skip to main content
Graf týdne

Proč může Čína brzy hrát prim na poli umělé inteligence

1 minuta čtení

Počítač dohrál Pacmana. Jako všechny obrazy až do konce hry. Dohrál jsem takhle Bruce Leeho na Atari. Ale Pacmana nikdy. A teď už to počítač zvládá. Nemyslete si, Pacman je těžký.

Počítač, který porazil Pacmana, sestavili v americkém Microsoftu. Nicméně novou generaci počítačů, vlastně už umělých inteligencí, budou brzy mít v Číně.

Graf týdne ukazuje počet patentů obsahující termín „uměla inteligence“ neboli zkratku „AI“ v období od roku 2013 do 2017 v Číně a USA.

Absolutně loni Čína 641 přihlášených patentů s výskytem AI v názvu, USA 130 přihlášených patentů. Od 2013 tak v Číně počet patentů, který obsahuje termín „AI“, vzrostl 5krát, v USA 2,5krát. S tímhle tempem Čína může brzo hrát prim i v umělé inteligenci.

Jako ajťák amatér (ale vyrůstající na Atari) se na počítačovou logiku dívám ve 3 úrovních.

Reklama

Level první – počítač vyhraje v šachách hrubou silou, zná všechny kombinace.

Level druhý – počítač vyhraje Arkanoid nad počítačem. Zná trik na straně zkusit udělat mezeru a míček do ní poslat a rozbíjet seshora.

A level třetí – počítač porazí člověka ve hře GO nebo v tom Pacmanovi.

V ekonomii to nejdříve byly mechanické součástky, které vytvořily kolo. Potom motory a vznikla auta a letadla. Potom elektronika a rádio, televize nebo osobní počítač. A teď jsou ty součástky, se kterými lidé pracují, softwarového charakteru – to teď žene ekonomiky nahoru.

A tenhle software podle mě jednou ty umělé inteligence propojí. Počítače nás budou dál porážet. A Čína teprve přichází.

Reklama
Reklama
Reklama