Téměř všechny úspěšné dětské produkty nebo služby vznikly proto, že se jejich tvůrci – a v mnoha případech spíš tvůrkyně – stali rodiči, uvědomili si, co všechno jim chybí a neváhali s tím něco udělat. Tohle jsou příběhy čtyř matek podnikatelek,které až děti přivedly k tomu, aby se prosadily v tom, co je skutečně baví.

Přijdou nové nápady

Znáte čepice Kama s typicky norskými vzory? Tak přesně ty vymyslela Mahulena Pertlová v roce 1988, když byla na mateřské dovolené. Její manžel tenkrát jezdil koncertovat po Čechách a ona byla často sama doma. A tak ji napadlo, že by mohla mezitím dětem doma plést čepice.

Veseli_Pertlovi_2

Zjistila, že jí to jde dobře, tak jich upletla víc. Protože se čepice všem v okolí líbily, rozhodla se, že založí pletařskou manufakturu. Uplynulo 28 let a teď její firma hospodaří s obratem 35 milionů korun. Tím se zařadila mezi největší výrobce čepic v tuzemsku. „Dnes opět díky mým dětem, které vstoupily před šesti lety do firmy, mohu podnikání dál rozvíjet a to mě moc těší,“ říká Mahulena Pertlová. Podle ní je mateřská ideální dobou na to zkusit si, jestli má nový byznys plán šanci na úspěch.

Získáte sebejistotu

Podobný příběh má za sebou i Darina Bitmanová, která po půl roce doma začala přemýšlet, co by mohla dělat, aby si zkrátila dlouhou chvíli. Rozhodla se, že začne pro miminka vyrábět kožené botičky, tzv. capáčky. I když vůbec neuměla šít. Byla si ale jistá, že to zvládne. A měla pravdu. Uběhlo pět let a nyní už vyváží boty pod značkou Dadoos i do zahraničí.

Cow-back_-4690

„V začátcích mi hodně pomohlo umístění v soutěži pro začínající podnikatele. Díky tomu se o mě začalo psát a značka Dadoos se postupně dostávala do povědomí,“ líčí podnikatelka, která na přání zakázníků začala šít capáčky i pro dospělé.

Podle jejích slov zájem o boty stále roste, a proto je chce autorka v budoucnu kromě e-shopu prodávat i velkoobchodně.

Možná si splníte sen 

Ivona Březinová napsala přes osmdesát publikací včetně leporel a několikastránkových knížek pro prvňáčky a nebýt jejích dětí, nikdy by se psaním neživila. Ještě než před 25 lety nastoupila na mateřskou dovolenou pracovala jako odborná asistentka na vysoké škole. Teprve s příchodem dcer si splnila svůj dětský sen a napsala doma svou první knihu – Panáček Paneláček o skřítkovi, který se jednoho dne vylíhne v dopisní schránce velkého paneláku.

DSC_0203

Od té doby se jí nápady jen hrnuly. A protože se čtenářům knížky líbily, začala psát víc. Navíc její původní zaměstnání bylo od jejího domova vzdálené 100 kilometrů a pro ni, jako maminku dvou malých dětí, bylo každodenní dojíždění za prací nemyslitelné.

„Začínala jsem psát pozvolna a jen ve vzácných chvilkách. Ale když dcery začaly chodit do školky a do školy, mohla jsem si dovolit trávit psaním daleko více času,“ popisuje své tehdejší kariérní začátky. „Jsem šťastná, že mám rodinu, a jsem šťastná, že mám práci, která je mým koníčkem. Jedno bez druhého by pro mě trochu ztrácelo smysl. Je to propojení, které tvoří můj život. Že se to povedlo skloubit, považuji za svůj největší úspěch.“

Psaní knih jí umožnilo být paní svého času. Když potřebovala jít do práce, tak se jen přesunula do vedlejší místnosti. A tím mohla být svým dcerkám kdykoliv po ruce. „Díky svým knihám navíc zůstávám stále tak trochu dítětem, i když moje vlastní děti jsou už dospělé,“ dodává Březinová.

Naučíte se hospodařit s časem

S příchodem rodiny si musíte v práci nastavit limity. To zní jako špatná věc pro vaši kariéru, ale pokud si vše dobře naplánujete, tak se vám podaří oboje skloubit. Stejně jako se to daří podnikatelce Zuzaně Bílkové, která se před šesti lety rozhodla, že zachrání tradiční výrobu lůžkovin z ovčí vlny ve své rodné vísce – v Palkovicích.

Začala podnikat v době ekonomické krize, kdy obrat odkoupené firmy Batex v prvním roce dosahoval dvou milionů korun. Od té doby se společnost pod jejím vedením každým rokem rozrůstá. I když se nejedná o velký byznys, pořád má jako majitelka na starosti celé řízení podniku a v srpnu jí přibyla i starost o dcerku Agátu.

IMG_3821 (2)

Podle jejích slov je nezbytný dobrý time management, tzn. schopnost využít čas co nejefektivněji, jak to jen jde. „Před narozením Agátky jsem měla velké obavy, jestli budu schopná věnovat potřebnou péči miminku a zároveň řídit firmu, ale díky babičkám a možnosti pracovat z domova vše zvládám,“ popisuje své pocity z mateřství dvaatřicetiletá podnikatelka, která si každý den píše seznam povinností řazený podle priorit. Ty nejdůležitější úkoly musí zvládnout ještě ten den, na ostatní tolik nespěchá a jejich plnění se odvíjí podle aktuálního naladění dcerky.

„Maily, cenové kalkulace a ostatní administrativu vyřizuji převážně večer, když už malá spinká. V tuto dobu mám na práci největší klid, navíc jsem sova, takže mi to nedělá problém,“ popisuje Zuzana Bílková a doplňuje, že pokud si chtějí maminky plnit své kariérní sny, tak je hodně důležité, aby zvolily režim, který bude vyhovovat především jejich dětem. „Věřím, že spokojené dítě dá rodiči mnohem větší prostor pro seberealizaci.“

Mít práci a rodinu najednou nutně neznamená, že byste měli v jedné oblasti strádat, naopak. Jedna věc totiž může podporovat druhou. Můžeme mít vše – děti i dobře rozjetou kariéru, stačí jen chtít a najít ten správný rytmus.