Tak dlouho se novináři nejslavnějších francouzských novin Le Monde děsili toho, že Daniel Křetínský odkoupí zbylý podíl jednoho ze dvou klíčových akcionářů deníku, bankéře Matthieua Pigasse, až si český miliardář potichu otevřel druhé dveře a k ovládnutí Le Monde vykročil nečekaně jinudy.

Pátý nejbohatší Čech a vlastník Energetického a průmyslového holdingu, který svou akvizicí minoritního podílu v prestižním deníku loni v říjnu vyvolal ve Francii velké pozdvižení, včera oznámil, že s Pigassovou pomocí hodlá své postavení v Le Monde ještě výrazně posílit.

Křetínský (formálně společně s Pigassem) totiž exkluzivně jedná o odkupu balíku akcií, které drží třetí hráč kolem Le Monde – španělská mediální skupina Prisa. Ta se ocitla ve finančních problémech, z francouzského trhu se chce stáhnout už rok a svůj podíl nabídla Křetínskému sama.

Loni Prisa za svůj podíl požadovala 20 až 25 milionů eur, což je částka, se kterou Křetínský, jenž loni za svůj vstup do novin utratil 55 milionů eur (1,4 miliardy korun), nejspíš nebude mít problém.

Prisa sice nedrží ani jednu ze dvou rozhodovacích pozic ve vydavatelství (ty stále ovládají Pigasse a jeho někdejší parťák, telekomunikační miliardář Xavier Niel), ale prostřednictvím společnosti Le Monde Libre jí v novinách patří 15 procent. Podíl Křetínského by tak vzrostl na 29,5 procenta – nebo dokonce na 45 procent. Ohlášené jednání s Prisou totiž odhalilo, že Křetínský od začátku jedná ve shodě s Pigassem a tvoří spojeneckou dvojici, ve které má Čech podle všeho řídící slovo.

Vydání Forbesu Forbes Nejbohatší lidé světa 2019

Pigasse se přitom loni na podzim hodlal kvůli svým finančním potížím z novin úplně stáhnout a za 110 milionů eur prodat Křetínskému celý svůj podíl. K transakci nakonec nedošlo jen proto, že se proti Křetínskému vzbouřili novináři deníku, kteří kvůli němu poslední měsíce s akcionáři vyjednávali o svém právu schválit případnou výměnu na Pigassově a Nielově rozhodovacím postu.

Teď se ale podle všeho zdá, že kontroverzní krok, který Křetínského podřízené v novinách dráždí, momentálně neplánuje a tuhle složitou šachovou partii hraje dál i s Pigassem jako svým štítem. Místo toho, aby byl ve vzájemném vztahu v podřízenější roli ten s menším podílem (tedy Křetínský).

To je první poznatek.

Ten druhý je ještě důležitější. Pokud si Křetínský, jehož loňské investiční tažení francouzským mediálním trhem vzbudilo pozornost i francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, myslel, že francouzští novináři na neznámého „miliardáře z Východu“ změní názor a konečně mu zatleskají jako spasiteli, který chce podpořit vlivná francouzská média, aby bránil liberální demokracii v Evropě proti nastupujícímu populismu, po včerejšku ví jistě, že se to hned tak nestane.

Definitivně si tím totiž proti sobě poštval novináře, kteří prostřednictvím sdružení Pôle d’indépendance ovládají v novinách 25 procent. „Ačkoli je to primárně symbolické a nemění to rozdělení moci v novinách, odkup akcií Prisy je v úplném rozporu s veřejnými záměry Daniela Křetínského,“ opřeli se včera do Křetínského ve svém prohlášení novináři.

A stejně tak je jisté, že si to český miliardář definitivně rozházel u Xaviera Niela, kterému noviny fakticky vděčí za to, že v roce 2010 nezkrachovaly. Niel se na Křetínského díval skrz prsty už loni, kdy zjistil, že mu za jeho zády Pigasse prodal podstatný kus svého podílu, včera pak prohlásil, že by navýšení Křetínského podílu považoval za „útok na redakci deníku a další akcionáře“. 

Tohle všechno znamená jediné. Česká stopa (a slovenská, protože Křetínský do médií investuje společně se slovenskými finančníky Patrikem Tkáčem a Romanem Korbačkou) v Le Monde sice nejspíš vzroste, Křetínskému ale bude ve Francii dál pořádné horko.