„Podnikání je typickým znakem naší kultury. Ve Vietnamu má téměř každý ve svém domě nějakou živnost, nějaký obchod. Je to jednoduché, prodávat umí každý. Žvýkačky může prodávat jak babička, tak nejstarší syn, který přijde ze školy a má čas,“ vysvětluje blogerka Do Thu Trang důvod, proč má v Česku tolik Vietnamců právě večerky.

I její maminka a tatínek jednu takovou mají u hraničního přechodu v Rozvadově. Trang (čti Čan) ale měla to štěstí, že rodiče nechtěli, aby pokračovala v jejich stopách. Vždy ji motivovali ke studiu a přáli si, aby pracovala ve větší firmě. A to se jim taky splnilo. Sedmadvacetiletá Trang vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze a momentálně pracuje pro startup Spaceti a vizionářský festival Future Port Prague, jehož je Forbes partnerem.

Při této práci v oblasti marketingové komunikace a PR stále rozvíjí svůj blog Asijatka.cz, který nabízí dva pohledy – jeden míří do duše českých Vietnamců a ten druhý do hlav čerstvě dospělých millennials. Blog má v plánu v příštím roce doplnit o knížku s postřehy z Čechovietnamska. Vtipné články píše Trang už devět let a vynesly jí několik novinářských nominací včetně ocenění Novinářská křepelka pro novináře do 33 let.

Poslechněte si další podcast ze série Forbes 30 pod 30, ve kterých vám budeme postupně představovat úspěšné lidi z letošního, už čtvrtého ročníku našeho výběru. Ten dnešní je o cestě Vietnamky, která se v Česku prosadila v žurnalistice. Osobně se s Trang budete moct potkat na Colours of Ostrava v rámci doprovodného programu Meltingpot, který bude moderovat šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Další ze série podcastů 30 pod 30 si poslechněte zde.