Možná taky doma máte malého inženýra, který zapáleně pozoruje hvězdy a sní o tom, že bude jako Elon Musk měnit svět a dobývat vesmír. A vzápětí se zeptá: Můžu být stejně úspěšný jako on, i když nejsem jako on chytrý? Vesmírný inženýr Jim Cantrell, který stál u vzniku Muskovy společnosti SpaceX, uklidňuje: „Inteligence je jen jednou z ingrediencí potřebných k dosažení úspěchu.“

Dotaz malého badatele se původně objevil na serveru Quora, který je zásobárnou vědomostí a dává lidem možnost lépe pochopit svět, a Cantrell, americký podnikatel, inženýr a automobilový závodník poskytl náhled do uvažování amerického inovátora. „Možná bych spíš řekl, že inteligence ani není ingredience, jako spíš nástroj, který vám úspěch umožňuje.“

Čtěte také: Chcete pracovat pro Elona Muska? Tohle je otázka, kterou pokládá u pohovoru

On sám strávil roky jako konzultant a poradce v oblasti venture kapitálu a radil řadě miliardářů, seděl taky v představenstvech mnoha tech společností a navrch má šest dětí. „Díky těmto zkušenostem jsem zažil mnoho věcí, které lidem pomáhají, a mnoho jiných, co vedou k nezdaru. A ti úspěšní postupovali podle jednoho jednoduchého vzorce.“

Zdar je podle Cantrella mixem tří jednoduchých věcí:

  1. Dělejte to, pro co máte vášeň. Bez vášně se práce nestane vaší láskou a vy nebudete pracovat lépe než ostatní, kteří do toho onu vášeň dávají.
  2. Dělejte to, v čem jste nepopiratelně dobří nebo talentovaní. Každý z nás má relativní talent na něco, ale strávit život tím, že budete dělat něco, v čem jsou jiní lepší, vás dostává do nevýhody.
  3. Dělejte něco, co má hodnotu a co můžete dnes nebo v budoucnu na trhu prodat. Vytvořit věcičku, kterou nepotřebuje nikdo kromě vás, může být sice uspokojující, ale rozhodně vám to nepřinese bohatství ani nepovede k osobnímu nebo profesnímu úspěchu.

„Všimněte si, že peníze ani inteligence nejsou ani v jednom z bodů zmíněny. Vyšší inteligence možná přináší náskok a usnadňuje učení (třeba právě v oboru raket), ale ani ona, ani prostředky nejsou zásadním faktorem pro úspěch,“ připomíná muž, jenž pracoval pro NASA i Francouzskou evropskou agenturu. „Pokud v životě zkombinujete tyto tři elementy, úspěch přijde a s ním i peníze. Ty odrážejí opravdovou hodnotu, kterou vytváříte.“

A co má tohle celé vlastně společného s Elonem Muskem? Když v roce 2001 přišel za Cantrellem, nevěděl o raketách a objevování vesmíru zhola nic. Ale byl zapálený. „Dokonce natolik, že byl ochoten za to utratit velkou část svého jmění,“ vzpomíná americký vědec. „Ale protože byl inteligentní, věděl, že potřebuje rakety, aby mohl pokusy ve vesmíru odstartovat.“

Čtěte také: Žádná práce a zaručený příjem od státu. Roboti změní naše životy, tvrdí Musk

Přestože byl miliardář, věděl, že jeho kasa není bezedná a že si musí pořídit ty nejlevnější rakety. Odtud pramenil jeho zájem o ruská startovací zařízení. A jakmile vesmíru lépe porozuměl, pochopil, že je velká příležitost právě na takových zařízeních vydělat a že tam by tedy měl utrácet svůj čas a dolary. „A ne vyhazovat jmění za nějaké věci od Rusů,“ řekl tehdy.

SpaceX nebyl hned na začátku úspěch a od okolí Musk a spol. cítili skepsi. „Já sám jsem z firmy odešel zhruba po roce, protože jsem pochyboval o úspěchu a nesdílel ani Elonovu vizi kolonizovat Mars. V obojím jsem se zmýlil,“ přiznává Cantrell. „Uspěl, protože se nevzdal. Věděl, že v sobě má ony tři ingredience a že umí překonat překážky a nezdary.“

Z toho všeho si Cantrell vyvodil nejpodstatnější osobní atribut úspěchu. „Není to inteligence. Není to vzdělání. A nejsou to dokonce ani zkušenosti,“ říká. „Je to jednoduše odhodlání nikdy se nevzdat. Houževnatost.“