Žijeme v době, kdy všechno má své hodnocení. Možná nejsme zase tak daleko od scénáře podobného tomu v Black Mirror, kdy vlastní hodnocení máme i my sami.

Vcelku přirozeně pak chceme pro sebe „to nejlepší“, protože se zdá, že existuje měřítko, kterým můžeme kvality věcí jednoduše posuzovat.

Americký sociolog a psycholog Berry Schwartz ale zastává názor, že v tom je právě naše uvažování nezdravé a do jisté míry zničující. „Je téměř nemožné určit, co je v dané kategorii nejlepší,“ připomíná.

Navíc každá volba, kterou musíme udělat, nerozhoduje jen o kvalitě (nebo nekvalitě) dané věci, ale také o tom, jak se chceme prezentovat a jak chceme, abychom působili navenek. Schwartz například tvrdí, že nákup džínů se odehrává hned na několika rovinách – na jedné straně chceme, aby byly kvalitní, aby se nám líbily a aby splňovaly požadavky na cenu, na straně druhé od nich chceme, aby o nás i něco říkaly. Minimálně třeba to, že jdeme s trendem.

Snaha mít to nejlepší je ale podle Schwartze to, co nás ve výsledku může stát nejvíce sil. Tady jsou důvody, proč byste se o to neměli za každou cenu snažit.

Jak vlastně poznáte, co je nejlepší?

Podle recenzí v e-shopu, nebo podle hodnocení nějakého influencera? Existují vůbec měřítka pro to, aby byla daná věc v kategorii opravdu ta nejlepší? Těžko. Předtím, než se necháte strhnout a budete chtít pro sebe to, co se jako nejlepší prezentuje, ujasněte si v hlavě, jaká kritéria jsou pro vás vlastně důležitá.

Pokud se budeme držet příkladů s džíny: než si koupíte ty „top rated“, řekněte si, jaké vlastnosti dělají pro vás nějaké džíny opravdu výjimečnými. A podle nich se potom rozhodujte.

Stojí to děsné úsilí

Touha být perfektní a mít kolem sebe ty „nejlepší věci, které jsou na trhu“, je psychicky dost náročná aktivita. A to i proto, že i u zcela obyčejných věcí, jako jsou houbičky na nádobí, už existují kritéria a přísná hodnocení.

Někdy je ale podle Schwartze lepší spolehnout se na ty průměrné. Většinou vám totiž udělají podobnou službu a vy se při jejich výběru nebudete tolik stresovat.

Nebudete mít co zlepšovat

Nejlepší vztahy, nejlepší práce nebo nejlepší restaurace znějí sice krásně, ale mohou být někdy paradoxně trochu nudné. Už tím, že jsou nejlepší, nebo je někdo tak minimálně nazval, ztrácejí kouzlo, a hlavně možnost posunu.

Neříkáme, že tohle nastavení mysli funguje vždy, ale občas je dobré být obklopen „průměrem“ a hledat to nejlepší v něm.

Děláte ze sebe někoho jiného

Mít to, co je nejlepší podle ostatních, a ne podle vás, z vás dělá tak trochu kopírku. Uvědomte si, že vy sami nejlépe poznáte, co je pro vás to pravé. Tak se nenechte masírovat reklamami a „autentickými“ doporučeními a spolehněte se jen na sebe.

Pokud vás téma perfekcionismu zajímá, určitě si přečtěte tento článek, ve kterém mladá novinářka z Brooklynu popisuje, jak žila týden s „těmi nejlepšími“ věcmi. Výsledek stojí za to.