Aktuální vydání magazínu Forbes

Posedlý detailem. Designérská ikona Applu Jonathan Ive slaví padesátku

Pošli to dál

Miluje ragby, vlastní luxusní Bentley Mulsanne, které je ozdobou mnohých prezidentských vozových parků, bývá úzkostlivý a velmi často utahaný.

Ale hlavně je jedním z nejvlivnějších současných designérů planety. To je Brit Jonathan Ive (nebo chcete-li Jony Ive), šéf designu Applu, který právě dnes (27. února) slaví kulatých padesát let.

Čtěte také: Apple představil nový iPhone. „Sedmička“ je stejná a přece jiná

„Strašně, strašně unavený“ a „vždy úzkostlivý“, tak Jony Ive v rozhovorech často popisoval sebe samotného. Během nich rovněž přiznal, že v posledních více než dvou dekádách, kdy pro Apple pracuje, několikrát zvažoval, že firmu opustí.

Nikdy k tomu nedošlo a Ive se tak díky tomu mohl stát důvěrným přítelem Steva Jobse a vytvořit design revolučních produktů, jakými byly a jsou iMac, MacBook, iPod, iPhone, iPad nebo Apple Watch.

Podívejte se na produkty Applu, za kterými stál Jonathan Ive:

01 02 03 04 05 06 07
<
>
Britský designér se podílel i na v současnosti dokončované stavbě Apple Park. Ta by po několika odloženích měla být s konečnou platností otevřena letos v dubnu. Budova a její zázemí za pět miliard dolarů pojme 12 000 zaměstnanců. Každá židle, stůl, lampa nebo i toaleta bude ovlivněna designérským citem Jonyho Ivea

Po současném šéfovi Timu Cookovi je Ive v podstatě druhým nejmocnějším mužem Applu.

Laurene Powell Jobs, vdova po Stevu Jobsovi, jenž je s Ivem stále v blízkém kontaktu, o něm tvrdí: „Jony je umělec s uměleckým temperamentem a vždy bude ten první, kdo vám řekne, že od umělců se nedá očekávat zodpovědnost za věci, které dělají.“

John Ive se narodil v únoru 1967 v Londýně do rodiny zlatníka. Po svém otci zřejmě zdědil své řemeslné dovednosti a cit pro jemný design.

Vystudoval umění a design na polytechnické univerzitě v Newcastlu a poté, co školu v roce 1989 úspěšně dokončil, založil v Londýně s přáteli konzultační designérskou firmu Tangerine, mezi jejíž klienty se časem zařadil právě Apple.

A ten mu v roce 1992 nabídl zaměstnání na plný úvazek ve svém sídle v kalifornském Cupertinu a Ive nabídku přijal. To bylo ještě v době před návratem Steva Jobse do Applu, když firma předtím koupila jeho společnost Next, kterou začal Jobs budovat právě po svém „vyhazovu“ z Applu v roce 1985.

Dopad Iveova talentu na produkty Applu se však začal na „tváři výrobků“ této ikony designérství pořádně projevovat až časem. Až poté, co se v roce 1997 stal viceprezidentem divize pro průmyslový design a začal být přesvědčený, že se počítače stanou součástí každodenního života a budou nás všude obklopovat.

Čtěte také: Apple už se nepyšní nejhodnotnější značkou světa, přeskočil jej Google

Právě dnes padesátiletý John Ive začal v druhé polovině 90. let navrhovat pro Apple zařízení, která byla elegantní, dotyková a na pohled velmi půvabná. Snadnost a jednoduchost použití zařízení byla dána tím, že se Ive „až posedle věnoval detailům, které jsou často přehlíženy“.

Jak se designově vyvíjel iPhone:
giphy

„Než začnu přemýšlet o tom, jak by věci měly přesně vypadat, chci nejdříve vědět, na co mají být určeny, jak mají fungovat, co mají umět nebo z čeho mohou být vyrobeny,“ uvedl předloni pro časopis Time.

V současné době Apple dokončuje v kalifornském Cupertinu své nové sídlo Apple Park za pět miliard dolarů, které má být po několika odloženích otevřeno letos v dubnu. Otisk Iveho tam bude patrný v každém koutu.

Čtěte také