skip to main content
Sport

Real Madrid vyhrál potřetí za sebou Ligu mistrů. I tak ale ztrácí na Barcelonu

3 minuty čtení

Španělský fotbalový tým Real Madrid vyhrál už potřinácté evropskou soutěž o pohár Ligy mistrů. Ani tak to ale nestačí na vítěze španělské soutěže La Liga Barcelonu, která je podle aktuálních dat nejúspěšnějším týmem napříč Evropou.

Čtěte také: Malá země, nejvíc medailí. Proč Norové excelovali na zimní olympiádě

V žebříčku nejúspěšnějších evropských fotbalových klubů Euro Club Index, sestavovaném firmou Gracenote, která je specialistou na sportovní data, se Liverpool, jenž podlehl v sobotním, finálovém zápase Ligy mistrů právě španělskému Realu Madrid, posunul o osm pozic výše, na jedenáctou příčku, informuje britská BBC, která má nová k data k dispozici.

Zdroj: BBC, Gracenote

Real Madrid ale panevropský žebříček ani tak nevede. Nejvíce bodů drží i letos jeho rival Barcelona, kterému tak patří titul nejúspěšnějšího evropského klubu letošní sezony.

Žebříček je sestavován z výsledků zápasů za poslední čtyři sezony, přičemž aktuální sezona se do výsledků promítá ze dvou třetin (více k metodologii na konci článku).

Premier League dohání La Ligu

Pokud bychom se detailněji podívali na první stovku žebříčku evropských fotbalových klubů, zjistíme, že se do ní dostaly kluby z 20 různých zemích. „La Liga a Bundesliga mají v top 100 stále více klubů než Premier League,“ uvádí hlavní analytik firmy Gracenote Simon Gleave s tím, že La Liga jich tam má 16, Bundesliga 15 a Premier League 14.

Ovšem analýza prvních 18 klubů v každé zmíněné lize ukázala, že v tomto ohledu anglická Premier League vede v kvalitě klubů nad německou Bundesligou.

La Liga je stále nejsilnější s průměrnou hodnotou Euro Club Indexu jejích týmů ve výši 2906 bodů (což je pokles z loňských 2925 bodů), ale Premier League je nyní druhá (letošních 2807 bodů z loňských 2770) a Bundesliga třetí (pokles z 2798 bodů na 2695 bodů), informuje Gracenote.

„S takovým poklesem kvality v Bundelize ji v příští sezoně může předehnat italská Seria A,“ dodává k tomu Gleave.

Španělská Barcelona pak vyhrála národní ligu o celých 14 bodů, zatímco její rival Real Madrid skončil na třetí pozici se ztrátou 17 bodů. A v konečném panevropském indexu mu tak nepomohlo ani třetí vítězství v řadě v Lize mistrů.

Kvalita obou týmů a vůbec celé španělské ligy se ale postupně vyrovnává. „Kvalita španělské La Ligy zůstává stále vysoká, i přes poklesy v Euro Club Indexu u čtyřech nejlepších týmů – Barcelony, Realu Madrid, Atlética Madrid a Sevilly,“ dodává Gleave.

Jak se žebříček počítá?

  • Jednotlivé týmy sbírají nebo naopak ztrácejí body dle výsledků z jednotlivých zápasů. A to jak v domácí lize, tak v evropských pohárech.
  • Množství bodů se určuje dle toho, kde tým zápas odehrál. Například vítězství Chelsea na domácí půdě mu přinese méně bodů, než když Chelsea vyhraje „venku“.
  • Do žebříčku se promítají i bonusové body pro každou ligu, pokud se alespoň jednomu týmu z dané ligy daří dobře na některé z evropských soutěží.