Ten jukebox z hospody, která zkrachovala kvůli EET, je plný hudebních pokladů a bliká svůdnými barvami. Však už se také plní mincemi, a až se jednou vyberou, vydá to na pěknou grilovačku. Aspoň tak to plánují zakladatelé vývojářské firmy Ackee, která se čerstvě usídlila v nejvyšším patře karlínského Danube House a z terasy umístěné na střeše desetipatrové budovy má parádní výhled na Prahu.

Jukebox, gril nebo ping-pong, Xbox, fatboye, houpačka či basketbalový koš – což jsou další vychytávky v kancelářích Ackee – dnes už patří do základní výbavy technologických firem v Česku. Vedle dobrých platů je příjemné pracovní prostředí nutností, jinak byste neměli na přehřátém trhu šanci sehnat kvalitní lidi.

Čtěte také: Jako v Silicon Valley. Podívejte se do nového sídla Avastu na Pankráci

„Ano, to je velký problém. Poptávka po kvalitních programátorech a obecně lidech z IT prostředí je obrovská, a když se rozhodují, kam půjdou pracovat, velkou roli hrají i zdánlivé drobnosti,“ říká Martin Půlpitel, jeden ze tří zakladatelů a CEO Ackee. „My v tomhle směru máme naštěstí v branži dobré jméno.“

tym

Zakladatelé Ackee: zleva Josef Gattermayer, Dominik Veselý a Martin Půlpitel.

Obecně v české IT branži platí, že nejlepší absolventi začínají na platu okolo 50 tisíc korun měsíčně a opravdu nadprůměrní programátoři, kodéři či softwaroví architekti pak berou klidně i přes 100 tisíc. Zájem o kvalitní lidi je obrovský a tomu odpovídají i nabízené benefity u technologických firem: Avast má jídlo zdarma, STRV venkovní vířivku, Socialbakers zase minikavárny v přepravních kontejnerech.

Kdo nemá nové kanceláře, vymóděné ve stylu Silicon Valley, jako by nebyl. Ackee není výjimkou. Během pěti let se z vědeckého inkubátoru ČVUT vypracovalo mezi výrazné hráče české vývojářské scény s 50 zaměstnanci (včetně externistů). Mají za sebou práci pro velké značky jako Calvin Klein, L’Oreal, T-Mobile, Škoda Auto či DámeJídlo a loňský obrat 30 milionů korun by letos rádi posunuli na 50 milionů (to odpovídá dosavadnímu tempu růstu), přičemž Ackee je podle slov zakladatelů od začátku v černých číslech.

Čtěte také: Kontejnery, rozcestníky, plyš. Socialbakers mají nové kanceláře

Ackee jsou známí především jako tvůrci mobilních aplikací na zakázku, ovšem Dominik Veselý, jenž s Josefem Gattermayerem doplňuje trojici zakladatelů, připomíná, že to je jen špička ledovce. Podobně jako jejich nejbližší čeští konkurenti Zentity a Cleverlands umí i aplikace na webu, ve virtuální či augmentované realitě a další. „Specializujeme se na náročné věci, co studenti nebo menší firmy nezvládnou,“ dodává Půlpitel.

1

Úplně na začátku příběhu Ackee byla mobilní aplikace pro festival Rock for People v roce 2012. Z té se nakonec vyvinul samostatný produkt: App4Fest, tedy řešení mobilní aplikace pro festivaly a eventy. Funguje jako jakýsi mustr nebo platforma, na niž se dají napasovat nejrůznější požadavky pořadatelů.

Nové kanceláře berou zakladatelé Ackee jako odrazový můstek do roku 2017, který pro firmu může být v mnoha směrech zlomový. S čerstvě otevřenou pobočkou v Berlíně se chtějí víc orientovat na evropský trh a nové (lukrativnější) zákazníky. Už teď jim ze zahraničí plyne třetina zakázek. „Myslím, že máme dobře nakročeno… k čemukoli,“ dodává Půlpitel.

5

Ve špičce nejvyššího patra karlínského Danube Housu měl dřív kancelář zakladatel společnosti Unicorn Vladimír Kovář, dnes tu sedí zakladatelé Ackee.

6

Nové kanceláře Ackee v nejvyšším patře karlínského Danube Housu mají 500 metrů čtverečních. „Cílem bylo také ukázat, že už nejsme garážová a studentská firma, že jsme vyrostli,“ říká Dominik Veselý, jeden za zakladatelů Ackee.

4

Zařízení a design interiéru kanceláří pro Ackee dělalo studio VZ Architekti.

3

„Nechtěli jsme zlaté kliky, ale hlavně kvalitní stoly a židle, aby se tu dobře pracovalo,“ říká CEO Martin Půlpitel.

2

Vedení Ackee do rozhodování o tom, jak budou nové kanceláře vypadat, přizvalo i dva seniorní zaměstnance. „Z legrace jsme říkali, že jsme do toho vzali odbory,“ žertuje Josef Gattermayer.

Foto: Tomáš Hercog