Co se vám vybaví, když se řekne porcelán? Rodinný poklad v podobě svátečního servisu po babičce, tradiční český výrobek s historií sahající do 18. století, klasika, ale taky tak trochu nuda? Chyba lávky! Stačí se podívat třeba na tvorbu výjimečného českého designéra Maxima Velčovského, jehož porcelánové holínky Waterproof nebo porcelánové šálky ve tvaru PET lahví jsou dnes ve světě designu už legendární. A i když má tradiční český porcelán, třeba ten se značkou Thun, ve světě zaslouženě skvělý zvuk, dávno to už není jen synonymum pro hrníčky a talíře.

Pokud vás tahle nejušlechtilejší forma keramiky, která v sobě kloubí tvrdost a křehkost, baví, můžete se nechat inspirovat tak trochu jinými výrobky, které jsme pro vás z tvorby českých designérů a porcelánek vybrali. Anebo se můžete prostě jen pokochat pohledem na něco hezkého či minimálně zajímavého…

Forma na bábovku (Dade)

babovky

Jestli máte někdy problém ukrojit si kousek bábovky tak akorát – máte velké chutě nebo naopak nechcete moc hřešit –, potěší vás tahle nepravidelná forma na bábovku designérky Jany Černé alias Dade. Její dílky mají různou výšku a šířku, takže si můžete vybrat, jak velký kus si dáte. Další plus je, že váš výtvor v sobě bude mít vtip, nemluvě o tom, že v porcelánové formě se dá připravit i leccos jiného než klasická bábovka. Dade má ve svém portfoliu i další zajímavé nápady, třeba hrníček, který je zvenku hladký a uvnitř tvarovaný jako malá bábovička (tentokrát pravidelná), takže z něj můžete buď pít, nebo ho použít jako formičku.

Urna (Maestrokatastrof)

urny

I poslední věci člověka můžou mít šmrnc. Rozhodně v podání originální designérky Silvie Luběnové, která tvoří pod značkou Maestrokatastrof. Luběnová studovala na  střední škole keramiku a porcelán, později na pražském UMPRUM klasickou ilustraci a tyhle dvě oblasti propojuje ve své tvorbě – tak vznikla i kolekce pomalovaných uren The Very Last Collection, kterou představila na Designbloku v roce 2012 a jež jí vynesla i nominaci na cenu Czech Grand Design. Takovou dekoraci doma hned tak někdo nemá…

3D tapety (Daniel Piršč)

Milujete porcelán a chtěli byste ho mít všude, nejen na toaletě či v kuchyni? Tohle přání vám splní porcelánové 3D tapety z mikulovské dílny dnes už ikonického českého výtvarníka a designéra Daniela Piršče, proslulého třeba vázou Filigrán – ta byla v roce 2005 zařazena do projektu Czech 100 Design Icon, mapujícího to nejlepší z českého designu za posledních 100 let. Kapky, letadélka, růžičky nebo i Batmobil… Piršč vytvořil početnou sadu druhů tapet, jejichž počet a uspořádání záleží jen na vaší fantazii (a peněžence).

Origami šperky (Stehlík Design)

origami

Porcelánové šperky výtvarníka Petra Stehlíka tvarované jako zvířátka origami jsou hravé a mají tu výhodu, že se vám na rozdíl od těch papírových nezmačkají (na druhou starnu je ale nesmíte upustit na podlahu). Jejich autor je tvůrcem ze studia Stehlík design (dříve Porcelart), které vede se svou manželkou Alicí. Stehlíkovi si navíc vloni na podzim otevřeli v Plzni prodejní galerii Originál, která jim vysloužila nominaci v kategorii Obchod roku 2015 na Czech Grand Design a v níž najdete i tvorbu jiných designérů.

Por-štářky + konvička (Šárka Schmelzerová)

polstarky

Porcelán značky SarkaS design alias Šárky Schmelzerové vzniká v její vlastní keramické dílně ve Štědré u Karlových Varů. Tahle mladá designérka si podle vlastních slov zakládá na propojení originality a funkčnosti svých návrhů a její čajový set s konvičkou ve tvaru pytlíku a různobarevnými podšálky ve tvaru polštářků – v tomhle případě spíš „por-štářků“ –, které se dají použít i jako svícny na čajové svíčky, obojí splňuje. Šárčina tvorba má ale širší  záběr – vedle navrhování porcelánových věcí pro každodenní potřebu a šperků se věnuje i kresbě a ilustracím.

Cibulák jinak (Český porcelán Dubí)

Klasický modrobílý vzor má dlouhou tradici – v 18. století ho začali používat v Míšni, kde vycházeli z čínských předloh. V Čechách ho o 100 let později jako první začali vyrábět v Dubí a cibuláková tradice se tu přes různé historické komplikace udržela dodnes. Ovšem doba si žádá změnu, takže vedle modrobílé klasiky si z dílny společnosti Český porcelán Dubí můžete dopřát cibulákový vzor i v zelené barvě zdobené platinou, modré v kombinaci se zlatem a případně i červenou barvou nebo dokonalý úlet v podobě tzv. barevného cibuláku. Co se sortimentu týče, je tak široký, že se cibulákem můžete zcela obklopit.