skip to main content

Potápění pod ledem, krmení sobů, sněžná rallye. Kam na hory, když nelyžujete

3 minuty čtení

Všude dobře, na horách nejlíp. Můžete tam bez výčitek vypnout otravné pípání nového mailu v inboxu, vyčistit hlavu a podívat se na svět s nadhledem. Co na tom, že třeba nelyžujete ani nefandíte jízdě na snowboardu. Horská údolí a štíty nad nimi vás budou bavit i bez toho, stačí si přečíst naše tipy.

S hlavou v oblacích na Speikbodenu

Pod nohama křupavý sníh a nad hlavou azuro. V takové dny se v jihotyrolském Speikbodenu můžete kochat pohledem na padáky, které tu startují hned vedle sjezdovky. Jestli jste jen trochu do větru, rozhodně si zkuste proletět se na tandemu s některým z místních pilotů. K paraglidingu jako pasažér nepotřebujete žádné speciální vybavení, jen hodně teplé oblečení a boty a dovolená na horách získá ve vzduchu úplně nový rozměr – jen bacha, je to silně návykové. Zalétat si můžete i na Kronplatzu, kam je to kousek, leží hned na druhé straně údolí. A najdete tam kromě toho i unikátní mix kultury a designu.

V objetí designu na Kronplatzu

Přímo ve vrcholku hory, jako korunu horského velikánu vysokého 2275 metrů, navrhla Zaha Hadid pro Reinholda Messnera na vrcholku Kronplatzu dechberoucí objekt s muzeem horolezectví. Asymetrický betonový objekt jako by přímo rostl z horského masivu, zapuštěný do svahu hory. Skrz obrovská panoramatická okna máte výhled na Alpy doplněný sbírkou horolezecké výstroje a obrazy slavných masivů. K tomu o 200 metrů dál, ve staré budově lanovky, otevřeli loni velké muzeum horské fotografie Lumen, do kterého se vešla i restaurace AlpiNN, nový projekt tříhvězdičkového michelinského kuchaře Norberta Niederkoflera.

Pod ledem ve Val Thorens

Krev v žilách vám rozproudí i ve francouzském Val Thorens, kde mezi dvěma lanovkami vede obří zipline, lanová dráha zavěšená v nadmořské výšce tři tisíce metrů. Dvě minuty letíte do sousedního údolí Orelle připoutaní na laně stokilometrovou rychlostí. A jestli se raději držíte při zemi, zkuste zimní potápění pod ledem. Svět pod zamrzlou krustou jezera Lac du Lou můžete s instruktorem okusit, i když jste se ještě nikdy nepotápěli. Stačí vám volný půlden, kdy napřed vyrazíte na túru na sněžnicích k jezeru, tam dostanete bezpečnostní brífink, navlečou vás do neoprenu a za chvíli už se můžete ponořit do trochu jiného ledového království.

Vánoční pohádka na tripu v Alpe d’Huez

Jestli fandíte sněhu, psychedelické atmosféře a technu, rezervujte si druhou polovinu března na zimní verzi slavného belgického tanečního festivalu Tomorrowland. Koná se tradičně ve francouzském lyžařském resortu Alpe d’Huez a vypadá jako vánoční pohádka na tripu. Pro trochu sportovnějšího vybití si můžete v Alpe d’Huez půjčit fat bike, sněžné kolo s tlustými pneumatikami, na akční sjezdy nabízejí i lekce s instruktorem. Jestli vám jde spíš o výhledy na hřebeni, půjčí vám i elektronický fat bike, takže se můžete víc kochat a míň dřít.

Reklama

Ultimátní bobování ve Svatém Mořici

Už jste se někdy projeli na bobech rychlostí 130 kilometrů za hodinu? Ve Svatém Mořici to určitě zkuste, protože je to zážitek, který si budete pamatovat dlouho. Olympijskou trať Celerina můžete otestovat v tandemu se zkušeným pilotem bobu. A mondénní atmosféru jednoho z nejluxusnějších zimních letovisek dokáže ve Svatém Mořici narušit ještě jeden svátek rychlosti.

Je to skijöring, závod alpských lyžařů, kteří se nechávají táhnout za neosedlanými dostihovými koňmi, to všechno na čtyřiceticentimetrové vrstvě ledu 1800 metrů nad mořem. Tomu všemu navíc přihlížejí nejbohatší lidé světa a špičky mezinárodního byznysu. A pokud jste fandové do železnice, rozhodně vyrazte na cestu vyhlídkovým ledovcovým expresem (možná nejpomalejším rychlíkem světa), který spojuje Svatý Mořic a Zermatt a vede skrz 91 tunelů a přes 291 mostů včetně ikonického Landwasserského viaduktu.

Michelinská tour po Zermattu

Tenhle švýcarský resort je povinný zářez nejen pro všechny milovníky vysokých hor a dlouhých sjezdů, ale taky pro gurmány. Zermatt se totiž proslavil i jako destinace s těmi nejlepšími restauracemi a kluby v Alpách: na večeři zkuste michelinské Capri, stylové Cervo anebo Chez Vrony pro ultimátní foodie zážitek s nejlepším výhledem. Můžete si najmout i průvodce, který vás vezme na michelinskou procházku po Zermattu. Na après ski pak zajděte do dekadentního The Vernissage, což je kino, bar, restaurace a galerie v jednom. Užít si můžete i speciální fondue večeři s astronomem na observatoři na Gornergratu, který dokáže vyprávět nejen o hvězdách, ale i o jejich příbězích na pozadí řecké mytologie.

Adrenalin na ledu, sněhu a čtyřech kolech

Na dálnici nebo v horských serpentinách to není nic moc, ale jízdu na sněhových jazycích a zmrzlé cestě si můžete i užívat – a ještě za to zaplatit! Vyrazte třeba do francouzského Val d’Isère nebo italské Cortiny d’Ampezzo. Ve Val d’Isère vám adrenalin do krve vyplaví jízdy na ledovém okruhu. Je jenom na vás, jestli přijedete s nabušeným SUV, půjčíte si motorku, anebo třeba jenom buginu. To v Cortině rovnou nabízejí jízdu na ledu v závodním autě pod dohledem profesionálních rallye jezdců.

Lišejník pro soby a jízda na rolbě v Tre Cime

Jen kousek od rakouské hranice, na rozhraní Jižního Tyrolska a provincie Belluno, leží jedna z perel Dolomit, tři horské zuby Tre Cime di Lavaredo. Přes den si užijte dechberoucí výhledy z hor a večer si poseďte v jedné z kaváren v centru malebného středověkého Innichenu. Na svahu si pak můžete dát injekci adrenalinu do žil v podobě jízdy rolbou při upravování jedné z nejprudších alpských sjezdovek, dvaasedmdesátistupňové Holzriese. Pod Tre Cime mají taky jediné volně žijící stádo sobů v Itálii. Třeba budete mít na procházce štěstí a potkáte je v lesích. Když ne, jděte se podívat na každodenní krmení k horní stanici lanovky na Rotwandu, kde jim servírují islandský lišejník.

Reklama
Reklama
Reklama