Součástí žádného z panelů letošního Světového ekonomického fóra v Davosu tohle téma nebylo, na večírcích a při neformálních setkáních se mu ale vyhnout nedalo – kdy a jak se zvýší daně bohatým Američanům. Demokraté si totiž začínají vybírat, kdo za ně bude v roce 2020 kandidovat proti Donaldu Trumpovi, a téma ekonomické nerovnosti a oligarchizace americké společnosti mezi nimi čím dál víc rezonuje.

Byznysmeni v Davosu ovšem probírali návrh ženy, která na prezidentku USA zatím ani kandidovat nemůže, protože je moc mladá – 29leté, čerstvě zvolené kongresmanky z New Yorku Alexandrie Ocasio-Cortez. Ta se aktuálně stala nejsledovanější političkou ve Washingtonu a co do zájmu médií i nenávisti pravicových kritiků za sebou nechává všechny, kteří mají reálnou šanci Trumpa vyzvat na souboj.

„Jsem zvyklá bojovat. Myslím, že republikány přitahuje konflikt. Potřebují mít oponenta. Přijde mi, že jim nedochází, že prohrávají. Pořád začínají nové a nové bitvy, ale válku prohrávají,“ rýpla si Ocasio-Cortez do republikánů v deníku Washington Post.

Žádný jiný demokrat si od republikánů a jim blízkých médií už dlouho nevysloužil takovou pozornost jako tato historicky nejmladší kongresmanka. Její rodiče pocházejí z Portorika a ona se do amerického politického života zapsala teprve loni v létě, když v demokratických primárkách z kandidátky vyšoupla o poznání zkušenějšího a také podstatně méně radikálního poslance Jamese Crowleyho. Ten si byl tak jistý tím, že mu od Ocasio-Cortez nic nehrozí, že na debatu s ní poslal místo sebe svou podřízenou.

Alexandria Ocasio-Cortez (vlevo) s další mladou, čerstvě zvolenou a také velmi levicově smýšlející demokratickou kongresmankou Ilhan Omar

Alexandria Ocasio-Cortez, absolventka oboru mezinárodní vztahy a ekonomie na Bostonské univerzitě, se nijak netají tím, že je silně levicově zaměřená. To, co prosazuje, američtí konzervativci vnímají rovnou jako hrubozrnný socialismus a úsvit komunismu – chce 70 procenty zdanit příjmy nad 10 milionů dolarů ročně, prosazuje zákonem zaručenou mateřskou dovolenou a zdravotní pojištění pro všechny, podporuje imigraci, žádá bezplatné školství, přišla s radikálním ekologickým investičním programem…

Proč jí ale média, a to i mainstreamová, naslouchají, přestože jde o mladou, nezkušenou političku? Jednak zaujal její příběh – pochází ze skromných poměrů, ještě před pár týdny si vedle práce pro neziskovku zaměřenou na vzdělávání chudých dětí musela přivydělávat v baru, aby mámě pomohla splácet byt. Jednak symbolizuje širší změnu, ke které v americké politice dochází – jestliže republikáni se po Trumpově zvolení dostali do vleku krajně pravicových, ultrakonzervativních proudů, u demokratů sílí vliv radikální městské levice.

To samo o sobě by ale nestačilo. Alexandria Ocasio-Cortez má nicméně ještě další přednosti, které jí pomáhají: je to velmi atraktivní žena a umí mimořádně dobře používat sociální sítě. V počtu followerů na Twitteru nebo Instagramu sice nemá na Donalda Trumpa nebo Baracka Obamu, ale jinak nechává v podstatě celý Washington za sebou. Pro srovnání: nejmocnější žena americké politiky Nancy Pelosi má 2,2 milionu sledujících na Twitteru, Cortez tamtéž 2,8 milionu. Ostatně demokratickým kolegům už dělala kurz, jak líp tweetovat.

S Twitterem souvisí i jeden příklad toho, jak se ji konzervativci snaží poškodit, ale nedaří se jim to a každý útok na ni se nakonec obrátí proti nim. Na jednom anonymním účtu se objevilo video zachycující, jak Alexandria ještě coby vysokoškolská studentka tančí na osmdesátkový hit na střeše jakési budovy. Ti, kdo nahrávku vyšťourali a zveřejnili, si mysleli, že ji ukážou jako lehkovážnou dívku, která ani v nejmenším netrpěla nedostatkem, když takhle vesele dováděla… Stal se ovšem pravý opak – z videa se stal hit, Ocasio-Cortez v něm působí uvolněně a sexy.

https://www.instagram.com/p/BsORBXXhzDu/
AOC vrací úder a tančí na chodbě Kongresu.

Jí to ale nestačilo a rozhodla se republikány ještě víc zesměšnit. Na Twitter a Instagram umístila krátký záběr, jak tančí na chodbě Kongresu s popiskem: „Slyšela jsem, že republikáni tančící ženy považují za skandální. Počkejte, až zjistí, že některé kongresmanky tančí také!“ Sledovanost? Přes 20 milionů zhlédnutí.

Republikáni to na ni dosud zkoušeli s mladickým videem, se záměrně sestříhaným rozhovorem, v němž působila hloupě, s kritikou, že pořád ještě dluží za školné, a dokonce i s montáží polonahých fotek. Nic nezabralo, naopak popularita Ocasio-Cortez roste a vzhledem k zásahu na sociálních sítích se zvyšuje i její politický vliv. „Vytáhnout nahé fotky, to je jako vytáhnout bazuku. Jsem v Kongresu teprve pár dní a vy jste si už všechno vystříleli. Co budete dělat v dalších letech?“ vysmála se svým oponentům.

Jenže její radikálnost – aspoň na americké poměry – děsí zároveň demokratické špičky, které jsou zvyklé na podstatně umírněnější postoj například vůči byznysmenům. Takže když někdo z jejich poslaneckého klubu prohlásí, že systém, který dovolí, aby zároveň existovali miliardáři i děti na hranici chudoby, je špatný, vystraší se. A tak se lidé jako předseda senátorského klubu Chuck Schumer nebo předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosi vyjadřují na její adresu velmi opatrně, off-record ji celkem jasně kritizují jako příliš horlivou.

Když se jí ve své televizní show Stephen Colbert zeptal, jak moc ji trápí, že ji seniornější kolegové napomínají (konkrétně se zeptal „how many fucks do you give…“), reagovala pohotově a se smíchem: „Zero!“

Takhle nějak vypadají obrázky a videa, kterými ultrakonzervativní média vykreslují novou hvězdu americké politiky.

Alexandria Ocasio-Cortez otevřeně hovoří o tom, že témata, která prosazuje, se jen tak nepodaří uvést do veřejného života. První překážkou je podle ní Donald Trump, druhou příliš zkostnatělé washingtonské struktury.

Ovšem ne všechno, co podporuje, automaticky naráží u zástupců byznysu. Třeba Jamie Dimon, šéf jedné z největších amerických bank JPMorgan Chase agentuře Reuters řekl, že souhlasí s tím, aby bohatí lidé, včetně jeho, platili vyšší daně a víc se podíleli na solidaritě s chudými. Michael Bloomberg, bývalý starosta New Yorku a 10. nejbohatší člověk planety, zase podobně jako Alexandria podporuje robustní investice do ochrany životního prostředí.

Jedno je ale jisté. Zkratku AOC (iniciály Alexandria Ocasio-Cortez) si dobře zapamatujte, zdá se, že americká politika (a s ní nevyhnutelně celá západní hemisféra) má novou hvězdu, o které bude vzhledem k jejímu odhodlání a mládí i obecným společenským tendencím ještě hodně slyšet.