skip to main content
Český byznys

Poker namísto akcií. Jak vydělává jeden z nejlepších českých hráčů

3 minuty čtení

Představte si, že máte volné peníze. Co s nimi uděláte? Nakoupíte akcie, zahrajete si ruletu s bitcoiny, strčíte je pod polštář… Anebo je můžete investovat do profesionálního hráče pokeru.

Právě to už několik posledních let dělá Jan Barta, spoluzakladatel ePojištění.cz a podnikatel, kterého živí obchod s internetovými doménami. Poker je pro něj samotného zábava, ale díky spojení s Vojtěchem Růžičkou, jedním z nejlepších Čechů v pokeru, také slušný byznys.

Čtěte také: Dřevo + plast = velká sázka Ondřeje Fryce na ekobudoucnost bez třísek

„Jsme kamarádi, ale tohle je normální obchodní deal. Pomáhám mu pokrýt náklady na turnaje, kde je vstupné vyšší než tisíc dolarů, a pak se dělíme o zisk. Je to pro mě výhodné, i když je fakt, že letos jsem v minusu,“ připomíná Barta, že za poslední rok má Růžička výrazně zápornou bilanci.

Vojtěch Růžička dvakrát se symboly své hráčské vášně

Ve světě profesionálního pokeru, kde se točí desítky milionů dolarů ročně, nejde o nic zvláštního. Podobných investorů, sponzorů nebo chcete-li mecenášů se tady pohybuje spousta.

Pravidla jsou jednoduchá: pomůžete hráči pokrýt takzvaný buy-in, který se podle kvality turnaje pohybuje od stovek dolarů až po 10 tisíc dolarů, a následně se dělíte o zisk v poměru, jaký si s hráčem domluvíte. Připravit se ale musíte na to, že zisk přichází i u nejlepších jednou začas.

„Tím, že ze sebe prodám akcie, odbourám si částečně riziko velké ztráty v případě, že dlouho prohrávám. Záleží na každém, jak si to nastaví – buď můžu mít takový deal, že hraju pod svým mecenášem každý turnaj, nebo se s ním domluvím jen na dražší turnaje,“ popisuje Růžička, který přiznává, že podobné investice dělají navzájem i sami hráči mezi sebou.

Reklama

„Já to dělal spíš dřív, teď už moc ne, protože většina těch kluků jsou zároveň i moji kamarádi, takže to není ideální.“

Za poslední rok si Růžička pokerem vydělal lehce přes 100 tisíc dolarů, ale „vyšší stovky tisíc“ utratil právě za účast v turnajích, což je také důvod, proč ho letos nenajdete v žebříčku nejlépe vydělávajících českých sportovců, který vyšel tradičně v aktuálním, srpnovém Forbesu.

A je to také důvod, proč je spolu s ním v minusu i Barta. Z dlouhodobého hlediska ale na spojení s Růžičkou samozřejmě vydělává. Vděčí za to především životnímu úspěchu Růžičky, který se předloni teprve jako druhý Čech probojoval až na finálový stůl v nejprestižnějším turnaji World Series of Poker v Las Vegas, odkud si nakonec odnesl v přepočtu přes 45 milionů korun.

Část z výhry samozřejmě ukrojila daň, necelou třetinu dostalo údajně i pár dalších hráčů, kteří spolu s Bartou zainvestovali do Růžičkových buy-inů, ale i tak si mezi sebe česká dvojice rozdělila rovným dílem víc než 20 milionů korun.

„Dostat se do takového finále byl můj životní úspěch, stane se to často jednou za život, takže je to pak požehnání,“ popisuje s úsměvem Růžička, který za 10 let, kdy se pokeru věnuje profesionálně, v kartách vyhrál už 3,7 milionu dolarů.

Jak se ke své vášni, o které mluví jako o práci, dostal, jak funguje svět špičkového pokeru a proč i ti nejlepší hráči sami sobě občas lžou, si můžete přečíst ve Forbesu, který je právě v prodeji.

Foto: Jiří Turek

Reklama
Reklama
Reklama