Teubnera dokonce ještě přísnější bezpečnostní algoritmus. Klienti tuzemských bank se tak pravděpodobně s podobným překvapením setkali už v minulosti a nic zásadního se pro ně nezmění ani v sobotu.

Změna se například nijak nedotkne ani platebních terminálů v pražských tramvajích, které dodává dceřiná společnost ČSOB, u kterých ČNB varovala, že můžou být nefunkční – kvůli absenci klávesnice pro zadávání PIN kódů jsou z nové regulace vyjmuty.

Zásadní problém by neměl nastat ani s terminály, které nemají aktualizovaný software. Společnosti dodávající platební nástroje (takzvaní acquireři) sice nestihnou všechny terminály aktualizovat včas, například ty od Global Payments by však i s neaktualizovaným softwarem neměly platbu odmítnout – jen vyzvat k zadání PIN kódu.

Zamítnutí plateb se tak zřejmě bude týkat jen části terminálů a pravděpodobnost, že na ně narazíte a ve stejnou chvíli „splníte“ podmínky pro ověření platby, je tím pádem minimální: sérii pěti bezkontaktních plateb pod 500 korun totiž velmi pravděpodobně pokaždé přerušíte buď výběrem z bankomatu, nebo třeba bezkontaktní platbou pomocí Apple Pay, kterého se regulace netýká (platba je ověřená vaší biometrikou).

„Zamítnutých plateb bude málo. Týká se to jednoho až dvou procent ze všech transakcí,“ říká Marcel Gajdoš, šéf Visa pro Česko a Slovensko. Větší změna se v nadcházejících měsících odehraje spíš u plateb
internetových, které budou muset být nově ověřeny nejen pomocí SMS zprávy, ale ještě další vrstvou ochrany, například otiskem palce v mobilu nebo heslem.

„Už dnes vede standardní 3DSecure ochrana k opuštění košíku ve zhruba osmi procentech případů. Silné způsoby ověření tuto hodnotu krátkodobě zvýší klidně až na dvojnásobek,“ varuje šéf společnosti Mall Pay Adam Kolesa. České e-shopy si ale zatím můžou oddechnout – implementace této regulace byla kvůli nedostatku času na přípravu odložena.