Národní úřad pro ekonomický výzkum v pondělí ohlásil, že americká ekonomika je od února letošního roku oficiálně v recesi. Stalo se tak po 128 měsících konjunktury, jinými slovy po nejdelší ekonomické expanzi v historii Spojených států. Prvenství dosud drželo období mezi lety 1991 a 2001.

Co na to americké akciové trhy? Index Nasdaq pondělní obchodování uzavřel na nejvyšší úrovni v historii, S&P 500 odmazal veškeré letošní ztráty, Tesla vyšplhala k rekordním hodnotám a bankrotující Hertz se dostal na předbankrotovou úroveň.

Na pětiletém grafu Nasdaqu je ostré „V“ velice dobře vidět.

Zdá se tedy, že rozkol mezi stavem ekonomiky a akciemi dosáhl absolutního maxima, za což investoři děkují primárně Fedu. Americká centrální banka zahájila velkou operaci pumpování likvidity do trhů již v březnu, kdy se začaly objevovat první vtipy na téma „recesi rušíme“, případně karikatury s předsedou Fedu Jeromem Powellem střílejícím do vzduchu haldy dolarů.

To samé platí o benchmarku S&P 500.

Optimismus pomohly zažehnout také zprávy stran zaměstnanosti, kdy se ukázalo, že americká ekonomika navzdory očekávání vykázala za květen přírůstek 2,5 milionu pracovních míst.

Zhruba pětinu váhy hlavního benchmarku S&P 500 navíc tvoří technologičtí obři Amazon, Microsoft, Facebook, Apple a Alphabet, kteří jej táhnou. Například jen Amazon letos připsal přes 36 procent, Microsoft 20 a Facebook 15.

Když se však ponoříme do útrob finančních fór, dostaneme barevnější obrázek o jedincích aktuálně spekulujících na trhu. Běžně se v těchto koutech internetu hovoří o tom, že jednorázové přímé platby americkým občanům (tzv. stimulus checks) mnoho z nich využívá právě k burzovnímu gamblingu.

Uživatelsky náramně přívětivé aplikace nabízející bezpoplatkové obchodování na pár kliknutí (a to nejen základní pokyny koupit/prodat, kterými disponuje Revolut) se v USA těší zvyšující se oblibě – a do toho se v koronavirem sužované zemi zastavil prakticky veškerý sport, u jehož sledování si Američané obvykle krátí čas.

Zkrátka perfektní bizarní spekulativní bouře, jejímž nejvýmluvnějším příkladem zůstává nepochybně Hertz.

Jakmile floridská autopůjčovna vyhlásila bankrot a její akcie se propadly na půl dolaru, nastoupila armáda z Robinhoodu. Tisíce a tisíce traderů se na titul vrhly a pomohly jej vytlačit až téměř k šesti dolarům. Udělat vyšší stovky procent na bankrotující firmě, to je úkaz, který mohl přinést snad jen velepodivný rok 2020.

Fundament zkrátka spí, pečlivě uložený v zaprášené bibli Benjamina Grahama, zatímco trhy otáčí Fed, sentiment, algoritmy, Robinhood a bůhvíco všechno. Co bude následovat? Obří bublina praskne? Tesla se vyšplhá na dva tisíce dolarů? Masajoši Son zachrání Hertz?

Odpovědi jsou nejisté. Ale nedivili bychom se už žádné z nich.