Otevřeným oknem je slyšet bublající náhon pod mlýnským kolem o čtyři patra níž. A v místnosti to hučí také, jen ne přírodou, ale spíš větráčky – je plná počítačů a také obrazovek, pokladen, chytrých vah nebo platebních terminálů. „Tenhle sektor je Lidl, tady máme Tally Weijl,“ říká lámanou češtinou Stephan Kronmüller a ukazuje rukou na police plné nejrůznějších IT zařízení.

Jsme v Kalikovském mlýně, zrekonstruované industriální památce na břehu Mže v širším centru Plzně, kde sídlí společnost Eurosoftware. Více než 250 jejích zaměstnanců, převážně vývojářů a programátorů, je – s trochou nadsázky řečeno – zodpovědných za to, jak se vám bude nakupovat, a to nejen v obchodech Lidlu a Tally Weijl, ale také v prodejnách Hornbachu, Adidasu nebo Tchiba.

„Nedodáváme jen pokladní systémy, stavíme komplexní systémy včetně skladového hospodářství nebo inventarizace. Pomáháme, aby prodejny byly efektivnější a ziskovější,“ usmívá se devětapadesátiletý Kronmüller, který Eurosoftware na konci 90. let zakládal, dodnes ho řídí a je nadále i jeho spolumajitelem. Tenhle příběh ale nezačíná v Plzni, nýbrž
v saském městečku Schöneck, které leží jen pár kilometrů od Krušných hor. 

Sídlí tam GK Software, mateřská společnost Eurosoftwaru, která má po celém světě více než 1200 zaměstnanců, její roční tržby atakují tři miliardy korun a její akcie se obchodují na frankfurtské burze. V roce 1990, krátce po pádu Berlínské zdi, ji založili dva nadšenci do podnikání: absolvent kybernetiky na univerzitě v Karl-Marx-Stadtu (dnes Chemnitz, česky Saská Kamenice) Kronmüller spolu s vystudovaným informatikem a nadšeným lyžařem Rainerem Gläßem.

Zakladatel a spolumajitel firmy Eurosoftware Stephan Kronmüller. Foto: Jan Schejbal

„Seznámili jsme se, když jsem stavěl garáž. Ale rychle jsme pochopili, že spolu chceme dělat byznys. Byla to hodně divoká doba, nikdo pořádně nevěděl, co bude,“ směje se šedesátiletý Gläß, když vzpomíná na tři dekády staré události. Kronmüller byl tehdy v Schönecku na programátorské stáži a svého budoucího parťáka potkával na ulici: „Řekli jsme si, že budeme pomáhat drobným podnikatelům s účetnictvím a s pokladními systémy. Počítače byly v plenkách.“

Zatímco Stephan se vrhl na vývoj produktu, Rainer si vzal na starosti marketing a obchod. A v prvních letech byli skutečným startupem, jen se tomu tehdy tak neříkalo: „Dělali jsme 18 hodin denně. Strašně nás to ale bavilo.“ Firma se úspěšně rozvíjela, ve druhé polovině 90. let ale začala narážet na kapacitní problémy – v Německu chyběli programátoři. Zvlášť když GK Software (název odpovídá iniciálám founderů) přešel z MS Dosu od Microsoftu na tehdy novou Javu od Oraclu.

A tak zkusili štěstí v Česku. Nejbližším univerzitním městem vzdáleným zhruba hodinu a půl jízdy autem od Schönecku byla Plzeň. „Zaklepali jsme na dveře tamním profesorům a ptali se jich, jestli vědí o lidech, které potřebujeme. A věděli, takže jsme záhy založili Eurosoftware,“ vzpomíná Rainer Gläß s tím, že zároveň rychle pochopili, že bude třeba, aby novou českou pobočku někdo řídil na místě, ne na dálku. A tak se Stephan sebral a odstěhoval se z Německa do Plzně.

Byl to pro něj šok? „Byl, ale jinak, než si asi myslíte. My jsme oba s Rainerem pocházeli z východního Německa, žili jsme v malém příhraničním městě, žádná metropole. Naproti tomu Plzeň byla celkem velké kulturní město, které mi rychle učarovalo,“ říká pětinásobný otec Stephan Kronmüller, který se dnes nepovažuje ani za Čecha, ani za Němce, ale za Evropana – jeho druhá manželka je totiž Ukrajinka, takže rodina je rozprostřená po celé střední a východní Evropě.

Zakladatel a spolumajitel firmy Eurosoftware Stephan Kronmüller. Foto: Jan Schejbal

Z plzeňského Eurosoftwaru se postupně stalo klíčové vývojové centrum, kde vznikají projekty na míru pro zákazníky i novinky, které pak Rainer Gläß s kolegy nabízí novým zákazníkům. K těm se dostávají většinou v balíčku s podnikovými systémy od německého softwarového kolosu SAP, jenž produkty GK Softwaru distribuuje. 

Na západě Čech funguje i speciální vnitrofiremní laboratoř, jejíž zaměstnanci mají za úkol si tak trochu hrát a objevovat, čím by mohli klienty zaujmout nebo co bude určovat trendy. „Hodně se nyní koukáme na virtuální realitu a umělou inteligenci,“ vysvětluje Kronmüller, když mě provádí IT doupětem na půdě Kalikovského mlýna, kde desítka zaměstnanců zkouší objevit, co bude retailová next big thing.  

Vydání Forbesu Zázrak

Rainer se Stephanem od samého začátku věděli, že budují globální společnost. A že budují společnost, kterou si chtějí ponechat, jak dlouho to jen půjde, ideálně aby ji pak ještě předali svým potomkům. V roce 2007 ale museli udělat kompromis – zhruba polovinu si jí nechali a tu druhou umístili na frankfurtskou burzu. „Potřebovali jsme peníze na další expanzi. A druhá věc je, že když jsme na burze, jsme transparentní, což je pro řadu našich velkých, nadnárodních zákazníků klíčové,“ říká Kronmüller.

Tržní kapitalizace GK Softwaru se pohybuje kolem 130 milionů eur, tedy na úrovni 3,3 miliardy korun. Oba jeho zakladatelé ale doufají, že to není ani zdaleka konečná stanice. „Retail prochází velkou změnou, je to nesmírně dynamická oblast. Témata jako cloud, umělá inteligence nebo blockchain ho zásadně změní. My v tom musíme sehrát důležitou roli,“ plánuje CEO firmy Rainer Gläß. A jeho kamarád a šéf vývoje Stephan Kronmüller dodává: „A nic z toho by nebylo možné, kdybychom neměli tady v Plzni Eurosoftware.“