Já si to pondělí pamatuji velmi dobře. Měli jsme psát o něčem úplně jiném, jenže už během dopoledne bylo jasné, že ekonomika půjde na otvírák novin. A že to bude v tehdejší MF DNES velké. Bylo to pondělí 15. září 2008 a nikdo si moc nedokázal představit, co všechno může nedělní noční rozhodnutí amerických bankéřů, nechat zbankrotovat 158 let starý investiční peněžní dům Lehman Brothers, přinést.

Americká hypoteční krize sice už jela téměř rok na plné obrátky, ale všichni se u nás měsíce jen ptali: a co to znamená pro Česko? Seškrtanou výrobu ve Škoda Auto a v navazujícím strojírenském průmyslu, největší nezaměstnanost od devadesátých let a hlavně všudypřítomnou blbou náladu, která vše ještě zhoršovala, čekal málokdo. Ani tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, který sliboval, že se krize Česku obloukem vyhne.

Podobné pondělí může přijít už příští týden. Když ponecháme stranou otázku, zda se řecké banky otevřou, či nikoliv, zda předlužená země opět dostane pár měsíců času, či nikoliv a soustředíme se na podstatné (alespoň pro nás) – tedy jak řecká krize ovlivní evropskou, a tudíž i českou ekonomiku – neměly by být konečné dopady tak tvrdé.

Je zde totiž jeden podstatný rozdíl. Zatímco pád Lehmanů byl řečeno s temným ekonomem Nourielem Roubinim „Černá labuť“, tedy něco naprosto nečekaného, dnes každý soudný člověk a investor ví, že Řecko má na kahánku už šest let. Sice se podle toho někteří nechovají a hojně spekulují na jeho záchranu (trochu i čeští miliardáři z J&T a KKCG, kteří vlastní tamní největší loterii), ale uznejte sami, že i jeho případný odchod z eurozóny nakonec velké překvapení nebude.  To bude navázaným ekonomikám pomáhat.

A ještě něco. Občas někteří ekonomové říkají, že Řecko mělo zbankrotovat už dávno, že by to bylo levnější a že by to bylo po všech stránkách čistší a prospěšnější. Nesouhlasím. Pumpováním peněz do Řecka jsme si prostě koupili čas, aby následky tolik nebolely. Česká ekonomika se dostala svým výkonem na předkrizovou úroveň z roku 2008 až letos a křehké jižní křídlo Evropy, o němž půjde v budoucnu především, na tom nebylo o moc lépe. Evropa je prostě lépe připravena než v roce 2009. Takže vzhůru za dalšími krizovými zkušenostmi. Co bude zítra na otvíráku všech novin, je celkem jasné.