Dělejte si čárky, pokud se nacházíte v následujících výrocích.

„Nerad/a nechávám práci ve stavu, ve kterém s ní nejsem stoprocentně spokojen/a.“

„Často se bojím, že neuspěju.“

„Nerad/a zkouším nové věci, protože se bojím, že by mi nemusely jít.“

„Myslím si, že ostatní jsou schopnější než já.“

Tak kolik jich máte? Pokud jste si udělali čárku za každým z výroků, jste perfekcionista. Což je na jednu stranu vlastnost, díky které můžete nad ostatními vyniknout, na druhou stranu vás touha po dokonalosti může brzdit a může vám způsobovat i nepříjemné psychické stavy.

Řešení? Dělejte i věci, které vám nejdou. Zkoušejte aktivity, ve kterých nevynikáte.Nebojte se prostě zkusit něco nového jen proto, že by vám to nemuselo jít.

Důvodů pro to je hned několik. Když si vyzkoušíte aktivitu, kterou zas tak neovládáte, můžete se v ní jenom zlepšovat. Horší už totiž pravděpodobně nebudete. Zkuste se tedy přihlásit do hodin kreslení nebo tance. Když se naučíte snášet, že jste v něčem opravdu špatní, nebudete se tolik bát dalších neúspěchů (které – ať už si to chcete připustit, nebo ne – na vás čekají na každém rohu).

Vystoupení z komfortní zóny může být trochu stres. Ukazuje se ale, že jistá dávka stresu je pro tělo vlastně prospěšná.S lavný spisovatel Daniel Pink říká: „Pokud jste až moc v pohodě, nejste produktivní. Pokud se ale v pohodě necítíte vůbec, nebudete na tom o nic lépe.“ Praktikování něčeho, v čem zrovna neexcelujete (a není to třeba vaše práce), představuje podle něj dobrý zlatý střed, který v nás vyvolává „ideální a zdravou míru stresu“.

A nakonec – uleví se vám! Neustálý tak na to, abychom byli perfektní, nám ničí zdraví. Když si naopak přiznáte, že něco nedáváte, osvobodíte tak alespoň na chvíli svou perfekcionistickou mysl.