Čeká nás doba ohebná? Samsung po počátečních problémech s konstrukcí a ochranou ohebného panelu konečně uvedl na trh svůj první telefon s ohebným displejem. Zatím Galaxy Fold koupíte pouze v domovské Jižní Koreji, ale od 18. září se bude dát pořídit v dalších zemích včetně sousedního Německa.

Samsung tak v závodech asijských gigantů nakonec předběhl Huawei, který začátek prodeje svého skládacího modelu Mate X posunul na listopad.

Samsung na berlínském veletrhu IFA představil vylepšenou verzi Foldu a dočkali jsme se i varianty s podporou 5G sítí. S telefony pracuji téměř 15 let a za tu dobu mi rukama prošlo obrovské množství zařízení, a ruku na srdce – originalita se v poslední době trochu vytratila, ale ono se není čemu divit, jelikož smartphony tak, jak je známe, už narazily na své limity.

Při setkání se Samsungem Galaxy Fold se u mě ale opět objevilo příjemné nadšení. Je jasné, že se nebude jednat o žádnou masovku, ale své zájemce si tenhle kousek elektroniky určitě najde, a to nejen mezi technologickými nadšenci, ale také mezi manažery či správci obsahu. Kombinuje v sobě totiž chytrý telefon a malý tablet.

V zavřeném stavu Galaxy Fold připomíná dálkový ovladač. Je podlouhlý a s příjemnou šířkou (62,8 mm), ale kvůli ohnutému displeji je také celkem tlustý (v místě ohybu má 17,1 mm); přesto se v ruce drží dobře a bez problémů se vejde do kapsy. Je ale škoda, že u pantů je tloušťka větší než u okrajů, které k sobě doléhají magnety.

Záporné body telefonu dávám za velikost vnějšího displeje – ten má úhlopříčku pouze 4,6″, takže se hodí spíše na obsluhu toho nejnutnějšího (telefonní hovory, čtení e-mailů nebo náhled do kalendáře). Pokud budete chtít třeba odepsat na SMS, mnohem pohodlnější je Galaxy Fold rozevřít a psát na velkém displeji. Stejně tak prohlížení webových stránek není na takhle malém panelu žádný velký zážitek.

Co má ale Samsung vyřešené skvěle, je přechod z malého displeje na velký (úhlopříčka 7,3″). Díky technologii App Continuity, která je součástí uživatelského prostředí One UI, lze pohodlně přecházet z velkého displeje na malý, a to do takové míry, že si systém pamatuje rozepsané slovo či pozici na webové stránce.

V rozevřeném stavu je možné na displeji pracovat klidně se třemi aplikacemi současně – v jedné části obrazovky můžete mít otevřený třeba Chrome, v další sledovat YouTube video a v poslední kontrolovat události v kalendáři. A nad to všechno Galaxy Fold ještě zvládne otevřít další instance aplikací v plovoucích oknech. Takhle má vypadat multitasking.

Příjemně překvapený jsem byl i z kvality flexibilního displeje. V místě ohybu je sice patrná drobná nerovnost, ale při práci to nijak neruší, a abyste ji zpozorovali okem, musíte se hodně soustředit.

Původní verzi Galaxy Foldu, která byla představena v únoru a která se mezi první recenzenty dostala v dubnu s porodními bolestmi a následně byla stažena, jsem neměl možnost otestovat, nicméně v Berlíně představená inovovaná verze už je plně připravená na uvedení do prodeje. Z fotografií to není až tak patrné, ale v reálu novinka působí prémiovým dojmem.

Zajímavě jsou řešeny fotoaparáty – na těle jich najdete celkem šest. Ten hlavní na zadní straně nabízí 12Mpx rozlišení, optickou stabilizaci obrazu a světelnost f/1,5–2,4. Vedle něj najdete 16Mpx širokoúhlý objektiv (f/2,2, záběr 123˚) a nezapomnělo se ani na 12Mpx teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením, OIS a světelností f/2,4.

Samsung Galaxy Fold

Nad vnějším displejem má své místo 10Mpx selfie kamerka (f/2,2), a konečně ve výřezu vnitřního displeje najdete totožnou selfie kameru doplněnou o 8Mpx snímač pro detekci hloubky scény.

Galaxy Fold sází na konzervativnější design, což vynikne v porovnání s ohebným konkurentem Huawei Mate X, který jsme také testovali. Ten má zcela odlišnou konstrukci a působí o poznání futurističtěji.

Jak Samsung, tak Huawei stojí u zrodu zcela nové kategorie zařízení s ohebným displejem a teď je především na spotřebitelích, zda tento typ smartphonů ocení. Svého zástupce by letos měla představit také Motorola s reinkarnovaným modelem RAZR.

V tomhle případě se má jednat o designové „véčko“ s ohebným displejem a hardwarovou výbavou střední třídy, které ale bude mít zcela odlišnou cílovou skupinu zákazníků.

Největším záporem zařízení s ohebným displejem ale zatím zůstává cena. Samsung Galaxy Fold se v Německu bude prodávat za dva tisíce eur (přibližně 52 tisíc korun), za 5G variantu zaplatíte ještě o 100 eur více. V případě Huaweie Mate X by cena měla být ještě vyšší – téměř 2300 eur, což je v přepočtu téměř 60 tisíc korun.

Autor je šéfredaktorem Smartmania.cz.