skip to main content

Privátní sjezdovka, kde nikdy nečekáte ve frontě. Za 1,6 milionu korun ročně

3 minuty čtení

Tahle „permice“ na lyžování opravdu není pro každého. Roční členství v lyžařském resortu Hermitage Club v americkém státě Vermont stojí 65 tisíc dolarů, tedy 1,6 milionu korun. Lidí, kteří mají takové peníze, chtějí si krásně zalyžovat na prázdné sjezdovce, nečekat na vlek a večer si užít luxusní après-ski, se najde docela dost. Konkrétně 480, což je poslední zveřejněné číslo o počtu členů tohoto privátního střediska.

Hermitage Club leží v malebném jižním cípu státu Vermont v Deerfield Valley na ploše o rozloze 560 hektarů. V roce 2012 ho založil Jim Barnes a jeho kapacitu zastropoval na maximálně 1500 členů. Vyprodáno má prý být už příští rok, takže pokud patříte mezi fanoušky privátního lyžování, měli byste si pospíšit.

Barnesova strategie je jasná: mít méně lyžařů, kteří za prémiový zážitek zaplatí prémiovou cenu. To jde zcela proti uvažování běžného lyžařského střediska, které chce přilákat co nejvíce lidí a často o ně bojují co nejnižší cenou. „Když jdete lyžovat s rodinou, chcete strávit čas na sjezdovce, ne čekáním ve frontě. A o tom to tady je. Jedna maminka mi řekla: Díky vám není lyžování stresová záležitost,“ citoval Barnese magazín Fast Company. Privátní sjezdovka není úplně nový model (funguje například v Yellowstone Clubu ve Skalistých horách), na východním pobřeží USA je ale ojedinělý.

Když už zaplatíte oněch 65 tisíc dolarů ročně – a k tomu je třeba připočíst dalších pět tisíc dolarů za poplatky, které jsou s členstvím spojené – samozřejmě nedostanete jen „permici“ na sjezdovku. V ceně je i luxusní ubytování v horském chaletu, fine dining, prvotřídní wellness, soukromé kino, bowlingové dráhy a v létě i osmnáctijamkové golfové hřiště. Novinářka Hannah Elliott z Bloombergu, která si pobyt v Hermitagi vyzkoušela, píše, že mezi nabízené oblíbené kratochvíle patří i lov krocanů či jízda na saních tažených koňmi.

koně done

Mimochodem, roční členství v Hermitage Clubu stojí o 35 tisíc dolarů víc, než si za rok vydělá průměrný obyvatel Vermontu. Pokud si ale chcete zalyžovat v Evropě, tohle jsou ty nejlepší sjezdovky. A pokud se vám nechce z Česka, vyzkoušejte tyhle.

Z New Yorku to sem mají bohatí členové zhruba tři hodiny autem, ale málokdo jezdí po silnici. Do Hermitage se létá na Deerfield Valley Airport, které Barnes koupil a zrenovoval v roce 2013. „Máme velkou výhodu, že jsme kousek od velkých měst, jako je New York, Filadelfie či Boston. Můžete sem jet bez problémů na víkend a cesta vám nezabere moc času,“ dodává Barnes. Podle jeho slov už si členství zaplatily „stovky“ lidí a další rychle přibývají i díky velkorysé marketingové kampani a také možnosti pozvat si do Hermitage hosta, na což má právo každý člen klubu.


O lyžování čtěte taky:

5 míst, kde zažijete ten nejlepší heliskiing