Na Oscarech je to tak trochu jako na soutěži Miss. Čeká se, že vyhraje ten nejlepší, ale o krásu tu jde až ve druhé řadě. Ve skutečnosti se ve světě filmu každý rok rozjíždí vysoká mocenská hra. O úspěchu nerozhodují jen filmařské dovednosti, ale taky celospolečenská nálada, jestli trefíte zrovna to správné téma, ale i zda za sebou máte dostatečně šikovného lobbistu. To vám řekne každý, kdo se poblíž nejslavnější filmové sošky světa v posledních letech ocitl aspoň na míli daleko.

Komu tahle kombinace vyjde letos, se dozvíme v neděli. I tak ale můžeme odhadovat, jaké má kdo šance. Tohle jsou filmy s největším počtem nominací a všechny soutěží i v hlavní kategorii Nejlepší film. Jak si podle Forbesu povedou?


Birdman – 9 nominací

Režisér Alejandro Gonzáles Iňárritu je na Oscarech hodně v přízni, jeho filmy Babel nebo Biutiful se staly zjevením ročníků 2006, respektive 2010, a je to navíc už pět let, co poslal do kin svůj poslední film. Není tedy divu, že jeho novinka Birdman zazářila hned v devíti nominačních kategoriích a právem patří k hlavním favoritům letošního ročníku. Příběh stárnoucího herce, který kdysi ztvárnil fiktivního superhrdinu Birdmana, stal se filmovou hvězdou a zároveň představitelem jediné role a po letech se snaží o velkolepý comeback na Broadwayi, má všechno, co má oscarový film mít: skvělý příběh, hvězdné obsazení, dobrý scénář, vtahující formu i vtipné, místy hodně kousavé repliky. A k tomu punc nezávislosti.

Faktor oscarovosti podle Forbesu: 9/10


Grandhotel Budapešť – 9 nominací

Největší překvapení letošního ročníku je bezesporu devět nominací pro hravou a originální německo-americkou komediální omalovánku Wese Andersona. Je sice už víc než rok stará, díky pozdější americké distribuci ale splnila kritéria letošního ročníku. Anderson s rychlým spádem vypráví poutavý příběh pana Gustava, legendy mezi hotelovými zaměstnanci, a vykresluje nesmírně zábavnou a barvitou mozaiku složenou z příběhů mnoha osobitých postav a postaviček, které Gustavovým hotelem prošly. Pokud tenhle film v hlavní kategorii uspěje, bude to největší překvapení posledního desetiletí. Náš tip je Oscar pro nejlepší původní scénář.

Faktor oscarovosti podle Forbesu: 3/10


Kód Enigmy – 8 nominací

Životní příběh geniálního matematika Alana Turinga, který se za druhé světové války se svým týmem podílel na prolomení kódu nacistického šifrovacího stroje Enigma a v roce 1952 se po obvinění ze sexuálního obtěžování stal obětí zničujícího soudního procesu, je skvostně natočen. Benedict Cumberbatch tu odvádí životní výkon i ve srovnání s jeho velepopulárním pojetím Sherlocka Holmese. Přesto si myslíme, že Kód Enigmy je v letošních nominacích tak trochu do počtu. Možná na něj vybude některá z vedlejších cen, například za výpravu, střih nebo hudbu.

Faktor oscarovosti podle Forbesu: 2/10


Chlapectví – 6 nominací

Tohle zjevení mezi letošními nominovanými sbírá v letošní oscarové sezoně nejvíc cen – už má na kontě i Zlatý glóbus. Není divu. Spíš méně známý režisér Robert Linklater vynalezl zcela nový žánr – časosběrný hraný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka točil 12 let. Tatáž herecká sestava se sešla každý rok na tři až čtyři dny a natočila dalších několik střípků do mozaiky, která ve výsledku působí skutečně monumentálně – nejen díky tříhodinové stopáži. I když Ethan Hawke a Patricia Arquette budou muset v hereckých nominacích nejspíš ustoupit jiným, tohle je náš tip na film roku.

Faktor oscarovosti podle Forbesu: 10/10


Americký sniper – 6 nominací

Další hrdinský válečný epos režiséra a někdejšího hereckého idolu Clinta Eastwooda, který se od doby druhé světové války, během níž se odehrávaly dva jeho předchozí ceněné filmy Vlajky našich otců a Dopisy z Iwo Jimy, nyní inspiroval skutečnými příběhy veteránů z nedávné války v Iráku. Skvělý film ale podle nás zůstane ve stínu hlavních favoritů, možná zazáří spíše v technických kategoriích – zvuk, střih, speciální efekty.

Faktor oscarovosti podle Forbesu: 5/10


Teorie všeho – 5 nominací

Jeden Oscar je letos zřejmě naprosto jasný. Nikdo nepodal v hlavní herecké roli v uplynulém roce tak strhující výkon jako Eddie Redmayne coby mladý Stephen Hawking, geniální fyzik postupně uvězněný ve zcela nemohoucím lidském těle. Režisér James Marsh využil pamětí Hawkingovy manželky Jane, která vylíčila jejich společný životní příběh, své seznámení s nesmírně talentovaným a tehdy ještě zdravým Stephenem na univerzitě v Cambridgi a především to, jak dokázali společně čelit zcela zničující lékařské diagnóze. Tyhle dechberoucí a nesmírně jímavé příběhy Hollywood miluje, zvláště jsou-li natočené podle skutečnosti, stejně jako pravidelně oceňuje takřka bezchybné herecké vtělení do známé osobnosti. Tady je jasno.

Faktor oscarovosti podle Forbesu: 10/10


 

Čtěte také:

50 odstínů úspěchu aneb jak na sexu, erotice a banálním příběhu skvěle vydělat