Lina Chalífa vyrůstala v Ammánu, hlavním městě Jordánska, kde nebylo moc kroužků, kam by mohla, coby dívka, po škole chodit. Malá Lina se navíc často prala a její táta o ní říkal, že je potížistka. A tak ji zapsal do kurzů taekwonda, které vedl jeho příbuzný.

Čtěte také: Češky dovážejí do Prahy pralesní kávu, která pomáhá přírodě

Bojové umění jí šlo a trenér ji chválil. A protože ve škole se jí pochval moc nedostávalo, soustředila se na trénink. A tak se pro ni taekwondo stalo školou života, která výrazně utvářela její osobnost.

„Narodila jsem se do kultury, která mi nalinkovala život. Jsi holka, takže budeš něžná a budeš mít ráda růžovou. Když pocházíte z Blízkého východu, máte podobně narýsované i vzdělání, budoucího partnera, rodinu. Jenže já jsem si řekla ne, takhle to nechci,“ popisuje dnes Lina Chalífa.

Když jí bylo 14 let, začala závodit a taekwondo jí vyneslo 21 zlatých medailí. A taky ji naučilo se nevzdávat. A tak když během studií na univerzitě potkala kamarádku s obličejem plným modřin, protože ji zbil její otec a bratr, řekla si, že s tím něco udělá. „Strašně mě to naštvalo. Taková nespravedlnost. Tolik zbytečné bolesti. A za co? Protože se nechtěla podvolit?“

A tak dostala nápad, který ji proslavil po celém světě. „Začala jsem doma ve sklepě učit holky, jak se bránit, když je někdo napadne,“ vzpomíná. Postupně k ní domů začalo chodit tolik žen, že si musela otevřít studio. A rozhodla se tím živit.

To byl začátek SheFighteru, první – a jediné – školy sebeobrany pro ženy na Blízkém východě. „Tehdy mi všichni říkali, že zkrachuju. Že ženy se za sebe nikdy nepostaví, nebudou se bránit. Ale já jim dokázala, že nemají pravdu,“ říká pyšně Chalífa.

Od roku 2012, kdy SheFighter založila, ona a jejích 500 spolupracovnic (všechny instruktorky jsou ženy) vycvičily přes 15 tisíc žen po celém světě. Kromě Jordánska se totiž SheFighter za těch šest let rozšířil i do Palestiny, Saúdské Arábie, Nizozemska, Jižní Koreje a na Mauricius.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

Nyní se chystá expandovat do USA. K tomu Chalífa získala cenu The Economic Empowerment Leadership (předávala jí ji Hillary Clinton), americký prezident Barack Obama ji zmínil v jednom ze svých projevů v Bílém domě a lekci sebeobrany s ní absolvovala i herečka Emma Watson.

Ale zatímco v zahraničí Chalífa sbírala ocenění, doma v Ammánu na růžích ustláno neměla. Jordánsko patří mezi ty pokrokovější země Blízkého východu, i tak ale jako žena podnikatelka čelila nepochopení a kritice.

„Když jste v Jordánsku žena, víte, že se o vás nějaký muž postará, tedy když ho budete poslouchat a neprosazovat si svou. A tak spousta žen jde na univerzitu, udělá si doktorát, ale pak se vrátí domů k otci nebo manželovi,“ vysvětluje Chalífa s tím, že v Jordánsku sice 90 procent žen absolvuje univerzitu, ale do práce potom nastoupí jenom 17 procent z nich. A ze všech firem a živností jsou jenom 4 procenta založena ženami. 

„Když jsem zakládala SheFighter, myslela jsem si, že to Jordánky přijmou. Ale hodně jich na mě útočilo. Nelíbilo se jim, když říkám, že sebeobrana je cestou ke svobodě. Říkaly, že ony přece svobodné jsou. Jenže svazující tradice je tu často silnější než svobodná vůle.“ Nakonec těch Jordánek, které o služby SheFighteru měly zájem, bylo ale o dost víc než těch, které o jeho existenci vůbec nestály.

A tak dnes škola sebeobrany Liny Chalífy bojuje hlavně s tím, že nestíhá růst dost rychle. „Když se žena naučí základy sebeobrany, získá tím i mentální sílu. Ví, že se o sebe dokáže postarat, že nezůstane napospas. Nejenom když na ni někdo fyzicky útočí,“ vysvětluje Chalífa svou filozofii, že dokázat se ubránit není jen o kopech a ranách, ale i o přístupu k životu.

Její tým instruktorek zatím ve studiu v Ammánu učí mladé ženy podle certifikovaného systému vyvinutého Chalífou sebeobranu založenou na kombinaci taekwonda, boxu, aikida, kung-fu a armádního výcviku.

Lina Chalífa s Hillary Clinton

S Chalífou postupně začaly spolupracovat i velké neziskovky jako Oxfam a různé programy spadající pod OSN. SheFighter školí i ženy v syrských uprchlických táborech a v chudých rozvojových oblastech – některé z nich potom dál pracují jako trenérky sebeobrany.

„Takže kromě většího bezpečí a dávky sebevědomí jim SheFighter může dát i obživu,“ uzavírá Chalífa.