Možná si myslíte, že žijete ekologicky a děláte pro dobro planety vše, co můžete. Vyhýbáte se jednorázovým plastům, zbytečným přeletům či konzumaci masa, ale podívali jste se někdy na to, kolik máte nepřečtených e-mailů?

Pokud jste jedni z těch, kdo si pochvalují vysokou kapacitu své e-mailové schránky a hýčkají si v ní tisíce archivovaných zpráv, tak pozor – příliš ekologicky se nechováte. Proč?

Jeden poslaný e-mail znamená zátěž zhruba čtyř gramů oxidu uhličitého.

Elektronická pošta představuje obrovský objem dat, která jsou přístupná 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Což znamená, že někde neustále běží servery, na kterých jsou tato data uložena. Všechny tyto servery samozřejmě potřebují elektřinu (a údržbu, chlazení…), které se tak s rostoucím archivem spotřebovává pořád více.

Jistě, těžko si lze představit, že se bez e-mailů v dnešní době obejdete úplně. Ale i na internetu se dá chovat šetrně. Pravidelně si svou schránku promazávejte a větší přílohy raději uploadujte na nějakou úschovnu.

„V tom případě se uloží jen na jeden server. Zato když pošlete přílohu stovce lidí, uloží se na 100 serverů, tedy do schránky každého,“ vysvětluje pro Forbes.cz Jules Chouquet, který se ekologii spojené s užíváním internetu věnuje v rámci doktorátu na univerzitě Paris Diderot.

Podle studie, která se tématu věnuje, spotřebovává jeden gigabyte uložených e-mailů 32,1 kWh ročně. Podle francouzské telekomunikační společnosti Orange by dopad toho, kdyby si každý člověk ve Francii vymazal 50 e-mailů, byl obrovský.

Ušetřilo by se tolik energie, jako kdyby se osvětlení Eiffelovy věže vypnulo na 42 let. Nebo jako kdyby New York čtyři hodiny nepoužíval žádnou elektřinu. A teď si vezměte, jak malý objem představuje 50 e-mailů v celkové produkci většiny z nás…

Jako stovky kilometrů autem

Jeden poslaný e-mail znamená zátěž zhruba čtyř gramů oxidu uhličitého. Záleží samozřejmě na množství příjemců a na případných přílohách – tím může vzrůst klidně i na 50 gramů oxidu uhličitého.

Množství odeslaných e-mailů je přitom závratné: odhaduje se, že každý den se pošle zhruba 281 miliard e-mailů! Průměrně tak člověk vyprodukuje za rok zhruba 136 kilogramů emisí, což odpovídá asi 320 kilometrům najetým v autě. Když spočítáme emise ze všech e-mailů za rok, způsobují prostředí podobnou zátěž jako něco přes pět milionů aut. 

Škodlivé mohou být i různé ustálené návyky při surfování po internetu. Mnoho lidí si odvyklo psát do prohlížeče celou adresu stránky. Napíšou třeba jen „forbes“, dají enter, nechají si vyhledat všechny výsledky a pak kliknou na první odkaz.

Tím však zbytečně nutí servery Googlu (či jiného vyhledávače) vynakládat energii, ačkoli žádné hledání ve skutečnosti nepotřebují. Lepší je vyťukat adresu celou nebo si stránku uložit mezi oblíbené.