skip to main content
Český byznys

Průmyslník Korecký plánuje luxusní hotel ve Špindlerově Mlýně

4 minuty čtení

Zatím je tu prudký svah, křoví, sem tam strom. Křivolaká plocha nad úrovní cesty kolem lanovek ve Svatém Petru se jeví jako neprodejný nepoužitelný pozemek. Omyl. Právě zde má totiž vyrůst nejluxusnější hotel na českých horách.

Čtěte také: Tykač sponzorem češtiny na Oxfordu, univerzitě věnoval desítky milionů

Stavět ho tu chce Michal Korecký, tuzemský miliardář a někdejší spolumajitel Škody Transportation. Korecký koupil pozemek od města za 50 milionů korun na příznačně znějící společnost Hotel Saint Peter.

Podle informací Forbesu je do stavby připraven investovat více než půl miliardy korun. Sám Korecký na dotazy nereagoval, ale investiční záměr Forbesu potvrdilo několik osob z okolí místního lyžařského areálu.

Jde o pás půdy mezi lanovkou na černou sjezdovku a silnicí do Svatého Petra o ploše 2800 metrů čtverečních. Přes složitý terén jde o lukrativní pozemek hned u sjezdovek. Navíc má jít o ubytování v té nejvyšší, pětihvězdičkové kategorii.

Hotel s pěti hvězdami za názvem aktuálně ve Špindlu chybí. Detailnější informace o projektu zatím známé nejsou.

Za firmou Hotel Saint Peter formálně stojí kyperská společnost Profelis Aurata a jako jednatelé vystupují právníci Jiří Brož a Lukáš Sedlatý, kteří se už v minulosti u projektů bývalých akcionářů Škody angažovali.

Prodej pozemku potvrdili zástupci města, stejně jako informaci, že by zde měl vzniknout hotel.

„Pozemek patřil městu, prodej schválilo zastupitelstvo a byl realizován standardní veřejnou soutěží,“ uvedla tajemnice místní radnice Eva Klouček Filipová. Stavební úřad zase potvrdil, že se stavbou hotelu počítá platný územní plán, investor je podle úřadu ve fázi příprav, avšak o stavební povolení dosud nepožádal.

Reklama

Jisté je zatím to, že Koreckého investice nadělala paseku ve vztazích v Melidě, společnosti, která provozuje místní vleky a lanovky. Za ní stojí hned několik významných byznysmenů, například Slovák Igor Rattaj, lobbista Tomáš Hrdlička, exšéf ČEZ Martin Roman, ale podíl v ní drží i sám Korecký. A původně měla pozemek kupovat právě Melida, která městu podle neoficiálních informací nabídla 36 milionů.

Korecký ale nabídku Melidy přebil. Svou nabídkou tak šel vlastně částečně sám proti sobě a svým společníkům.

Navíc Melida sama provozuje nedaleko hotel Lenka, tříhvězdičkové zařízení v komplexu budov, které zároveň slouží i jako zázemí pro skiareál. Od Koreckého pozemku je doslova, co by sněhovou koulí dohodil.

Ostatním akcionářům tak vadí, že je Korecký obešel, o svém záměru jim neřekl předem, a také to, že sám chystá Melidě přímou hotelovou konkurenci hned v srdci jejího areálu.

Podle hlasů z okolí se ještě rýsují tahanice o inženýrské sítě a okolní infrastrukturu. Stavba se totiž údajně neobejde bez dohody s Melidou. Její šéf Čeněk Jílek ale emoce chladí.

„Myslím, že se hrany obrousily. Je pravda, že jsme o pozemek také měli zájem, ale za výrazně nižší cenu. Navíc ze Slovenska víme, jak náročný hotelový byznys je, takže se do něj za každou cenu nehrneme. A to, že se najde někdo, kdo tu chce postavit takto luxusní zařízení, je dobře pro celý Špindl. Areálu to může jen pomoct,“ říká Jílek.

Společnost Melida, která se v těchto dnech se sportovními svazy dohodla na prodloužení nájmu místního areálu, sama chystá rozsáhlý development v okolí svatopetrských sjezdovek. Podle čerstvé dohody firma bude místní areál provozovat dalších bezmála 40 let.

„Od zmiňovaného pozemku dál směrem do údolí Svatého Petra chceme navázat vlastními projekty. Zmizí velké a nevzhledné budovy zázemí, garáže pro rolby. Ty na ′Manhattanu′ nemají co dělat. Sami tam v delším časovém horizontu chceme vybudovat novou zónu s pěkným ubytováním, s wellness a dalšími prvky, které ke světovému středisku patří,“ naznačuje Jílek záměr pro příštích několik let. Jen do této části by firma mohla napumpovat přes půl miliardy korun.

Reklama
Reklama
Reklama