Když v 80. letech vizionáři a futurologové představovali své vize o tom, jak se modrá planeta v budoucnu kvůli činnosti lidí promění, nikdo je nechtěl poslouchat, vysmívali se jim. Gordon-Michael Scallion byl jedním z nich a při své práci vytvořil velmi detailní a taky varovné mapy budoucího světa tak, jak by mohl vypadat, kdyby se vychýlila osa otáčení Země.

Jeho studie, ačkoliv vědecky nepodložená, poskytuje živý obraz Země zasažené potopou. Hlavní příčinou globální katastrofy má být oteplování, jaderná aktivita a nadužívání technologií. Vinou toho všeho by se podle Scalliona měla planeta ohřát o 20–45 stupňů. Ale ten možná nejstrašidelnější předpovídaný scénář je srážka s asteroidem nebo kometou, která by mohla změnit osu otáčení naší planety.

Zpráva NASA však říká, že „takové dramatické následky očekávat nemůžeme. Miliony let geologických záznamů, které naše Země poskytuje, nenaznačují, že by se takové představy soudného dne měly brát vážně.“ Úřad proto vytvořil i stránku se seznamem objevených objektů a tabulkou, kde uvádí potenciální rizika srážky. Rok 2020 je tím nejbližším se zvýšeným rizikem.

Malé asteroidy by dokázaly Zemi poničit maximálně na lokální úrovni, předmět o šířce minimálně kilometr by však už mohl lidskou civilizaci ohrozit. Ze všech známých a Zemi blízkých je takových podle vědců z NASA aspoň 90 procent, ale žádný v blízké budoucnosti nepředstavuje bezprostřední riziko. Ale kdyby přece a posunutí pólu opravdu nastalo, došlo by na klimatické změny a dost možná i na mapy, které před bezmála 40 lety Scallion nakreslil.

A teď přemýšlejte – proč ty nejbohatší rodiny světa skupují masivní rozlohy pozemků a všechny daleko od pobřeží a v oblastech, kde bude možné přežít, farmařit a těžit uhlí? Že by boháči věděli něco, co my ne?

John Malone je největší vlastník půdy a v USA mu patří osm tisíc kilometrů čtverečních, Philip Anschutz vlastní skoro dva tisíce a třeba zakladatel Amazonu Jeff Bezos 1600 kilometrů čtverečních v Texasu. Miliardáři se připravují na úprk výstavbou letních sídel ve vzdálených oblastech a nejeden má taky soukromé letadlo ihned připravené k odletu.

Magnáti si prostě chystají budoucí útočiště, a co je zajímavé – a zdánlivě v rozporu s logickým uvažováním –, oni už nehledají pozemky v úrodných částech světa, ale v těch suchých. Protože kdyby se měla naplnit vize Scalliona, voda k nim přiteče sama. Novým luxusem se pak stane obnovitelná půda, ne peníze nebo cenné kovy.

Kdyby došlo na asteroidovou apokalypsu, kde se ukrýt?

Afrika

(pro zvětšení klikněte)

afrika

Rozdělí se na tři části. Nil se výrazně rozšíří, nová vodní plocha se rozlije od Středozemního moře až ke Gabonu. Káhira, když své břehy překročí Rudé moře, zmizí pod hladinou. Madagaskar rovněž spolkne voda, nová pevnina se naopak zjeví v Arabském moři.

Asie

asie

Vysoce seismická oblast zaznamená nejdramatičtější změny. Voda ji zaplaví od Filipín po Japonsko, které se nakonec potopí. Stejně tak Tchajwan a Korea, pobřeží Číny se posune o stovky kilometrů do vnitrozemí. Populace Indie se bude muset přesunout do Himálaje, Tibetu a Nepálu.

Austrálie & Nový Zéland

australie

Austrálie ztratí skoro čtvrtinu své rozlohy. U Adelaide vznikne nové moře a Simpsonova a Gibsonova poušť se promění v úrodná pole. Nový Zéland naopak svou rozlohu znásobí a zase jednou se spojí s Austrálií. Ze země Hobitů se stane nejbezpečnější část planety.

Evropa

evropa

Nejrychlejší a nejvážnější proměna čeká Evropu. Většina severských zemí klesne pod hladinu a vytvoří stovky ostrůvků. Stejně dopadne Británie a na jednom z ostrovů skončí Londýn. Rusko oddělí zcela nové moře, které dosáhne až na Sibiř. Většina centrální Evropy včetně Česka rovněž zaplaví voda a nová vodní plocha vznikne mezi Švýcarskem a Francií.

USA & Kanada

amerika

Regiony v Québeku, Ontariu, Manitobě, Saskatchewanu nebo Albertě se stanou útočišti, v nichž Kanada přežije. Většina migrantů sem dorazí z Britské Kolumbie a Aljašky. Z Kalifornie vznikne nové souostroví, západní pobřeží ustoupí k Nebrasce, Wyomingu a Coloradu. Velká jezera se spojí v jednu velkou plochu sahající až po Mexický záliv.