Bitcoin má řadu problémů. Nejznámější světová kryptoměna sice v uplynulých 12 měsících zdvojnásobila svou cenu, ale takřka nikdo ji nevyužívá k placení, a navíc kolem ní krouží regulátoři.

Miliardář Mark Cuban mluví o bitcoinu jako o měně, která se „těžko prosazuje, ale snadno zneužije a ještě snáz o ni člověk přijde; současně je pro lidi nesrozumitelná a těžko ocenitelná“.

Majitel basketbalového klubu Dallas Mavericks má i přesto za to, že se jednou bitcoin může prosadit, pokud ovšem překoná jeden zásadní handicap – vezme jej za svůj většinová populace a začne jím platit.

„Nemusíte přesvědčovat mě,“ napsal na svůj účet na Twitteru, „stačí přesvědčit své sousedy a kamarády. Problém je, že právě jim nedává bitcoin žádný smysl. Já se mu nebráním. Ale chápu všechny argumenty proti němu vznesené. Smetiště světa je plné skvělých produktů nebo služeb, které propadly, protože si nenašly své zákazníky.“

Cena bitcoinu se po propadu v uplynulých několika měsících ustálila a vypadá to, že kryptoměna letošek uzavře dokonce na dvojnásobku toho, zač se obchodovala zkraje roku. Její cenu „nakoply“ zprávy, že se ji chystají zavádět jako standard některé z největších technologických firem na světě. Výjimkou je jen Facebook, který vyvíjí svou vlastní digitální měnu zvanou libra.

Stejné zprávy ale přitáhly i pozornost regulátorů, kteří mají obavy, aby kryptoměny nenahlodaly postavení tradičních měn v čele s americkým dolarem. Zatím však zůstalo jen u té obezřetné pozornosti – regulační instituce totiž vesměs sdílejí Cubanův názor, že bitcoin a další kryptoměny mohou představovat hrozbu, ale dnes jí ještě rozhodně nejsou.

Foto Getty

„Procento uživatelů, kteří bitcoin systematicky používají a platí jím, je směšně malé,“ konstatuje lakonicky miliardář. „Je to téměř zadarmo, ale takřka nikdo to nechce používat. Dallas Mavericks začali s prodejem za bitcoiny v roce 2015 a až dodneška se v bitcoinech realizovalo pouhých pět transakcí.“

V relativně krátké době by se to však mohlo změnit. Šéf Twitteru Jack Dorsey nedávno oznámil, že chce příští rok strávit nějakou dobu v Africe a společně s tamními rychle vznikajícími technologickými firmami pracovat na rozšíření kryptoměn.

Nejen podle něj patří budoucnost právě kryptoměnám, ke kterým mají mladší generace v čele s mileniály mnohem vřelejší vztah než k tradičním měnám a investicím.

Cuban se o bitcoinu vyjádřil se zklamáním a skepsí už zkraje letošního roku, kdy prohlásil, že by měl „raději banány než bitcoiny“. A varoval potenciální investory: podle jeho slov jde v podstatě o takové digitální žetony s nulovou skutečnou hodnotou.

A kritizoval rovněž zakladatele a šéfa Facebooku Marka Zuckerberga právě za jeho ambice rozjet vlastní digitální měnu. I v tomto případě má Mark Cuban jasno – jde prý o „nebezpečný nápad“.