Hodně dětí i dospělých mu tohle povolání může závidět. Padesátiletý Belgičan Dirk Denoyelle dnes patří k 12 světovým LCP neboli Lego Certified Professionals. To znamená, že se živí jako profesionální stavitel lega. Ve světě je známý především díky svým bustám, staví ale třeba i mozaiky.

Pokud vás zajímá, co takové profesionální stavitelství obnáší, tak je to tak, že LCP je někdo, kdo reprezentuje společnost Lego navenek, dostává od ní zakázky na výrobu různých děl, ale zároveň má svůj vlastní „stavitelský“ byznys, pořádá své vlastní výstavy apod. Vzájemný vztah funguje tak, že společnost Lego je klientem lego profesionálů a zároveň jsou oni klienty téhle značky, už vzhledem k velkému počtu kostek, které každý z nich spotřebuje.

Denoyellova životní dráha je ale ještě o dost zajímavější než jeho současné povolání. Vystudoval sice inženýrství a chvíli pracoval i jako novinář na volné noze, pak ale začal dělat do showbyznysu – konkrétně do komedie. Od roku 1991 vystupuje jako profesionální komik a v Belgii i v dalších státech Evropy se proslavil hlavně jako imitátor.

LEGO KidsFest I - 173_Dirk Denoyelle

Jedna z Denoyellových mozaik.

„V Belgii tou dobou bylo tak deset komiků a imitátor tu nebyl žádný,“ popisuje svoje začátky. „Když jich pak v divadlech přibylo, přemýšlel jsem, kam se posunout, a napadlo mě dělat představení na míru pro firmy. Pomohlo mi v tom i to, že se snadno učím jazyky.“ (Denoyelle pořádá představení v angličtině, holandštině, němčině, francouzštině, španělštině a dánštině a prý částečně rozumí i italštině, švédštině, norštině, portugalštině, moderní řečtině, slovenštině a češtině).

Na sklonku 90. let pak Dirka Denoyella napadlo, že by ve svých show mohl využít své oblíbené lego. A protože se zabýval hlavně napodobováním hlasů, začal tak, že vytvořil 30 bust známých belgických a světových osobností.

Během následujících let rozšiřoval svoje stavební portfolio a pustil se i do výroby nástěnných mozaik. Jeho výtvory měly úspěch a v roce 2009 mu belgická sekce společnosti Lego navrhla, ať se uchází o status CLP. Denoyellovi to zpočátku přišlo jako něco, co není pro něj, ale zafungovala náhoda. Nebo osud, pokud chcete. Na jedné akci se setkal se zástupcem Lega, který byl součástí komise, která o udělení certifikátu rozhoduje. Když se ho Denoyelle zeptal, co by měl pro získání CLP udělat, dostalo se mu odpovědi: Prostě mi pošli e-mail.

LEGO KidsFest III - vyber 45

Kdo by neměl rád lego?

Tak triviální to ale samozřejmě nebylo. Lego si své stavitele pečlivě vybírá a pravidla pro přijetí do exkluzivního klubu CLP (vedle 12 současných stavitelů se na získání certifikátu připravují další 4 uchazeči) se pro velký zájem postupně zpřísňují. Ta základní však podle Denoyella zůstávají stejná, jako když místo mezi profi staviteli získal on. „Zaprvé, vaše stavění musí být byznys, to znamená, že jím vyděláváte peníze. Dalším důležité kritérium je kvalita – musíte být schopni doložit, co všechno už jste postavili, a musí to být mimořádné. A celkem nové kritérium je, že v každé zeměpisné oblasti smí být jen jeden LCP. Třeba já zastupuji Benelux, takže teď tu nikdo jiný certifikát nezíská,“ popisuje Denoylle.

Ani to však není všechno. Pro společnost Lego je nutné, abyste dodržovali určité hodnoty spojené s legem. „To hlavně znamená, že nebudete dělat některé věci,“ říká Denoyelle. „Nesmíme stavět pro klienty, kteří mají něco společného s drogami, alkoholem, sexem, politikou či náboženstvím. Lego je primárně dětská značka, a proto nechce být spojováno s něčím škodlivým nebo potenciálně kontroverzním.“

On sám dnes vedle zakázek přímo pro Lego pracuje pro různé společnosti, pro něž vytváří konkrétní díla na objednávku – třeba když chtějí bustu pro ředitele, který odchází do důchodu. Mezi další klienty patří různé instituce, jako třeba muzea, která chtějí atrakci, aby přitáhla diváky. A v neposlední řadě Denoylle organizuje workshopy a teambuildingy pro firmy, během nichž se lego používá jako prostředek, který pomocí lidské tvořivosti a hravosti pomáhá řešit reálné byznysové problémy. Na portfolio Denoyellových aktivit s legem s můžete podívat na těchto stránkách, jeho profil komika najdete tady.

LEGO LCP 5

Kostičky si přitom od Lega kupuje, v tuhle chvíli jich spotřebuje zhruba dva miliony za rok. „Je to trochu paradox, protože když jsem začal lego používat do svých show, společnost se rozhodla mě sponzorovat,“ usmívá se Denoyelle. „Ale od té doby, co mám status CLP, si musím kostičky sám kupovat, i když za zvýhodněnou cenu. Přesnou částku vám ale říct nesmím.“

Co se týče požadavků na výrobu speciálních kostek, i v tom je Lego celkem přísné. „Nevyrábějí pro mě žádné speciální kostky. Pokud chcete nějakou existující, ale v jiné barvě, než se běžně dělá, Lego to zváží, pokud je samo klientem. Třeba když jsem dělal hlavy holandského krále a královny, potřeboval jsem určitý tvar kostek v barvě „střední nugát“ (odstín hnědé, pozn. red.), jež nejsou běžně k mání,“ vypráví. „Protože zákazníkem bylo nizozemské Lego, udělali je pro mě. Ale to byla spíš výjimka. Chápu to, každý by chtěl něco zvláštního, a to nejde.“

Pokud byste rádi měli jedno z Denoyellových děl doma, tak se připravte na to, že cena jedné busty začíná na sedmi tisících eurech, nejdražší zatím prodal za deset tisíc eur. Spolu s jeho věhlasem však cena jeho děl pomalu roste, takže neváhejte dlouho. Případně si můžete pořídit alespoň mozaiku na zeď, ty jsou prý o dost levnější. „Stojí méně už proto, že je nemusím celé dělat sám. Vytvořím jen návrh a někdo z mých spolupracovníků ho dodělá. Zatímco busty jsou moje dílo od začátku do konce,“ říká Denoyelle. „A je to samozřejmě i záležitost času. Vytvořit jednu hlavu mi trvá celkem 30—35 hodin a jsem schopný na nich pracovat nanejvýš tři hodiny v kuse. Ale jedna mozaika může být hotová i za dva tři dny.“

A v čem podle Dirka Denoyella vězí úspěch? „Hlavně musíte objevit svůj talent, svou vášeň. Jinak budete pracovat pro někoho jiného a pomáhat naplňovat tu jeho. Pak taky potřebujete mít kuráž využít příležitost. A schopnost nechat si pomoct v tom, co vám nejde. Je arogantní myslet si, že všechno zvládnete sami. I když si věřím, že mám talent, nedokázal bych všechno ukočírovat sám.“


Dirk Denoylle byl spolu s dalším profesionálním stavitelem lega, Američanem Seanem Kenneym, hostem pražského Lego KidsFestu, který probíhal v Letňanech ve druhé polovině června tohoto roku.