S tímhle receptem nepůjdete do lékárny. Vezmete si svůj iPad nebo iPhone, otevřete App Store a stáhnete si hru EndeavorRx. Nainstalovat, spustit – a léčba může začít.

Může to znít až neuvěřitelně, ale ve Spojených státech už to brzy bude realita. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil videohru EndeavorRx jako lék pro děti od osmi do 12 let s určitým typem ADHD, tedy poruchy pozornosti. Ta může přetrvat i do dospělosti a výrazně ovlivnit život člověka, který jí trpí.

Rozhodnutí FDA je přelomové, ať už z pohledu léčby ADHD, nebo využití videoher. Už dlouho se sice mluví o tom, že některé hry mohou zlepšovat reflexy či paměť, avšak schválení jedné konkrétní k oficiální léčbě je krokem vstříc budoucnosti.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv k němu dospěl po analýze závěrů studií a klinických testů. Ty probíhaly sedm let a EndeavorRx se zkoušela na více než šesti stovkách dětí. Princip hry od bostonského studia Akili je jednoduchý: ovládáte postavičku na vznášedle a projíždíte dráhou, kde je třeba se vyhýbat překážkám a sbírat předměty.

Děti zapojené do výzkumu hrály hru po dobu čtyř týdnů 25 minut denně pět dní v týdnu. A některým z nich hraní prokazatelně posílilo schopnost udržet pozornost.

„Jsme hrdí, že můžeme díky rozhodnutí FDA psát historii,“ uvedl Eddie Martucci, šéf firmy, v prohlášení. „Používáme technologii, abychom léčili ADHD úplně novým způsobem. Zaměřujeme se na konkrétní neurologickou funkci léčbou, která je přitom zábavná.“

Objevily se sice vedlejší účinky jako bolest či motání hlavy, frustrace nebo agresivita, ale jen v minimální míře, srovnatelné s hraním podobných her.

Zůstává jen otázkou, kdy se léčba uvede do praxe. Omezené množství rodin dostalo od vývojářů možnost se o hru přihlásit už během řádění koronaviru, nyní se však zájemci musí zapsat na čekací listinu na webu vývojářů.

Ať už však distribuce hry mezi pacienty potrvá jakkoliv dlouho, díky rozhodnutí amerického úřadu je jisté, že revoluce v digitální léčbě začala.