Stejně jako se rádi vracíme k papírovým knihám a odkládáme elektronické čtečky, měli bychom se naučit odkládat své notebooky, iPady a chytré telefony, vzít do ruky pero a zkusit přenést svůj svět a myšlenky na papír.

Zdánlivou nevýhodou sice může být například větší potřeba času kvůli pomalejšímu psaní, to nám ale zároveň zpomaluje mysl a tak více přemýšlíme o tom, co píšeme. Jaké jsou další výhody klasického psaní a jaké pero si k němu nejlépe vybrat?

Ručně psaná poznámka má jiný rozměr

Když píšeme a čteme z papíru, naučíme se toho víc, než když máme před sebou obrazovku počítače, tabletu nebo telefonu, zjistili neurologové. Psaní může být také, jak ukazují výzkumy, psychologickou očistou.

Dokáže ulevit od depresí i úzkostí, pokud si zkusíte se ze svých problémů a strachů vypsat. Psaní rovněž zvyšuje kreativitu – zjistilo se, že když si budete každý den zapisovat tři nové věci, za které jste vděční, začnete myslet víc pozitivně.

Psaní perem je také spojené s celkovým zklidněním a zahleděním do sebe, je příležitostí k sebepoznávání.

„Dává našemu mozku prostor, aby aktivoval co nejvíce obvodů a oblastí, kde má uloženy informace týkající se toho, o čem píšeme. V důsledku se nám pak stává, že během psaní přicházíme na zcela nové nápady, myšlenky a odhalení,“ osvětluje další účinky psaní Vladimír Tuka, zakladatel centra koučinku NeuroLeadership.

„Je známou pravdou, že mluvíme pomaleji, než myslíme, a píšeme ještě pomaleji, než mluvíme. Psaní tedy zpomaluje mysl. To nás vede k tomu, že více přemýšlíme nad tím, co píšeme,“ pokračuje Vladimír Tuka.

U psaní se nám také podle Vladimíra Tuky lépe volí slova, která chceme použít, protože máme čas si rozmyslet, která to budou. Tím zároveň tříbíme svůj styl, zdokonalujeme svou dovednost vyjadřování a posilujeme schopnost komunikovat a domluvit se.

„Pero a papír navíc nejsou zdroji rozptylování. S elektronikou jsme stále napojeni na okolní svět a ten si žádá naši pozornost. Rozptylujeme se, zůstáváme na povrchu a nedaří se nám ponořit do klidných hlubin našeho nitra,“ připomíná Vladimír Tuka.

„Je v tom cosi až magického, intimního, jako bychom si dovolili láskyplné setkání sami se sebou. Vzácné to okamžiky v dnešním uspěchaném světě,“ uzavírá kouč.

Píšeme-li perem, má to samozřejmě i své nevýhody. Jak už jsme zmínili, většinou píšeme pomaleji. Pokud se nám to, co jsme napsali, nezamlouvá, musíme škrtat. A komu se líbí proškrtaný text? Nemůžeme také své myšlenky jen tak přeskupovat, zaměňovat odstavce, aniž bychom je museli psát znovu.

Technologické vychytávky

Aby výrobci per zaujali, musejí jít s dobou, a tak například propojují klasické psaní na papír s prací na tabletu. Na trhu tak seženete kuličková pera, která zároveň fungují jako stylus – nástroj pro ovládání a psaní na dotykových plochách obrazovek či tabletech.

Jednou ze zajímavých inovací je pero, které neztratíte. A pokud přece jen, najdete ho přes mobilní aplikaci. S tím přišla jako první americká firma Cross, která vyrábí luxusní pera. Do jednoho svého pera zabudovala bluetoothový čip. Pokud tedy pero nemůžete najít, stačí se podívat do svého mobilu.


Pero Cross Peerless TrackR ve verzi Quartz Blue

Aplikace TrackR™ vám ukáže, kde vaše pero „zahlédla“ naposledy. Pokud zjistíte, že to bylo kupříkladu v bytě, můžete začít hledat. Ale tím to nekončí. Další vychytávkou je, že si můžete v mobilní aplikaci nastavit, aby pero začalo pípat, což vám při hledání může velmi usnadnit práci.

A poslední bonus: vyřešit můžete i opačnou situaci, pokud v ruce držíte pero, ale už si nemůžete vzpomenout, kam jste položili svůj telefon. Tlačítko na peru stačí dlouze zmáčknout a váš telefon začne vyzvánět, a to i v případě, že máte vypnuté zvonění.

Výrobce per zde využil rozšířenou technologii TrackR™. Čipy je možné pořídit také samostatně a připevnit si je na klíče, dát do peněženky či na cokoli jiného, co nechcete ztratit.

Vyhledávání funguje na tzv. „crowd network“, kdy spolu jednotlivé čipy komunikují na vzdálenost do 30 metrů. Tato komunikace se následně využívá pro vyhledávání.

Vlastní inkoust

A jaké „druhy“ per dnes vlastně na trhu najdete? Klasická kuličková pera, rollery s gelovou náplní či luxusní plnicí pera.

Každý typ pera se hodí na něco jiného. S gelovou náplní se snadno a lehce píše a blíží se to psaní s inkoustovým perem – psát tedy vydržíte s takovým perem dlouho. Na některých papírech ale gelová náplň déle zasychá.


V portfoliu značky Cross najdeme také edici s motivy filmové série Star Wars.

S kuličkovým perem je trochu těžší psát, po papíře tak neklouže a musíte víc tlačit, se zasycháním problém naopak není. Existují také takzvané dokumentní náplně, které je možné dát jak do kuličkových, tak do gelových per. Určeny jsou na podpisy smluv – nevyblednou ani po letech.

Třetí technologií jsou plnicí pera, kde můžete používat bombičky anebo konvektor (zásobník) – u něho je předností výběr ze široké palety barev a výrobců inkoustů. Anebo si můžete namíchat svůj vlastní, speciální odstín inkoustu.

V dřívějších dobách bylo pero symbolem postavení a bohatství velkých byznysmenů, kteří je proto nosili na viditelném místě – v kapsičce u košile. Symbolem zůstává pero i dnes – důležité smlouvy či zákony se stále podepisují perem a často ne jen tak ledajakým.

Důkazem budiž, že u mnohých významných smluv či dohod víme přesně, která značka pera – dokonce i přesně která  konkrétní kolekce – se použila, aby se smlouva, dohoda či zákon stvrdily.