Největší turnaj v historii počítačových her – alespoň podle prize money – právě startuje. Šestnáct týmů se ode dneška do neděle v Šanghaji utká ve finálovém turnaji hry Dota 2 a rozdělí si při tom odměnu 33,4 milionu dolarů (téměř 770 milionů korun).

Jestli jste o Dota 2 ještě neslyšeli, vězte, že to je strategická free-to-play hra z kategorie MOBA (multiplayer online battle arena) a stojí v ní proti sobě dva týmy o pěti hráčích. Cílem je zničit soupeřovu hlavní budovu, tzv. Ancient. K němu vedou tři různé cesty, po nichž chodí skupinky bojovníků, kteří se rodí u kasáren, a občas se k nim přidá katapult… 

Není divu, že se na hru snesla kritika za to, že je příliš složitá a je těžké se v ní zorientovat. Nicméně fanoušků po celém světě má dost, jedná se o jednu z pěti nejhranějších her na platformě Steam. Uvádí se, že má více než 10 milionů aktivních hráčů měsíčně. 

A ti nejlepší z nich budou po pět dní zápolit na turnaji, který se jmenuje The International, v šanghajské Mercedes-Benz Areně, která pojme 18 tisíc diváků – a bude vyprodáno.

První tým si odnese odměnu 15,2 milionu dolarů, druhý 4,3 milionu a třetí 3 miliony. Pro srovnání: vítězný tým dostane zhruba stejně, kolik inkasuje fotbalový klub za postup do finále Ligy mistrů. Ani poslední z finálového klání na tom nebude zle, má zaručených 500 tisíc dolarů. 

Zajímavé je, že pořadatelé garantují jen část prize money, drtivá většina pochází z crowdfundingu – všichni hráči Doty 2, kteří si letos koupili tzv. Battle Pass (dá se díky němu pořídit například raritní make-up pro vaši herní postavu), přispěli, protože čtvrtina příjmů šla právě na navýšení prize money.

O tom, že esport je na vzestupu, není třeba pochybovat. The International opět posunul laťku ve výši prize money, kterou nedávno stanovil newyorský turnaj ve Fortnite s celkovou odměnou 30 milionů dolarů.

Jen se podívejte, jak se zvyšovala odměna pro nejlepší hráče Doty 2. 

Rok 2011: 1,6 milionu dolarů

Rok 2014: 10,9 milionu

Rok 2016: 20,7 milionu

Rok 2019: 33,4 milionu

Loni se do finále The International dostal tým PSG, tedy esport odnož slavného pařížského fotbalového klubu, za který hrají superhvězdy Neymar Jr. nebo Kylian Mbappé. Mezi favority bude patřit i letos, stejně jako loňský šampion OG Red Bull. Jména jejich soupeřů už vám ale asi moc neřeknou: Vici Gaming, Evil Geniuses,Team Secret, Ninjas in Pyjamas…

Až na výjimky se jednotlivé týmy skládají z hráčů mnoha národností. Například Chaos Esports Club má na soupisce Bosňana, Fina, Malajsijce, Němce, Dána a Bělorusa. Žádný český zástupce se na finálovém turnaji v Dotě 2 neobjeví. 

The International se letos hraje podeváté, ovšem poprvé mimo Evropu nebo Severní Ameriku. Čína byla logická volba – nejen kvůli velkému trhu a tamní oblibě esportu, ale i proto, že spousta hráčů, kteří se finálového turnaje účastní, pochází právě z nejlidnatější země světa. 

Turnaj i samotnou hru má na svědomí americká společnost Valve. Tu založili v polovině 90. let bývalí zaměstnanci Microsoftu a velký zářez si připsali, když na trh vypustili střílečku Half-Life. Mezi další úspěšné tituly patří třeba Counter-Strike nebo série Portal, pod křídla společnosti náleží i distribuční platforma Steam.

Podle neziskové organizace Anti-Defamation League, která dělala velký průzkum mezi hráči počítačových her v USA, se 73 procent hráčů někdy setkalo s nějakou formou obtěžování, ať už kvůli rase, vyznání, sexuální orientaci, nebo pohlaví. Podle autorů studie je přitom vůbec nejtoxičtější hrou právě Dota 2, z níž si negativní zkušenost odnesli čtyři z pěti dotázaných.