Big Mac, hranolky, věta: „Tati, já chci Happy Meal.“ Tenhle americký řetězec zná snad každý, ale ne každý už ví, že za jeho úspěchem stojí potomek českých emigrantů – Raymond Albert Kroc.

Klasický americký příběh hamburgerového krále Raye Kroce je ukázkou toho, že nikdy není pozdě. Krocovi bylo už 52 let, když jako podomní prodejce cestoval po Americe a prodával mixéry na výrobu mléčných koktejlů. Díky tomu se dostal i do kalifornské restaurace, která odstartovala kariéru, o níž se mu ani nesnilo. A radikálně změnila způsob stravování lidí po celém světě.

ray_croc done

Raymond Kroc před jednou ze svých restaurací.

Restaurace, ze které se později stal McDonald’s, tehdy patřila bratrům McDonaldovým (jak jinak) a prodávala hranolky, hamburgery a milkshaky – všechno u pultu, rychle a levně. Kroce tento tehdy hodně nezvyklý způsob stravování okamžitě zaujal a rozhodl se, že se do toho pustí taky. 15. dubna 1955 si proto otevřel svoji vlastní franšízovanou pobočku, která mu jen během prvního dne vydělala na tu dobu neuvěřitelných 300 dolarů.

O sedm let později od bratrů McDonaldových celou firmu koupil – za 2,7 milionu dolarů (necelých 70 milionů korun) a dál budoval její síť. Lidé napříč Amerikou jeho restaurace doslova hltali a když v roce 1984 zemřel (paradoxně na srdeční chorobu), zanechal za sebou majetek v hodnotě půl miliardy korun.

mc 3

Jídelní lístek v Krocově první franšíze.

Dnes McDonald’s prodává hamburgery v přibližně 33 tisících restauracích ve 119 zemích světa. Denně obslouží 64 milionů zákazníků a každých 7 hodin se někde na světě otevře nová pobočka. A tím to nekončí – každou sekundu se prodá 75 hamburgerů. To je 6 miliard burgerů ročně a na ty je potřeba každý rok porazit 25 milionů krav.

Raymond Kroc už od začátku nesázel jen na rychlé a levné jídlo, ale také na dobrý marketing a reklamu. A i to platí stále – před dvěma lety McDonald’s jenom za reklamu utratil 808 milionů dolarů (asi 20 miliard korun).  A vyplácí se to, postavičku klauna Ronalda McDonalda rozpozná snad více dětí než Santa Klause. Děti milují McDonald’s i proto, že je díky svým Happy Mealům, tedy speciální dárkové nabídce pro děti, světově největším distributorem hraček.

mc 2

Krocova první pobočka byla franšíza a tento systém podnikání prosazoval i dál. Není se tedy čemu divit, že 75 % McDonald’s restaurací po celém světě jsou franšízy. Chvíli to ale trvalo, než se první restaurace dostaly do země Krocových předků. Do střední a východní Evropy dorazily první McDonald’s v 90. letech a 20. března 1992 spatřil světlo světa první český „mekáč“ ve Vodičkově ulici v Praze. Nyní je McDonald’s největší sítí restaurací u nás a údajně také jedním z největších zaměstnavatelů v České republice.

Celosvětově ale bojuje s velkou konkurencí. Díky stále nově vznikajícím podnikům, které nabízejí ten samý sortiment potravin (např. Five Guys nebo Shake Shack) jdou tržby McDonald’s dolů. Minulý rok klesl celkový zisk o 15 % na 4,76 miliardy dolarů.

mc 1

V posledních letech je také stále větší poptávka po zdravých a nutričně hodnotných jídlech, což je i vidět na způsobu, jakým se McDonald’s snaží svou nabídku modifikovat. Například chce na trh přijít s hamburgery z pravé svíčkové.

Některé země ale přestávají mít o americké rychlé občerstvení zájem úplně. Třeba v Rusku několik McDonald’s provozoven zavřeli a plánují otevřít novou síť restaurací s typicky ruským rychlým občerstvením. Vláda chce zakladatelům, kterými jsou režisér Nikita Michalkov a jeho bratr Andrej Končalovskij, dokonce přispět 13,5 milionu dolarů (cca 340 milionů korun) na otevření.

I přes náhlý pokles popularity byl McDonald’s na vrcholu několik desítek let a příběh Raymonda Kroce je stále takovou legendou, že se mluví o možném natáčení biografického filmu s názvem The Founder, kde by Kroce měl ztvárnit herec Michael Keaton.

Autor: Karolína Machová 


O tom, jaké to je, provozovat McDonald’s v Česku, jsme psali v prosincovém Forbesu. Najdete v něm článek o největší české restauratérce McDonald’s Renatě Roubínkové Baierové. Pokud byste si ho chtěli objednat, pište na publisher@forbes.cz.