Obvykle máme tendenci oddalovat činnosti, které jsou nám nepříjemné. Vždyť komu by se chtělo brzo ráno vstávat, chodit pravidelně k zubaři nebo ihned po probuzení cvičit nebo meditovat…

Jenže k úspěchu nevedou žádné zkratky, a proto je stěžejní nejen zažívat určitý stupeň nepohodlí a zvyknout si na něj, ale také pravidelně opouštět svou komfortní zónu.

Co tenhle termín – v době kultury sebezdokonalování opravdu nadužívaný – doopravdy představuje? V kostce znamená dělat věci, o kterých víte, že vám prospějí, jenom na ně vůbec nemáte náladu. Nejen teď, prostě nikdy.

Pokud však těchto deset nepříjemných úkolů odbavíte hned a naučíte se tak činit pravidelně, pomůžete tím svému budoucímu já.

Vstávat brzo

Možná jste ranní ptáče od přírody a ostatní vám závidí, ale většina z nás si i po zazvonění budíku chce poležet. A pak ho zamáčknout. Znovu. A ještě jednou. Když se ale jednou přemůžete a opustíte příjemně vyhřáté peřiny včas, zjistíte, jak úžasně harmonické můžete mít ráno. Nejenže se stíháte v klidu nachystat do práce, ale také přicházíte všude včas.

Pustit se do složitého úkolu co nejdřív

Pokud víme, že vyřešit nějakou záležitost nás bude stát hodně energie, snažíme se její řešení odkládat. Bohužel pak nad námi mentálně visí a zabírá místo v hlavě. V takové situaci pomáhá lidové rčení „hurá do toho a půl je hotovo“. Až se tak skutečně stane a tato mise bude za vámi, budete na sebe právem hrdí.

Meditovat

Zpomalit pomocí dechového cvičení, když máme nejvíc práce, je přesně to, co potřebujeme. Mysl se zklidní a přijme to nejvýhodnější řešení. Díky pravidelné meditaci se lépe ovládáme, reagujeme s rozvahou a snadněji se soustřeďujeme.

Soustředit se na jednu věc

Z multitaskingu, tedy plnění víc úkolů najednou, nejen bolí hlava, ale i dosažené výsledky jsou horší. Na druhou stranu, plně se soustředit pouze na jediný cíl je velmi znepokojivé, znamená to totiž, že sázíme vše na jednu kartu. Vždy když budete mít nutkavou touhu zapnout si k práci Messenger, vzpomeňte si na svůj mozek. Ten je návalem informací natolik přehlcený, že nedokáže vykonat to, co po něm chcete.

Dobrovolničit

Nebudeme na vás apelovat, že každý máme povinnost učinit svět okolo lepším. Takové rozhodnutí musí udělat každý sám. Popostrčit by vás k němu ale mohla skutečnost, že i když jste nejvytíženější a nejunavenější, prospěšné aktivity vás nabijí energií. Jsme totiž lidé smyslu, jak říkal psycholog Viktor Frankl.

Naučit se mluvit na veřejnosti

Existuje jen pár šťastlivců, které těší veřejné vystupování. Zbytek se na něj musí intenzivně připravovat. Dobrým rétorem ale může být každý z nás – klíčem k překonání obav je promluvit k pěti nebo pěti stům lidem v místnosti tak, aby vás skutečně slyšeli.

Představit se neznámému člověku

Kromě vyloženě extrovertních osob se všichni do jisté míry stydíme. Přijít na večírku třeba k někomu, jehož kariéru už dlouho obdivujete, ale neměli jste dosud šanci být představeni, je odvážný krok. Sociální interakce tohoto typu ale povzbudí vaše sebevědomí a rozšíří vaši síť kontaktů.

Držet emoce na uzdě

Zdá se to jednoduché, ale zkuste zůstat klidní, když čelíte palbě kritiky. V případě, že nenecháte frustraci a vztek mluvit za vás, reagujete nejen důstojně, ale také získáte čas, abyste situaci co nejlépe vyhodnotili.

Říkat ne

Odmítat je velmi těžké, vždyť chceme, aby nás ostatní měli rádi a považovali si nás. Ale pokud se to nenaučíme, přivedeme sami sebe k činům, které nám neprospějí. Neschopnost prohlásit „bohužel to nejde“, „nemám čas“ či „nemohu to udělat“ často stojí za vyhořením, ale i finančními potížemi či zhoršenými mezilidskými vztahy.

Nerezignovat

Změna bolí a správný čas pro ni nebude nikdy. Proto je tak snadné odložit náročné záležitosti na zítra. Ale dokud se neodhodláme, zítřek doopravdy nepřijde.