skip to main content

Když létají čarodějnice. 5 tipů, jak by mohl vypadat váš prodloužený víkend

3 minuty čtení

Máme před sebou 1. máj, polibky pod rozkvetlou třešní a taky pálení čarodějnic. Tady je několik tipů, jak těchto pár dní využít na maximum. Podíváme se za čarodějnicemi do Jeseníků, projdeme se po skalním městě, pokocháme se pohledem na Vltavu v plné kráse a nakonec rozjedeme herní automaty. Ale nebojte, k hazardu vás rozhodně nutit nebudeme.

Čarodějnice v Jeseníkách

Velké Losiny proslavily čarodějnické procesy v 17. století, ale v tom jednadvacátém, pokud tedy chcete nějakou čarodějnici vidět, budete muset zajet o kousek dál, do Šumperka. Tam na děti v sobotu čeká čarodějnický sedmiboj, po němž obdrží osvědčení o absolvování čarodějnického kurzu. A nejen pro dospělé je tu pak vyhlášená hipsterská cukrárna Pikola.

Pokud ale zůstanete v lázeňských Losinách, stavte se pro proslulé velkolosinské pralinky z dílny Jany Kašparové. Na druhou stranu jestli je pro vás podhůří Jeseníků příliš z ruky, skočte si na čarodějnice do jakéhokoliv menšího města či vesničky, kde se bude pálit. Přece jen to má větší kouzlo a příjemnější atmosféru než zapalování v metropoli.

6432fc200d13df9db0a91f5c4989f2c6

Pískovcové skály a oběd v letadle

Nasedněte do auta a vyrazte do chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, která je součástí rozsáhlé, 90 milionů let staré druhohorní pískovcové tabule. Historie na vás dýchne na Tiských stěnách, odkud je úžasný výhled. Procházka po skalách vám zabere zhruba dvě hodinky a doporučuji si raději obout pevnější boty (alespoň tenisky), i když nejde o vysokohorskou turistiku.

Až vás přestane bavit pobíhání po skalách, popojeďte o kus dál do Air Restaurantu Petrovice. Jedná se o opravdové letadlo z roku 1956. Tento vyřazený stroj jednu dobu sloužil mezi paneláky na toužimském sídlišti jako oáza pro místní gamblery, poté byl dopraven do Petrovic u Ústí nad Labem, kde od roku 1995 funguje jako krapet obskurní restaurace. Ale za ten vskutku netradiční zážitek, pohled do kokpitu a servírky oblečené jako letušky to opravdu stojí.

czech & germany 013

První máj na vyhlídce Máj

V pondělí je svátek, a navíc má být podle předpovědi slunečno, proto se vydejte se svými polovičkami na malý výlet za nejkrásnějším pohledem na řeku Vltavu. Nejrychlejší je cesta z malé obce Teletín, kupte si tam nanuk a vyrazte po žluté turistické stezce. Udělejte si zastávku v Teletínském lomu, který na své hladině nabízí jedinečný odraz okolí – a většina turistů o tomto skrytém pokladu neví.

Nejlepší bude naplánovat si prvomájový půlhodinový výšlap v odpoledních hodinách, abyste na samotnou vyhlídku dorazili během západu slunce. Vltava zde protéká několik desítek metrů hlubokým skalnatým kaňonem a stáčí se do tvaru podkovy – jednoduše nádhera v každém ročním období.

maj-vesely-lukas-010

autor fotografie: Lukáš Veselý

Svátek práce v baťovském Zlíně

Kde jinde oslavit svátek práce než u otce nových pracovních metod a řízení? Samosebou na zahradě s rozkvetlými stromy a taky magnoliemi. Oslavy prvního máje se ve Zlíně každoročně konají ve vile Tomáše Bati, kde si stejnojmenná nadace letos pro své návštěvníky připravila bohatý program ve formě jazzových koncertů, vystoupení mažoretek a dalších příjemných aktivit.

Hlavním lákadlem je přistání legendárního letounu firmy Baťa Lockheed Electra na letišti Otrokovice. Perličkou této prvomájové akce je poněkud bizarní atrakce: nafukovací bankomat pro všechny věkové kategorie. Úkolem je vejít do bankomatu a nasbírat co největší nominální hodnotu v napodobeninách bankovek, které létají všude kolem. Abych pravdu řekla, osobně tam v pondělí pojedu právě kvůli tomuto bankomatu, přijde mi to naprosto geniální a chci se taky jednou cítit alespoň trochu jako strýček Skrblík.

Batova_vila_celni_pohled_31-e1486669585953

Arkádová herna

Pokud vás o víkendu zastihne ošklivé počasí, vydejte se do Červeného Újezdu kousek za Prahou za retro herními automaty, které vám připomenou dětství či mládí. Jestli jste éru opravdových pinballů nezažili, čeká vás cesta do úplně nového světa, kterou je nejlepší absolvovat s partou kamarádů.

Já jsem tam naposledy strávila pět hodin, takže předsudky o tom, že videohry a automaty patří pouze mužům, rozhodně stranou. Mé srdce tam navždy bude patřit Pac-Manovi a Želvám Ninja. A pozor, pokud jste fanoušky tanečních automatů, které proslavil například Jim Carrey ve filmu Yes Man nebo Jean Reno ve Wasabi, přijdete si rozhodně na své.

muzeum-her-521b26e47532e