Dělá se vám úzko z představy, že stojíte před lidmi a mluvíte k nim? Pokud ano, tak v tom rozhodně nejste sami. Strach z mluvení na veřejnosti má dokonce odborné jméno – říká se mu glossofobie a občas, i když spíš v žertu, se o něm mluví jako o nejrozšířenější fobii lidstva.

V žertu, nebo bez něj – nic to nemění na tom, že pokud neradi veřejně vystupujete, tak to, že musíte před ostatními odprezentovat výsledky své práce, představit své nápady nebo zajmout pro nový projekt, může být pěkně nepříjemné.

Abyste tyhle pocity co nejvíce eliminovali, máme pro vás několik tipů. A ani si nemusíte představovat, že je vaše publikum nahé.

  • Pamatujte si, že nejde o vás, ale o to, co říkáte

Pokud ještě nejste celebrita, tak si můžete být skoro jistí, že lidé na vaše vystoupení přišli kvůli tomu, co budete říkat a ne proto, že mluvíte právě vy. Když se začnete stresovat tím, jak bude vaše vystoupení vypadat, zaměříte svou pozornost na sebe a ne na publikum. Mějte proto na paměti důvod vašeho projevu. Ve většině případů to bude proto, abyste poučili, inspirovali nebo pobavili (nebo kombinace těchto tří). Nejde o vás. Vaše publikum očekává, že vaše řeč bude nějak přínosná. Tak prostě dejte lidem, co chtějí.

  • Potřeste si rukou s pár lidmi, než začnete mluvit

Než se do své řeči pustíte, zajděte mezi lidi v publiku a jen se s nimi pozdravte, podejte jim ruku a uvidíte, jak se uvolníte. Povědomé nebo přátelské tváře, vřelé úsměvy a lidský kontakt mají mnohdy uklidňující efekt. Když si své obecenstvo tak trochu polidštíte, nebude už tak děsivé. Takže pokud zrovna nemluvíte k nepřátelskému publiku, s největší pravděpodobností si lidé rádi poslechnou, co máte na srdci.

  • Mějte na paměti, že pouze vy víte

Ačkoli jste možná trémou noc (nebo několik nocí) před vystoupením ani nespali, pusťte to z hlavy, nikdo jiný než vy to totiž neví a popravdě to ani nikoho nezajímá. Vaše publikum se těší na to, co mu povíte. Pravdou je, že většina lidí nepozná, zda jste nervózní nebo máte strach. A pokud vykazujete nějaké známky nervozity, třeba se zakoktáte nebo zapomenete, co jste chtěli říct, vaše publikum vám to určitě odpustí. Většina lidí nemá zájem poslouchat automat. Není nic špatného na tom říct „Nějak jsem ztratil nit“. Slušné publikum vám zdvořile připomene, kam jste směřovali.

  • Je v pořádku nebýt dokonalý

Dokonce i významní politici dělají chyby, když mluví. A když se jim to stane, často to plní přední stránky novin. Ale vaše chyby si nikdo pamatovat nebude. Je proto v pořádku být lidský a nezvládnout své vystoupení úplně dokonale. Uvolněte se a nechte se prostě unášet. A pokud se například přeřeknete, tak si ze sebe udělejte legraci a nenervujte se – uvidíte, že tak atmosféru jen uvolníte.

  • Lidé v publiku jsou stejní jako vy

Ať už mluvíte před skupinou deseti lidí nebo masou deseti tisíc, uvědomte si, že každé obecenstvo je v podstatě stejné. Jsou to obyčejní lidé a mnozí z nich mají stejný strach z mluvení na veřejnosti jako vy. Zatleskejte si za to, že máte odvahu překonat svůj strach a na pódiu jste dosáhli svého cíle.

  • Buďte k sobě velkorysí

Většina lidí je k sobě mnohem přísnější, než k ostatním. Buďte k sobě mírní, jak emocionálně, tak fyzicky. Noc před svým vystoupením si pořádně odpočiňte, dejte si dobré jídlo a relaxujte. Pokud vaše řeč není otázkou života a smrti, mějte na mysli, že to bude skvělá zkušenost a že do toho dáte to nejlepší ze sebe. Nechtějte po sobě víc, než by po vás chtěl kdokoliv jiný. Buďte sami sebou a budete skvělí.

  • Vaše zapálení, znalost a zkušenost jsou to, na čem záleží

Budete mluvit, protože se chcete podělit o něco důležitého. Pokud víte, o čem mluvíte, udělejte z vašeho zapálení pro věc a vaší znalosti tématu hnací motor svého projevu. Pozvánka k vystoupení před jakýmkoliv publikem je privilegium a čest. Je to společenský důkaz toho, že na vašem názoru záleží. Dejte si šanci, aby tohle privilegium zahnalo váš strach, a vy tak své publikum mohli něco naučit, inspirovat nebo pobavit. Uvidíte, že se vám to zalíbí.