Botanická laboratoř Haenke v pražské Chvalově ulici má pěkně napilno. Už druhou sezonu se v ní pořádají workshopy o přírodní kosmetice, esenciálních olejích, phytolaby zaměřené na potíže ze stresu, koncerty nebo přednášky.

Mimo to tu nakoupíte pokojové a léčivé rostliny třeba podle toho, zda zápolíte se znečištěným vzduchem, nebo chcete jen zkrášlit byt. To ale není všechno. V laboratoři také vznikají umělecké instalace pro reSITE festival, tech startup Represent a nejnověji pro karlínskou restauraci Eska.

Zakladatelé Haenke Botanical Lab, francouzský etnobotanik Julien Antih a absolventka marketingu z Prahy a Londýna Alexandra Střelcová, si před dvěma lety dali za cíl vzdělávat veřejnost o účincích léčivých rostlin, na které by se možná jinak pozapomnělo. Od té doby skrze vlastní obchod, workshopy a instalace zvyšují zájem o domácí pěstování zeleně.

„Léčivé rostliny moderní medicínu nikdy zcela nenahradí, mohou si však spolu s vědou navzájem pomáhat,“ shodují se Alexandra a Julien.

Prapočátky pražské laboratoře Haenke se dají vystopovat do roku 2008, kdy Alexandra potkala Juliena na Erasmu ve španělské Granadě a společně pak žili v kosmopolitním Londýně. Právě odtud si přivezli vizi o českém Barbicanu, kde by se podobně jako v britském brutalistním komplexu ze 60. let pořádaly výstavy, chodilo do restaurací, kina nebo divadla, pěstovaly rostliny a budovala se komunita lidí.

„Existuje zajímavý výzkum v souvislosti s velkými americkými městy a vzrůstající poptávkou po pokojových rostlinách z posledních let. Zjistilo se, že za boomem stojí kupní síla mileniálů ve věku mezi 16 a 24 roky a že je poměrně silná. Jsou to lidé, kteří mají doma celkem stísněné podmínky bydlení, zejména pokud se srovnají s generací svých rodičů. Mají společné rysy – jako třeba že oddalují různé druhy závazků a chtějí si své sdílené nebo malé bydlení zútulnit raději rostlinkou, než aby si do něj pořídili třeba dítě nebo se zavázali k hypotéce,“ popisuje Alexandra Střelcová a potvrzuje, že také jejich vlastní zkušenost se zákazníky je podobná.

Zatímco Alexandra původně pracovala jako marketingová konzultantka v londýnské umělecké agentuře Askonas Holt, Juliena zaměstnávala studia etnobotaniky na University College of London. Oba ale věděli, že jejich místo je ve skutečnosti někde jinde. Když pak zahlédli open call na pořádání akcí na piazzettě pražského Národního divadla, zkusili štěstí. A ono to jako zázrakem vyšlo.

V létě 2017 na ní Alexandra Střelcová a Julien Antih vystavěli botanický labyrint z tisícovky rostlin v architektonickém řešení Juráše Lasovského. Instalace Victoria Pragensis získala nominaci na Českou cenu architektury, přitáhla pozornost řady českých i zahraničních médií a také mnoha klientů.

„Původně jsme to brali jen jako zábavu, ale díky instalaci začaly chodit první nabídky ke spolupráci. To byl pro nás zásadní impulz, bez kterého bychom se k založení vlastní značky asi neodhodlali,“ přiznává Střelcová dnes už ve vlastním zázemí na Žižkově.

Z Británie si přivezli kontakty na designéry, jejichž práci dnes najdete také v žižkovském ateliéru. „Kromě britského From the Land Studia tu máme také květináče Ferm Living, Hay a od dubna tohoto roku také ty z vlastní produkce. Navrhli je pro nás z terakoty designéři Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM. Společně jsme jejich tvar testovali, až jsme dospěli k objemné podmisce, která květinám dopřeje dostatek prostoru, a navíc skvěle vypadá. Díky limitované výrobě v pražském studiu Martiny Hudečkové a Lubomíra Ontkóce vypadá každá trochu jinak. Od dubna budou k dostání exkluzivně na našem e-shopu,“ pochvaluje si Alexandra Střelcová.

A tak vznikla botanická laboratoř Haenke. Zpočátku obtížně vyslovitelný název má chvályhodný cíl – přitáhnout pozornost k dílu pozapomenutého českého botanika, výzkumníka a objevitele Tadeáše Haenkeho, který se na přelomu 18. a 19. století zúčastnil hned několika významných zaoceánských expedicí, na nichž zaznamenal velké množství nových léčivých rostlin.

„Ve své práci popsal například sekvoje nebo největší leknín na světě, Viktorii královskou, ale byl také vůbec první, kdo na jihoamerickém kontinentě provedl očkování proti neštovicím. Ve své rezidenci v bolivijské Cochabambě prý také často pořádal koncerty klasické hudby – byl velkým milovníkem Johanna Sebastiana Bacha nebo Josefa Myslivečka,“ doplňuje s entuziasmem Střelcová.

O tom, že propojovat botaniku s uměním, designem a kulturou se jim daří čím dál tím lépe, svědčí i množství instalací. Rostliny z Haenke jste mohli už dvakrát potkat na Designbloku, tržišti Manifesto Market nebo třeba v Českém centru v Londýně. Rostliny dodávají také do karlínského Grils nebo vinohradského Bistra 8 a pilotní květináč nedávno vysadili ve spolupráci s interiérovou designérkou Denisou Strmiskovou v pražské restauraci Eska.

Na její zahrádce by na jaře měla nově vyrůst instalace vzdávající hold lesům. Ve spolupráci s Ondřejem Kobzou od dubna organizují i sérii přednášek na střeše pražské Lucerny, tematizujících funkce rostlin a přírody ve městech budoucnosti. Jestli se vám už ale nechce čekat, svoji insta- nebo pet-friendly květinku si můžete na jejich e-shopu pořídit klidně hned. A pak si ji přidat třeba do čaje.

Za dva roky se Haenke rozrostlo na velký tým. Kromě Alexandry a Juliena tu působí ještě Tereza Procházková, Adam Charvát, Ingrid Faltová, Linda Štencová, Kristýna Rejsková a o estetickou stránku projektu se stará Eliška Stejskalová.

Foto: Adriana Fialová a archiv Haenke